Službeni glasnik Republike Srpske, broj 59/2003
ZAKON O IZVRŠNOM POSTUPKU
Dio p r v i
I – OSNOVNE ODREDBE
Sadržaj zakona
Član 1.
- Ovim zakonom ureñuje se postupak po kojem sudovi u Republici Srpskoj sprovode prinudno ostvarenje potraživanja na osnovu izvršnih i vjerodostojnih is prava (u daljem tekstu: izvršni postupak) ako poseb nim zakonom nije drugačije odreñeno.
- Odredbe ovog zakona ne primjenjuju se na postupke izvršenja propisane posebnim zakonom.
Značenje pojedinih izraza
Član 2.
Izrazi upotrijebljeni u ovom zakonu imaju ova značenja:
- “potraživanje” ozna čava pravo na neko davanje, činjenje, nečinjenje ili trpljenje,
- “tražilac izvršenja” ozna čava lice koje je pokrenulo postupak radi izvršenja nekog potraživanja te lice u čiju je korist taj postupak pokrenut po službenoj dužnos ti,
- “izvršenik” ozna čava lice protiv kojeg se potraživanje ostvaruje,
- “stranka” označava tražioca izvršenja i izvršenika,
- “učesnik” označava lice koje u postupku izvršenja nije stranka, a u postupku učestvuje zbog toga što se u njemu odlučuje o nekom njegovom pravu ili zbog toga što za to ima pravni interes,
- “rješenje o izvršenju” ozna čava rješenje kojim je u cijelosti ili djelimi čno prihvaćen prijedlog za izvršenje ili kojim se izvršenje odre ñuje po službenoj dužnosti,
- “zaključak” označava sudski nalog ili drugu odluku suda kojom se upravlja izvršnim postupkom i odlu čuje o drugim pitanjima kad je to izričito predviñeno ovim zakonom,
- “izvršilac” ozna čava sudskog službenika koji po nalogu suda neposred no preduzima pojedine radnje u izvršnom postupku,
- “zemljoradnik” označava lice kojem je poljoprivredna proizvodnja pretež ni izvor prihoda,
- “banka” označava banku ili finansijsku organizaciju koja obavlja poslove platnog prometa.
- “zemljišna knjiga” ozna čava sve javne knjige u koje se upisuju prava na nepokretnostima,
- “hartija od vrednosti” označava materijalizovani oblik hartije od vrednosti (isprave),
- “dionica” označava hartiju od vrednosti koji se izdaje u obliku elektronckog zapisa i koji se upisuje u registar hartija od vrednosti.
Pokretanje postupka
Član 3.
- Izvršni postupak pokre će se prijedlogom tražioca izvršenja.
- Izvršni postupak pokre će se i po službenoj dužnosti kao i po prijedlogu li ca i organa kad je to zakonom izričito odreñeno.
- Lica i organi iz stava 2. ovog člana imaju u izvršnom postupku položaj tražioca izv ršenja.
Nadležnost
Član 4.
- Izvršenje odre ñuje i sprovodi sud odreñen zakonom.
- Mjesna nadležnost sudova odre ñuje se odredbama ovog zakona u zavisnosti od sredstva i predmeta izvršenja.
Hitnost i redoslijed postupanja
Član 5.
- U postupku izvršenja sud je dužan da postupa hi tno.
- Sud je dužan da predmete uzima u rad redom kako ih je primio, osim ako priroda potraživanja ili po sebne okolnosti zahtijevaju da se postupi drugačije.
Sredstva i predmet izvršenja
Član 6.
- Sredstva izvršenja su izvršne radnje ili sistem takvih radnji kojim se po zakonu potraživanje prin udno ostvaruje.
- Predmet izvršenja su stvari i prava na kojima s e po zakonu može sprovesti izvršenje radi ostvarenj a potraživanja.
- Izvršne radnje mogu se neposredno sprovesti pro tiv izvršenika i drugih lica u skladu sa ovim zakon om.
Izuzimanje od izvršenja
Član 7.
- Predmet izvršenja ne mogu biti stvari van prome ta kao ni rudno blago i druga prirodna bogatstva.
- Predmet izvršenja ne mogu biti objekti, naoruža nje i oprema za potrebe oružanih snaga i policije, kao ni novčana sredstva obezbjeñena za te namjene.
Ograničenje sredstava i predmeta izvršenja
Član 8.
- Sud rješenjem odre ñuje izvršenje onim sredstvom i na onim predmetima k oji su navedeni u izvršnom prijedlogu.
- Ako je predloženo više sredstava ili više predm eta izvršenja sud može ograni čiti izvršenje samo na neke od tih sredstava ili predmeta, ako su dovoljni za ostvarenje potraživanja.
- Ako se izvršno rješenje o izvršenju na odre ñenom predmetu ili sredstvu ne može sprovesti, traži lac izvršenja može radi namirenja istog potraživanja predložiti n ovo sredstvo ili predmet izvršenja, o čemu će sud odlučiti rješenjem.
Podnesci, ročišta i spisi
Član 9.
- U izvršnom postupku sud postupa na osnovu podne saka i drugih pismena.
- Sud održava ro čište kad je to ovim zakonom odre ñeno ili kad smatra da je održavanje cjelishodno.
- O ročištu, umjesto zapisnika, sudija može sastaviti služ benu zabilješku.
- Sud će izvan ročišta saslušati stranku ili u česnika u postupku ako je to predviñeno ovim zakonom, ili ako smatra da je to potrebno radi razjašnjenja pojedini h pitanja ili izjašnjavanja o nekom prijedlogu stra nke.
- Izostanak jedne ili obiju stranaka, kao i učesnika sa ročišta, ili njihovo neodazivanje pozivu suda radi saslušanja, ne spre čava sud da dalje postupa.
- Podnesci u izvršnom postupku podnose se u dovol jnom broju primjeraka za sud, protivnu stranku i druge učesnike u postupku.
Dostavljanje
Član 10.
- Po pravilima o dostavljanju tužbe iz Zakona o p arničnom postupku dostavlja se rješenje po prijedlogu za izvršenje, rješenje po prigovoru na rješenje o izvr šenju, rješenje o izricanju nov čane kazne i zaključak iz člana 37. ovog zakona.
- Kod izvršenja na osnovu izvršne isprave ukoliko se stranka kojoj pismeno treba dostaviti ne nalazi na adresi naznačenoj u prijedlogu, a niti na adresi odnosno sjedišt u prijavljenom kod nadležnog organa, dostava se vrš i putem oglasne table suda i za slučaj dostave odluka navedenih u stavu 1. ovog člana.
Sastav suda i odluke
Član 11.
- Izvršni postupak u prvom stepenu vodi i odluke donosi sudija pojedinac.
- Stručnom saradniku se po ovlaštenju sudije može povjerit i preduzimanje radnji i donošenje odluka u izvršnom postupku, ako ovim zakonom nije druga čije odreñeno.
- Odluke u izvršnom postupku sud donosi u obliku rješenja ili zaklju čka.
Pravni lijekovi
Član 12.
- Redovni pravni lijekovi u izvršnom postupku su prigovor i žalba, osim ako ovim zakonom nisu isklju čeni.
- Protiv rješenja donesenog u prvom stepenu može se izjaviti prigovor, a žalba kad je to ovim zakono m odreñeno.
- Prigovor se izjavljuje sudu koji je donio rješe nje u roku od osam dana od dana dostavljanja, ako ovim zakonom nije drugačije odreñeno. O prigovoru odlučuje sud koji je donio rješenje.
- Protiv rješenja donesenog po prigovoru može se izjaviti žalba u roku od osam dana od dana dostave rješenja. O žalbi odlu čuje sud drugog stepena.
(5) Prigovor i žalba ne zaustavljaju tok izvršnog p ostupka ali se namirenje tražioca izvršenja odlaže do donošenja odluke prvostepenog suda po prigovoru. Iz uzetno, kada je izvršnom ispravom odre ñena obaveza izdržavanja ili kada se izvršenje sprovodi naplatom sa transakcijskog računa pravnog lica u korist imaoca istog takvog računa kao tražioca izvršenja kao i drugim slu čajevima odreñenim ovim zakonom, može do ći do namirenja prije donošenja odluke po prigovoru.
(6) Protiv zaključka nije dozvoljen pravni lijek.
Izvršnost i pravosnažnost
Član 13.
- Rješenje protiv koga nije izjavljen u roku prig ovor, postaje izvršno i pravosnažno.
- Rješenje protiv koga je prigovor odbijen, posta je izvršno, a ako protiv takvog rješenja nije dopuš tena žalba i pravosnažno.
- Rješenje kojim je prigovor odbijen, postaje pra vosnažno ako žalba ne bude o roku izjavljena ili ak o žalba bude odbijena.
- Ukoliko je ovim zakonom odreñeno da se protiv prvostepenog rješenja može izjavit i žalba umjesto prigovora, to rješenje postaje izvršno, a pravosnaž no propuštanjem roka za izjavu žalbe ili ako žalba bude odbijena.
Vanredni pravni lijekovi i povrat u prijašnje stanj e
Član 14.
- Protiv pravosnažnog rješenja donesenog u postup ku izvršenja nije dozvoljeno ulaganje vanrednih pra vnih lijekova.
- Povrat u prijašnje stanje dozvoljen je samo zbo g propuštanja roka za prigovor i žalbu na izvršno r ješenje o izvršenju.
Rokovi za postupanje
Član 15.
Sud je u pravilu dužan da o prijedlogu za izvršenje odluči u roku od osam dana, a o prigovoru u roku od 15 dana od dana ispunjavanja uslova da se o prigovoru odluči.
Troškovi postupka
Član 16.
- Troškove postupka u vezi sa odre ñivanjem i sprovoñenjem izvršenja prethodno snosi tražilac izvršenja.
- Tražilac izvršenja dužan je da troškove postupk a iz stava 1. ovog člana predujmi u roku koji sud odredi. Sud će obustaviti izvršenje ako troškovi ne budu predujm ljeni u tom roku, a bez toga se izvršenje ne može s provesti. Ako u roku ne budu predujmljeni troškovi o kojima z avisi preduzimanje samo neke radnje, ta se radnja neće sprovesti.
- Troškove postupka koji je pokrenut po službenoj dužnosti prethodno podmiruje sud iz svojih sredsta va.
- Izvršenik je dužan da tražiocu izvršenja nadokn adi troškove koji su bili potrebni za izvršenje.
- Tražilac izvršenja dužan je da izvršeniku nadok nadi neosnovano prouzrokovane troškove.
- Zahtjev za naknadu troškova podnosi se najkasni je u roku od 15 dana od dana završetka postupka.
- O troškovima postupka odlu čuje sud u izvršnom postupku i u tom postupku odre ñuje, na prijedlog stranke, izvršenje radi njihova ostvarenja.
Novčana kazna i prinudne mjere u izvršnom postupku
Član 17.
- Kad je ovim zakonom novčana kazna predviñena kao sredstvo izvršenja, može se izre ći fizičkim licima u iznosu od 100 KM do 5.000 KM, a pravnom licu u iznosu od 1.000 do 100.000 KM.
- U slučaju iz prethodnog stava, novčana kazna u iznosu od 500 KM do 5.000 KM može se iz reći i odgovornom licu u pravnom licu.
- Novčana kazna iz stavova 1. i 2. ovog člana može se ponovo izricati ako izvršnik ne postup i po ponovljenom nalogu suda ili nastavi da postupa protivno zabrani.
- Prije izricanja novčane kazne sud će omogućiti izvršeniku da se izjasni, a po potrebi održa će i ročište radi izvoñenja dokaza.
- Novčanu kaznu rješenjem izri če sudija, vodeći računa pri odmjeravanju visine kazne o ekonomskoj snazi izvršenika, zna čenju njegove radnje koju je morao obaviti te o drugim okolnostima slučaja. Rješenjem se odreñuje i rok plaćanja.
- Lice kojem je kazna izrečena može izjaviti prigovor protiv rješenja u roku o d osam dana od prijema rješenja.
- Lice kojem kazna izrečena u skladu sa ovim članom snosi sve troškove nastale izricanjem i izvrš enjem te kazne.
(8) Nakon izvršnosti rješenja, nov čanu kaznu naplaćuje sud po službenoj dužnosti, u korist budžeta iz kojeg se izvršni sud finansira. Troškovi izvršenja terete pr edračunska sredstva suda, a nakanada ovih troškova koje sud odreñuje zaključkom, izvršava se u postupku prinudne naplate nov čane kazne.
- Odredbe ovog člana ne mogu se primjenjivati ako je izvršenik Bosn a i Hercegovina i njeni entiteti, Brčko Distrikt Bosne i Hercegovine, kanton, grad, opština i upravna organizacija, te tijela ovih pravnih lica, ali se shodno primjenjuju odredbe o kažnjavanju odgovornih lica, ukoliko zakonom nije drugačije odreñeno.
- Novčna kazna po odredbama ovog člana može se izre ći i izvršiti prema izvršeniku i drugim fizi čim i pravnim licima, kao i odgovornim licima u pravnom licu, i u slučaju da odbiju dati podatke o imovini izvršenika, kao i kada svojim radnjama i postupcima , protivno sudskom nalogu ili zabrani skrivaju, ošt ećuju ili uništavaju imovinu izvršenika ili ometaju sud u spr ovoñenju izvršnih radnji.
- Novčana kazna izrečena po odredbama st. 1. do 10. ovog člana ne može se pretvarati u kaznu zatvora.
Jemstvo
Član 18.
- Kad ovaj zakon propisuje davanje jemstva, jemstvo se daje u gotovini. Sud može odobriti davanje je mstva u obliku bankarske garancije, hartija od vrednosti, te dragocjenosti čiju je vrijednost lako utvrditi na tržištu i koje se mogu brzo i jednostavno unovčiti.
- Bosna i Hercegovina i njeni entiteti, Brčko Distrikt Bosne i Hercegovine, kantoni, gradovi i opštine i njihovi organi i službe nisu dužni dati jemstvo kad u postu pku učestvuju kao stranke.
- Na datom jemstvu protivna stranka stiče zakonsko založno pravo.
- Ako sud u izvršnom postupku odlu či o pravu protivne stranke na naknadu troškova post upka u vezi sa radnjom zbog čijeg preduzimanja je jemstvo dato, na njezin će prijedlog istim rješenjem odlu čiti i o naplati utvrñenog potraživanja iz tog jemstva.
Izvršenje odluke stranog suda
Član 19.
Izvršenje odluke stranog suda može se odrediti i sp rovesti ako odluka ispunjava zakonom propisane uslove za priznanje.
Izvršenje na imovini strane države
Član 20.
- Na imovini strane države i me ñunarodnih organizacija koja se nalazi na teritoriji Republike Srpske ne može se odrediti izvršenje bez pismene saglasnosti Minis tarstva pravde Republike Srpske, osim ako je strana država pristala na izvršenje.
- U slučaju iz stava 1. ovog člana Ministarstvo pravde Republike Srpske dužno je da prethodno pribavi mišljenje Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Her cegovine.
Primjena odredaba drugih zakona
Član 21.
- U izvršnom postupku na odgovaraju ći se način primjenjuju odredbe Zakona o parničnom postupku, ako ovim ili drugim zakonom nije drugačije odreñeno.
- Izuzeće sudije može se zahtijevati najkasnije do odluke p o prigovoru a službenog lica do preuzimanja prve radnje u izvršnom postupku.
- Na materijalnopravne pretpostavke i posljedice sprovoñenja izvršnog postupka na odgovaraju ći se način primjenjuju odredbe zakona kojima se ureñuju stvarna prava odnosno obligacioni odnosi.
Dio drugi
IZVRŠNI POSTUPAK
- ZAJEDNIČKE ODREDBE
II – IZVRŠNA I VJERODOSTOJNA ISPRAVA
Osnove za odreÑivanje izvršenja
Član 22.
Sud odreñuje izvršenje samo na osnovu izvršne ili vjerodosto jne isprave, ako ovim zakonom nije drugačije odreñeno.
Izvršna isprava
Član 23.
(1) Izvršne isprave su:
1) izvršna odluka sudova i izvršno sudsko poravnanj e,
- izvršna odluka donesena u upravnom postupku i po ravnanje u upravnom postupku, ako glasi na ispunjenje novčane obaveze, ukoliko zakonom nije drugačije odreñeno,
- izvršna notarska isprava,
- druga isprava koja je zakonom odreñena kao izvršna isprava.
- Pod izvršnom ispravom iz stava 1. ovog člana smatra se svaka takva isprava donesena u Bosni i Hercegovini.
Odluka i poravnanje
Član 24.
- Sudskom odlukom, prema ovom zakonu, smatra se presuda, rješenje, te druga odluka donesena u postup ku pred sudom i arbitražom, a sudskim poravnanjem smat ra se poravnanje zaključeno u postupku pred sudom i arbitražama.
- Odlukom u upravnom postupku, prema ovom zakonu, smatra se rješenje i zaklju čak koji su u upravnom postupku donijeli upravni organi i službe ili pravn o lice sa javnim ovlaštenjima, a upravnim poravnanj em smatra se poravnanje zaključeno u smislu Zakona o opštem upravnom postupku.
Izvršnost odluke
Član 25.
- Sudska odluka kojom je naloženo ispunjenje potr aživanja na neko davanje ili činjenje izvršna je ako je postala pravosnažna i ako je protekao rok za dobrov oljno ispunjenje. Rok za dobrovoljno ispunjenje teče od dana dostave odluke izvršeniku, a završava se proto kom zadnjeg dana odreñenog sudskom odlukom, ako zakonom nije drugačije odreñeno.
- Sudska odluka kojom je naloženo ispunjenje potr aživanja na neko trpljenje ili ne činjenje (propuštanje)
izvršna je ako je postala pravosnažna, osim ako je u izvršnoj ispravi odre ñen poseban rok za usklañivanje ponašanja izvršenika s njegovom obavezom.
- Odluka donesena u upravnom postupku izvršna je ako je postala izvršna po pravilima koja ure ñuju taj postupak.
(4) Na osnovu odluke koja je postala izvršna u jedn om dijelu, izvršenje se može odrediti samo u odnosu na taj dio.
- Izvršenje će se odrediti na osnovu sudske odluke koja nije postala pravosnažna i odluke donesene u upravnom postupku koja nije postala konačna ako je zakonom propisano da žalba ili koji drugi pravni lijek ne zadržava izvršenje odluke.
Izvršnost poravnanja
Član 26.
- Sudsko odnosno upravno poravnanje izvršno je ak o je potraživanje koje se prema njemu treba ispunit i dospjelo.
- Dospjelost potraživanja dokazuje se zapisnikom o poravnanju, javnom ispravom ili po zakonu ovjerenom ispravom.
- Dospjelost koja se ne može dokazati na na čin iz stava 2. ovog člana dokazuje se pravosnažnom odlukom donesenom u parničnom postupku kojom se utvrñuje dospjelost.
- Na osnovu poravnanja koje je postalo izvršno u jednom dijelu izvršenje se može odrediti samo u odn osu na taj dio.
Podobnost izvršne isprave za izvršenje
Član 27.
- Izvršna isprava podobna je za izvršenje ako su u njoj naznačeni tražilac izvršenja i izvršenik te predmet, vrsta, obim i vrijeme ispunjenja obaveze.
- Ako u izvršnoj ispravi nije odre ñen rok za dobrovoljno ispunjenje obaveze, taj rok odreñuje se rješenjem o izvršenju.
- U slučaju iz stava 2. ovog člana sud će predloženo izvršenje odrediti uz uslov da izvršen ik u roku koji mu je odreñen ne ispuni svoju obavezu.
- Odredbe st. 2. i 3. ovog člana ne primjenjuju se u postupku izvršenja na osno vu izvršne isprave notara.
Naplata zateznih kamata
Član 28.
- Ako se nakon donošenja izvršne isprave ili zakl jučenja poravnanja izmijenila zatezna kamata, sud će, na prijedlog stranke, rješenjem o izvršenju odrediti n aplatu zatezne kamate po izmijenjenoj stopi za vrijeme na koje se ta izmjena odnosi.
- Ako plaćanje zatezne kamate na troškove postupka nije odre ñeno već u izvršnoj ispravi, sud će, na prijedlog
tražioca izvršenja, u rješenju o izvršenju odrediti naplatu tih kamata po propisanoj stopi od dana donošenja odluke odnosno zaključenja poravnanja do naplate.
Vjerodostojna isprava
Član 29.
- Izvršenje radi ostvarivanja nov čanog potraživanja odre ñuje se i na osnovu vjerodostojne isprave.
- Vjerodostojna isprava je, prema ovom zakonu mjenica i ček s protestom i povratnim računom ako su potrebni za zasnivanje potraživanja i ra čuni ili izvodi iz poslovnih knjiga za cijenu komunalnih usluga isporuke vode, toplotne energije i odvoz smeća.
- Vjerodostojna isprava je podobna za izvršenje a ko su u njoj naznačeni tražilac izvršenja i izvršenik te predmet, vrsta, obim i vrijeme ispunjenja obaveze.
Prelaz potraživanja ili obaveze
Član 30.
- Izvršenje se odre ñuje i na prijedlog i u korist lica koje u izvršnoj ispravi nije označeno kao tražilac izvršenja ako ona javnom ili ovjerenom privatnom ispravom dokaže da je potraživanje na njega preneseno ili da je na njega na drugi način prešlo. Ako se prenos ne može dokazati na taj na čin, stranke svoja prava vezana za prenos potraživanja mogu dokazivati samo u parni čnom postupku.
- Izvršenje se odre ñuje i protiv trećeg lica koje u izvršnoj ispravi nije ozna čeno kao izvršenik ako tražilac izvršenja javnom ili po zakonu ovjerenom privatnom ispravom dokaže da je to lice na zakonit na čin preuzelo dug iz izvršne isprave ili je taj dug po zakonu ova vezno da izmiri. Ako se obaveza trećeg lica na ispunjenje duga ospori, stranke prije izvršenja to pitanje mor aju razriješiti u parni čnom postupku.
Uslovna i uzajamna obaveza
Član 31.
- Izvršenje koje zavisi od prethodnog ispunjenja neke obaveze tražioca izvršenja ili od nastupanja n ekog uslova, odreñuje se ako tražilac izvršenja javnom ili po zakonu ovjerenom privatnom ispravom dokaže da je obavezu ispunio odnosno da je uslov nastupio.
- Ispunjenje obaveze odnosno nastupanje uslova dokazuje se pravosnažnom odlukom donesenom u parničnom postupku, ako tražilac izvršenja, nije u mogu ćnosti da to dokaže na na čin odreñen u stavu 1. ovog člana.
- Ako je izvršenik po izvršnoj ispravi dužan da i spuni obavezu, uz uslov da se istovremeno ispuni obaveza
prema njemu, sud će odrediti izvršenje ako tražilac izvršenja podnese dokaz da je obezbjedio ispunjenje svoje obaveze.
- Smatra se da je tražilac izvršenja obezbjedio i spunjenje svoje obaveze, u smislu stava 3. ovog člana, ako je predmet obaveze položio kod suda ili u istom cilju postupio na drugi pogodan način.
Alternativna obaveza po izboru izvršenika
Član 32.
Ako izvršenik ima pravo na osnovu izvršne isprave b irati izmeñu više predmeta svoje obaveze i u roku za dobrovoljno ispunjenje sam ne obavi izbor izmeñu tih predmeta i ne ispuni dužnu obavezu, predmet k ojim obaveza treba biti ispunjena odreñuje tražilac izvršenja u prijedlogu za izvršenje.
Fakultativno ovlaštenje izvršenika
Član 33.
- Izvršenik kojem je izvršnom ispravom naloženo i spunjenje odreñene obaveze uz pravo da se od ispunjenja te obaveze može osloboditi ispunjenjem nekog drugog činjenja odreñenog u izvršnoj ispravi može to činjenje ispuniti sve dok tražilac izvršenja nije makar i dj elimično primio ispunjenje obaveze.
- Tražilac izvršenja ima pravo na naknadu troškov a izvršnog postupka koji je obustavljen zato što je izvršenik nakon njegovog pokretanja umjesto dužne obaveze isp unio drugo činjenje odreñeno u izvršnoj ispravi.
Prekid postupka
Član 34.
- Sud ne može prekinuti izvršni postupak da bi sa čekao odluku nadležnog suda ili drugog organa o prethodnom pitanju.
- U drugim slučajevima prekida postupka predviñenim odredbama Zakona o parničnom postupku, sud može, ako to okolnosti slučaja dopuštaju, na prijedlog stranke ili po službeno j dužnosti, odlu čiti da postupak nastavi, imenovanjem privremenog zastupnika stranci u odnosu na koju je nastao razlog zbog kojeg dolazi do prekida postupka.
- U slučaju smrti tražioca izvršenja koji nema punomo ćnika ili zakonskog zastupnika, svaki od nasljednika ili
zainsteresovanih lica može predložiti da dok traje nasljednička zajednica, sud, na trošak predlaga ča, postavi nasljednicima privremenog zastupnika i postupak nastavi. Sud će imenovati privremenog zastupnika u roku od osam dana od podnošenja zahtjeva. Ako ovakav prijed log nasljednika ili zainteresovanih lica ne uslijedi u roku od 30 dana od smrti tražioca izvršenja sud će obustaviti postupak.
- U slučaju smrti izvršenika koji nema punomo ćnika ili zakonskog zastupnika sud će nasljednicima, ako to predloži tražilac izvršenja, u roku od 15 dana od d ana kada je primio obavijest suda o smrti izvršenik a, postaviti privremenog zastupnika, na trošak tražioca izvršenj a, u pravilu iz reda lica koja su u posjedu imovine koja je predmet izvršenja i nastaviti postupak. Sud imenuje privremenog zastupnika u roku osam dana od podnoše nja zahtjeva. Ako ovlaštena lica ne predlože nastavak p ostupka u ostavljenom roku, sud će obustaviti postupak.
(5) Konačne troškove tražioca izvršenja iz stava 4. ovog člana namiruju se iz imovine izvršenika.
- Nakon prestanka nasljedničke zajednice, svaki od nasljednika može preuzeti po stupak prijavom izvršnom sudu. O preuzimanju postupka i razrješenja privreme nog zastupnika sud odlučuje zaključkom.
Potvrda o izvršnosti
Član 35.
- Ako se prijedlog za izvršenje podnosi sudu koji nije odlučivao u prvom stepenu, uz prijedlog se podnosi izvršna isprava, u originalu ili ovjerenom prepisu, na koji je stavljena potvrda o izvršnosti.
- Potvrdu o izvršnosti daje sud, odnosno organ ko ji je odlučivao o potraživanju u prvom stepenu.
- Izuzetno od odredbi st. 1. i 2. ovog člana izvršna isprava notara na osnovu koje je podne sen prijedlog za izvršenje ne mora biti snabdjevena potvrdom o izvrš nosti već se njena izvršnost odre ñuje prema odredbama Zakona o notarima.
- Neosnovanu potvrdu o izvršnosti ukinu će rješenjem isti sud, odnosno organ, na prijedlog i zvršenika, koji mora biti podnesen u roku od osam dana od dana prijema rješenja o izvršenju.
- Ako se prijedlog za izvršenje podnosi na osnovu vjerodostojne isprave, prilaže se ta isprava u ori ginalu ili ovjerenom prepisu.
- – PREDLAGANJE I ODREðIVANjE IZVRŠENJA
Prijedlog za izvršenje
Član 36.
- Prijedlog za izvršenje mora sadržavati zahtjev za izvršenje u kojem će biti naznačena izvršna ili
vjerodostojna isprava na osnovu koje se traži izvrš enje, tražilac izvršenja i izvršenik, potraživanje čije se ostvarenje traži, sredstvo kojim izvršenje treba sp rovesti, predmet izvršenja ako je poznat kao i drug e podatke koji su potrebni za sprovoñenje izvršenja.
- Ukoliko je uz prijedlog za izvršenje podnesen i zahtjev za utvrñivanje dužnikove imovine, o rezultatu istrage sud će obavijestiti tražioca izvršenja i ostaviti mu rok da podneseni prijedlog uredi odnosno izmijeni i dopuni.
- Prijedlog za izvršenje na osnovu vjerodostojne isprave mora da sadrži:
- izvršni zahtjev iz stava 1. ovog člana,
- zahtjev da sud obaveže izvršenika da u roku od o sam dana, a u mjeničnim i čekovnim sporovima u roku od
tri dana po dostavi rješenja, namiri potraživanja, zajedno sa odmjerenim troškovima.
- Ako se traži izvršenje na pokretnim stvarima, u prijedlogu za izvršenje ne moraju biti bliže nazna čene te stvari.
UtvrÑivanje dužnikove imovine
Član 37.
(1) Tražilac izvršenja može u prijedlogu za izvršen je koji se zasniva na izvršnoj ispravi zahtijevati da sud prije donošenja rješenja o izvršenju zatraži od samog izv ršenika i od drugih u zahtjevu odre ñenih fizičkih i pravnih lica odnosno upravnih i drugih organa i organizacija, da sudu dostave podatke o imovini izvršenika, ak o tražilac izvršenja u čini vjerovatnim da bi ova lica mogla imati ove podatke.
- Ovakav zahtjev se može ista ći i nakon donošenja rješenja o izvršenju ako izvrše nje na predloženom sredstvu izvršenja nije uspjelo.
- Sud će po prijemu zahtjeva iz stava 1. ovog člana zaključkom naložiti izvršeniku ili drugom licu odnosno organu ili organizaciji, da na formularu koji će propisati Ministar pravde Republike Srpske, navede potpune podatke kojima raspolaže, o izvršenikovoj pokretnoj i nepokretnoj imovini, a posebno o vrsti i visini novčanih primanja i novčanih depozita izvršenika kao i mjestu gdje se one n alaze.
- Popunjen i uredno potpisan formular mora biti dostavljen sudu u roku koji je sud odredio zaključkom.
- Licima koja po nalogu ne postupe sud će izricati novčane kazne na način odreñen u članu 17. ovog zakona. Ove kazne će se izricati i odgovornim licima u pravnom licu ili organu odnosno organizaciji.
- Fizičko lice ili odgovorno lice u pravnom licu ili organu odnosno organizaciji krivično će odgovarati za davanje lažnog iskaza pred sudom ako navede nepotpu ne ili neistinite podatke o imovini izvršenika. Na ovu posljedicu sud mora izričito upozoriti u zaključku kojim nalaže davanje podataka.
- Sud može mjesto izjave na propisanom formularu zahtjevati od izvršenika fizi čkog lica ili drugog fizičkg lica da izjavu o imovini izvršenika da na ro čištu pred sudom. Ako pozvano lice ne će da pristupi na ročište ili odbija da da izjavu, sud će primijeniti odredbe stava 5. ovog člana.
Povlačenje i ograničenje prijedloga
Član 38.
- Tražilac izvršenja može tokom postupka, bez pri stanka izvršenika, povu ći u cjelosti ili djelomično prijedlog za izvršenje.
- U slučaju iz stava 1. ovog člana sud će obustaviti izvršenje u cjelini ili djelimi čno.
- Povlačenja prijedloga ne spriječava tražioca izvršenja da podnese novi prijedlog za izvršenje.
Rješenje o izvršenju
Član 39.
(1) U rješenju o izvršenju moraju biti nazna čeni izvršna, odnosno vjerodostojna isprava na osnov u koje se izvršenje odre ñuje, tražilac izvršenja i izvršenik, potraživanje k oje se ostvaruje, sredstvo i predmet izvršenja te drugi podaci potrebni za sprovoñenje izvršenja.
- Ukoliko je rješenjem o izvršenju odre ñena obaveza i naplata kamata, obračun kamate o trošku tražioca izvršenja će obaviti izvršni sud osim kad se naplata vrši na s redstvima na računima kod banaka. U ovom drugom slučaju obračun kamate izvrši će banka na teret izvršenika.
- Rješenjem o izvršenju na osnovu vjerodostojne i sprave sud će:
- obavezati izvršenika da u roku od osam dana, a u mjeničnim i čekovnim sporovima u roku od tri dana po prijemu rješenja, namiri potraživanja, zajedno sa o dmjerenim troškovima,
- odrediti izvršenje radi ostvarenja tih potraživa nja,
- Rješenje o izvršenju ne mora biti obrazloženo i može se izdati stavljanjem pe čata na prijedlog za izvršenje.
- Rješenje o izvršenju mora sadržavati uputu o pr avnom lijeku koji strankama stoji na raspolaganju.
- Rješenje kojim se prijedlog za izvršenje potpun o ili djelomično odbacuje ili odbija mora biti obrazloženo.
Dostavljanje rješenja o izvršenju
Član 40.
- Rješenje o izvršenju dostavlja se tražiocu izvr šenja i izvršeniku. O donošenju rješenja o izvršenj u sud će istovremeno obavijestiti i poznatog založnog povjer ioca.
- Sud nije obavezan da dostavi izvršeniku rješenj e kojim se odbacuje ili odbija prijedlog za izvršen je doneseno prije nego što je izvršeniku bilo omogu ćeno da se o njemu izjasni.
(3) Ukoliko za namirenje svog potraživanja tražilac izvršenja predloži izvršenje na imovini u kojoj iz vršenik ima pravo suvlasništva ili zajedni čke svojine, sud će o donošenju rješenja o izvršenju obavijestiti sve suvlasnike odnosno nosioce prava zajedničke svojine.
- Rješenje o izvršenju na nov čanom potraživanju dostavlja se i izvršenikovom dužn iku, a rješenje o izvršenju na sredstvima na računu izvršenika dostavlja se i banci.
- Rješenje o izvršenju, doneseno na osnovu verodo stojne isprave, dostavlja se banci tek pošto postan e pravosnažno, osim ako je izvršenje odre ñeno na osnovu mjenice i čeka sa protestom i povratnim računom, ako su potrebni za zasnivanje zahtjeva.
- Rješenje o izvršenju doneseno na osnovu mjenice i čeka dostavlja se odmah po donošenju radi zapljene sredstava na računu izvršenika.
- Rješenje o izvršenju na pokretnim stvarima dost avlja se izvršeniku prilikom preduzimanja prve izvr šne radnje. Ukoliko se pokretna stvar ne nalazi u posjedu izvršenika, rješenje o izvršenju se dostavlja i licu kod kojeg se stvar nalazi.
IV – SPROVOðENjE IZVRŠENjA
Izvršenje na osnovu nepravosnažnog rješenja o izvrš enju
Član 41.
- Izvršenje se sprovodi i prije pravosnažnosti rj ešenja o izvršenju ako za pojedine izvršne radnje o vim zakonom nije drugačije odreñeno.
- Izvršenje odre ñeno na osnovu vjerodostojne isprave ne može se spro vesti prije pravosnažnosti rješenja o izvršenju.
- Izvršenje se sprovodi u granicama odre ñenim u rješenju o izvršenju.
Vrijeme izvršenja
Član 42.
- Izvršenje se sprovodi radnim danom, u vremenu i zmeñu 7,00 i 19,00 časova.
- Sud može zaklju čkom odrediti da se izvršenje sprovede i neradnim da nom ili noću ako za to postoji opravdan razlog.
Rad sudskog izvršioca
Član 43.
- Pretraživanje i ulazak u posjed izvršnikove imo vine u skladu sa ovim zakonom može se vršiti samo a ko je to neophodno potrebno za postupak izvršenja.
- Sudski izvršilac je dužan prilikom pretresa izv ršenikovog stana ili odje će koju on nosi na sebi i preduzimanja drugih izvršnih radnji postupati s duž nim obzirom prema ličnosti izvršenika i članovima njegovog domaćinstva.
- Izvršnim radnjama u izvršenikovom stanu kojima ne prisustvuje izvršenik, njegov zakonski zastupnik , punomoćnik ili odrasli član njegovog domaćinstva, mora prisustvovati jedan punoljetni svjedok.
- Izvršenje u prostoriji pravnog lica sprovodi se tako da sudski izvršilac prije obavljanja izvršne radnje zatraži od zastupnika pravnog lica da on sam ili lice koje on odredi bude prisutno njenom obavljanju. Ako zastupnik pravnog lica odbije postupiti u skladu sa zahtjevom sudskog izvršioca ili ako ga sudski izvšilac ne za tekne u prostoriji pravnog lica prilikom preduzimanja izvrš ne radnje, radnju će sprovesti u prisustvu jednog punoljetnog svjedoka.
- Ako izvršnu radnju treba sprovesti u prostoriji prisutan ili neće prostoriju otvoriti, sudski izvršilac prisustvu jednog punoljetnog svjedoka i policije.
koja je zaključana, a izvršenik ili njegov zastupnik nije će uz upotrebu primjernih sredstava otvoriti prostoriju u
- O obavljanju izvršnih radnji prema odredbama st . 32. do 54. ovog člana sudski izvršilac sastavi će poseban zapisnik koji će potpisati pozvani svjedok, a primjerak zapisnika ili obavijest o izvršenoj sudskoj radnji pribi će se na vrata stana odnosno prostorije.
Ometanje sudskog izvršioca u radu
Član 44.
- Sudski izvršilac je ovlašten da udalji lice koj e ometa sprovoñenje izvršenja.
- Prilikom provoñenja prisilnih radnji predviñenih ovim zakonom, te radnje moraju biti nužne u po stupku izvršenja a upotrijebljena sila ili prinuda i propo rcionalna okolnostima slučaja.
- U toku postupka izvršenja predvi ñenog ovim zakonom, policija je dužna da pruži sudsk om izvršiocu svu
pomoć neophodnu za provoñenje izvršenja. Sudski izvršilac može, po potrebi, naložiti i upotrebu sile prema licu koje ometa izvršenje.
- Pri postupanju policije po nalogu sudskog izvrš ioca na odgovarajući se način primjenjuju propisi o unutrašnjim poslovima odnosno sudskoj policiji.
- U slučaju nepostupanja policije po zahtjevu sudskog izvrš ioca za pružanje pomo ći u sprovoñenju izvršenja, sud je dužan o tome obavijestiti Ministarstvo unutr ašnjih poslova Republike Srpske putem Ministarstva pravde.
Nepravilnosti pri sprovoÑenju izvršenja
Član 45.
- Stranka ili učesnik mogu podneskom tražiti od suda da otkloni nep ravilnost koju je sudski izvršilac u činio u sprovoñenju izvršenja.
- Sud može zaklju čkom ukinuti nezakonite i nepravilne radnje sudskog izvršioca.
V – PRIGOVOR
Prigovor
Član 46.
(1) Rješenje o izvršenju može se pobijati prigovoro m.
- U pogledu sadržaja prigovora na odgovaraju ći način se primjenjuju odredbe o žalbi iz Zakona o parni čnom postupku.
- Rješenje kojim je prijedlog za izvršenje odba čen ili odbijen tražilac izvršenja može pobijati sam o žalbom.
Razlozi za prigovor
Član 47.
Prigovor protiv rješenja o izvršenju može se podnij eti iz razloga koji sprečavaju izvršenje, a naro čito:
- ako isprava na osnovu koje je doneseno rješenje o izvršenju nije izvršna isprava, ili ako isprava n ije stekla svojstvo izvršnosti,
- ako je izvršna isprava na osnovu koje je donesen o rješenje o izvršenju ukinuta, poništena, preina čena ili na drugi način stavljena van snage, odnosno ako je na drugi način izgubila svoju djelotvornost ili je utvrñeno da je bez učinka
- ako su se stranke, javnom ili po zakonu ovjerenom ispravom sastavljenom nakon nastanka izvršne ispr ave,
sporazumjele da neće na osnovu izvršne isprave, trajno ili za odre ñeno vrijeme, tražiti izvršenje,
4) ako je protekao rok u kojem se po zakonu može tr ažiti izvršenje,
- ako je izvršenje odre ñeno na predmetu koji je izuzet od izvršenja, odnosn o na kom je mogućnost izvršenja ograničena,
- ako tražilac izvršenja nije ovlašten tražiti izv ršenje na osnovu izvršne isprave odnosno ako nije o vlašten tražiti izvršenje protiv izvršenika,
7) ako nije ispunjen uslov koji je odreñen izvršnom ispravom, osim ako zakonom nije druga čije propisano,
- ako je potraživanje prestalo na osnovu činjenice koja je nastala u vrijeme kad je izvršenik nije više mogao istaći u postupku iz kojeg potiče odluka, odnosno ako je potraživanje prestalo na o snovu činjenice koja je
nastala nakon zaključenja sudskog ili upravnog poravnanja,
- ako je na osnovu činjenice koja je nastala u vrijeme kad je dužnik ni je više mogao ista ći u postupku iz kojeg potiče odluka, odnosno ako je na osnovu činjenice koja je nastala nakon zaključenja sudskog ili upravnog poravnanja, trajno ili za odreñeno vrijeme, odgoñeno, zabranjeno, izmijenjeno ili na drugi način onemogućeno ispunjenje potraživanja,
- ako je nastupila zastarjelost potraživanja o ko jem je odlučeno izvršnom ispravom.
Odgovor na prigovor
Član 48.
- Prigovor protiv rješenja o izvršenju dostavlja se suprotnoj stranci.
- Odgovor na prigovor može se podnijeti u roku od tri dana od dana dostavljanja prigovora.
- Po prijemu odgovora na prigovor ili po isteku roka za odgovor sud će, prema okolnostima slučaja donijeti rješenje bez odre ñivanja ročišta ili zakazati ro čište za raspravljanje o prigovoru.
Rješenje o prigovoru
Član 49.
- Rješenje o prigovoru donosi sudija.
- Rješenjem se prigovor usvaja, odbija ili se odb acuje kao neblagovremen, nepotpun ili nedozvoljen.
- Ako usvoji prigovor, sud će, prema okolnostima slučaja, obustaviti izvršenje u cjelosti ili djelimi čno i ukinuti sprovedene radnje.
Postupak povodom prigovora protiv rješenja o izvrše nju na osnovu vjerodostojne isprave
Član 50.
- Izvršenik će u prigovoru protiv rješenja o izvršenju na osnovu vjerodostojne isprave odrediti u kom dijelu pobija to rješenje. Prigovor mora biti obrazložen.
- Ako u prigovoru nije odreñeno u kom dijelu se pobija, obim pobijanja će se cijeniti na osnovu obrazloženja.
- Neobrazložen prigovor sud će odbaciti.
- Ako se rješenje o izvršenju pobija u potpunosti ili samo u dijelu kojim je utvrñeno postojanje potraživanja, prijedlog za izvršenje smatra će se tužbom i u tom slu čaju sud će postupati po odredbama parničnog postupka.
- Kada je podnesen prigovor iz stava 4. ovog člana, sud će odgoditi izvršenje i nastavi će ga, na prijedlog tražioca izvršenja, nakon pravosnažnosti odluke par ničnog suda, ako tražilac izvršenja uspije sa tužbom.
- Ako prvostepeni parnični sud odbije tužbeni zahtjev i ukine rješenje o iz vršenju u pobijanom dijelu, naloži će i obustavu izvršnog postupka. Nakon pravosnažnosti ove odluke parničnog suda, izvršni sud će rješenjem konstatovati da je izvršni postupak obustavljen i u kinuće provedene radnje u izvršnom postupku.
- Ako se rješenje o izvršenju pobija samo u dijel u kojim je odreñeno izvršenje, dalji postupak nastavi će se kao postupak po prigovoru protiv rješenja o izvršenju d onesenog na osnovu izvršne isprave.
- Ako se prigovor iz stava 7. ovog člana prihvati, dio rješenja o izvršenju kojim je iz vršeniku naloženo da namiri potraživanje ima svojstvo izvršne isprave na osnovu koje se može ponovo tražiti izvršenje.
VI – PRIGOVOR TREĆEG LICA
Pretpostavke za prigovor
Član 51.
- Lice koje tvrdi da u pogledu predmeta izvršenja ima takvo pravo koje sprječava izvršenje može podnijeti prigovor protiv izvršenja traže ći da se izvršenje na tom predmetu proglasi nedopušt enim u obimu u kojem su prava tog trećeg lica zahvaćena izvršenjem.
- Prigovor se može podnijeti do dovršetka izvršno g postupka. Podnošenje prigovora ne sprje čava sprovedbu
izvršenja i ostvarenje potraživanja tražioca izvrše nja, ako ovim zakonom nije drugačije odreñeno.
- Sud će prigovor dostaviti tražiocu izvršenja i izvršenik u i pozvati ih da se u roku od osam dana izjasne o prigovoru.
Odluke suda po prigovoru trećeg lica
Član 52
- Sud će o prigovoru trećeg lica odlučiti u izvršnom postupku ili će podnosioca prigovora zaključkom uputiti da svoja prava ostvaruje u parnici.
- Izvršni sud će o prigovoru odlučiti u izvršnom postupku kada to okolnosti slu čaja dopuštaju, a naro čito ako podnosilac prigovora dokazuje opravdanost svoga prigovora pravosnažnom presudom, javnom ispravom ili p o zakonu ovjerenom privatnom ispravom.
Upućivanje na parnicu
Član 53.
- Upućivanje na parnicu iz stava 1. člana 52. ovog zakona, ne sprečava provedbu izvršenja niti ostvarenje potraživanja tražioca izvršenja.
- U parnici iz stava 1. člana 52. ovog zakona podnosilac prigovora iz člana 51. ovog zakona može tražiti odlaganje izvršenja, pri čemu parnični sud na odgovarajući način primjenjuje odredbe parničnog postupka o odreñivanju sudskih mjera ovezbjeñenja.
- Ukoliko donese rješenje o odlaganju izvršenja, po službenoj dužnosti dostaviti nadležnom izvršnom
parnični sud će odrediti i vrijeme na koje se ono odlaže te ga sudu na provoñenje.
- Izvršni sud će po prijemu rješenja iz stava 3. ovog člana zaključkom odgoditi dalje izvršenje, i nastavit će ga, na prijedlog tražioca izvršenja, nakon pravosna žnosti odluke kojom parni čni sud stavlja van snage rješenje o odgodi izvršenja ili odbacuje tužbu podnosioca prig ovora odnosno odbija njegov tužbeni zahtjev. Do nas tavka izvršnog postpuka, preduzete izvršne radnje ostaju na snazi.
- Ako prvostepeni parnični sud usvoji tužbeni zahtjev tre ćeg lica da se izvršenje porglasi nedopuštenim i ukine rješenje o izvršenju, naloži će i obustavu izvršnog postupka. Nakon pravosnažnost i ove odluke parničnog suda, izvršni sud će rješenjem konstatovati da je izvršni postupak obu stavljen i njime ukinuti sve provedene radnje.
- Odlukom o prigovoru trećeg lica koju izvršni sud donese na osnovu stava 2. člana 52. ovog zakona ne dira se u prava tog lica da i nakon te odluke ostvaruje svoja prava protiv tražioca izvršenja odnosno izvrš enika u posebnoj parnici.
- Treće lice se može koristiti pravima predvi ñenim stavom 2. ovog člana samo ako je parnica radi ostvarenja njegovih prava protiv tražioca izvršenja odnosno iz vršenika pokrenuta na osnovu zaklju čka u upućivanju na parnicu iz stava 1. člana 52. ovog zakona.
VII – PROTIVIZVRŠENjE
Razlozi za protivizvršenje
Član 54.
(1) Nakon što je izvršenje ve ć sprovedeno, izvršenik može u istom izvršnom postup ku zatražiti od suda da naloži tražiocu izvršenja da mu vrati ono što je iz vršenjem dobio:
- ako je izvršna isprava pravsnažno ukinuta, prein ačena, poništena, stavljena van snage ili je na drugi način utvrñeno da je bez dejstva,
2) ako je rješenje o izvršenju pravosnažno ukinuto ili preinačeno,
- ako je tokom izvršnog postupka namirio tražiocu izvršenja potraživanje mimo suda tako da je tražila c izvršenja dvostruko namiren.
- Ako je tražilac izvršenja izvršenjem naplatio o dreñeni novčani iznos, izvršenik u prijedlogu za protivizvršenje može tražiti pla ćanje zakonskih zateznih kamata od dana naplate tog iznosa.
- Prijedlog za protivizvršenje iz stava 1. ovog člana može se podnijeti u roku od 30 dana od dana ka d je izvršenik saznao za razlog za protivizvršenje, a na jkasnije u roku od jedne godine od dana okončanja izvršnog postupka.
- Izvršenik ne može prije isteka roka iz stava 3. ovog člana svoje potraživanje ostvarivati u parni čnom postupku.
Postupak po prijedlogu za protivizvršenje
Član 55.
- Prijedlog iz člana 54 . ovog zakona sud će dostaviti tražiocu izvršenja i pozvati ga da se u roku od tri dana izjasni o tom prijedlogu.
(2) Ako se tražilac izvršenja usprotivi prijedlogu, sud će o njemu odlučiti nakon održanog ro čišta. Ako se tražilac izvršenja u roku ne izjasni o prijedlogu, sud će ocijeniti hoće li o njemu odlučiti bez održavanja ro čišta.
- Rješenjem kojim prihvati prijedlog sud će naložiti tražiocu izvršenja da u roku od osam dan a vrati izvršeniku ono što je izvršenjem dobio.
Rješenje o protivizvršenju
Član 56.
- Na osnovu pravosnažnog i izvršnog rješenja koji m je tražiocu izvršenja naloženo da izvršeniku vrat i ono što je izvršenjem dobio, sud će, na prijedlog izvršenika, donijeti rješenje o pro tivizvršenju.
- Protivizvršenje se sprovodi po odredbama ovog z akona o izvršenju.
Nemogućnost protivizvršenja
Član 57.
Prijedlog za protivizvršenje ne će se prihvatiti ako su u pogledu onoga što je traži lac izvršenja dobio izvršenjem nastupile takve stvarne i pravne promjene da vraćanje više nije mogu će.
Protivizvršenje po prijedlogu tre ćeg lica
Član 58.
(1) Lice na čiji teret je namireno potraživanje tražioca izvršen ja, a isto nije bila označeno kao izvršenik u rješenju o izvršenju, može u rokovima iz glave VII ovog zakona, zahtjevati od suda da naloži tražiocu izvršenja da mu vrati ono što je dobio izvršenjem.
- Na osnovu prijedloga iz stava 1. ovog člana sprovodi se postupak protivizvršenja po odredb ama glave VII ovog zakona.
- U ovom postupku predlagač se smatra tražiocem izvršenja, a protupredlaga č izvršenikom.
Protivizvršenje po prijedlogu u česnika u postupku
Član 59.
- Učesnik u izvršnom postupku može u rokovima iz glave VII ovog zakona, nakon što pravosnažno bude izmijenjeno rješenje o namirenju zahtjevati da sud naloži isplatu nov čanog iznosa koji njemu pripada, licima kojima je bila isplata izvršena.
- Na osnovu prijedloga iz stava 1. ovog člana sprovodi se postupak protivizvršenja po odredb ama glave VII ovog zakona.
- U ovom postupku predlagač se smatra tražiocem izvršenja, a protivpredlaga č izvršenikom.
VIII – ODLAGANjE, OBUSTAVA I OKONČANjE IZVRŠENjA
Odlaganje izvršenja na prijedlog tražioca izvršenja
Član 60.
- Ako zakonom nije drugačije odreñeno izvršenje se može odložiti potpuno ili djelimi čno samo na prijedlog tražioca izvršenja ako sprovo ñenje rješenja nije otpo čelo. Ako više tražilaca izvršenja u čestvuje u izvršnom postupku pa samo neki od njih traže odlaganje, sud će samo u odnosu na tog tražioca izvršenja odložiti izvršenje.
- Ako je sprovoñenje izvršenja otpo čelo, a izvršenik se, u roku koji mu je sud odredio, izjasnio protiv odlaganja, sud će odlučiti o opravdanosti prijedloga za odlaganje.
- Ako je zakonom predviñeno da se izvršenje mora tražiti u odre ñenom roku, tražilac izvršenja može podnijeti prijedlog za odlaganje u tom roku.
Vrijeme za koje se izvršenje odlaže
Član 61.
- Sud će odložiti izvršenje za vrijeme koje je tražilac iz vršenja odredio ili na vrijeme koje po okolnostima slučaja smatra opravdanim.
- Ako je tražilac izvršenja podnio prijedlog za o dlaganje izvršenja u slu čaju u kome je zakonom predviñeno
da se izvršenje ima tražiti u odre ñenom roku, izvršenje se ne može odložiti za vrijeme duže od tog roka.
Nastavljanje odloženog postupka
Član 62.
Odloženo izvršenje se nastavlja na prijedlog tražio tražilac izvršenja ne predloži nastavak izvršnog po izvršenje odloženo, sud će obustaviti postupak.
ca izvršenja i prije isteka roka za koji je odložen o. Ako stupka ni po isteku 30 dana od isteka vremena na koje je
Obustava izvršenja
Član 63.
- Ako ovim zakonom nije drugačije odreñeno, izvršenje će se obustaviti po službenoj dužnosti, ako je izvrš na isprava pravosnažno ukinuta, preina čena, poništena, stavljena van snage ili je na drugi način odreñeno da je bez dejstva, odnosno ako potvrda o izvršnosti bude prav osnažno ukinuta.
- Izvršenje će se obustaviti po službenoj dužnosti i kada, u skl adu sa odredbama koje ureñuju obligacione odnose, treće lice ispuni obavezu prema tražiocu izvršenja umje sto izvršenika.
- Izvršenje će se obustaviti ako je postalo nemoguće ili se iz drugih razloga ne može sprovesti.
- Prije donošenja rješenja o obustavi izvršenja i z stava 3. ovog člana sud će pozvati tražioca izvršenja da podnese prijedlog iz člana 8. stav 3. ovog zakona u roku od 15 dana od dana prijema poziva. Rješenje o obustavi izvršenja sud će donijeti ako prijedlog ne bude u roku podnesen ili ako je prijedlog neosnovan.
- Izvršenje na pojedinim predmetima će se na prijedlog izvršenika obustaviti ako sud utv rdi da su nakon isteka roka za prigovor, sprovoñenjem izvršenja zahva ćeni predmeti koji nisu odreñeni u rješenju o izvršenju, a izuzeti su od izvršenja ili je na njima mogu ćnost izvršenja ograni čena.
- Rok za prijedlog zbog razloga iz stava 5. ovog člana iznosi osam dana i počinje teći od dana kada je izvršenik saznao da je izvršenjem zahva ćen predmet koji je izuzet od izvršenja, odnosno na kojem je mogućnost izvršenja ograni čena. Nakon isteka roka od 30 dana od preduzimanja radnje kojom su zahvaćeni predmeti iz stava 5. ovog člana prijedlog iz te odredbe više se ne može podnij eti.
- Rješenjem o obustavi izvršenja ukinu će se sve sprovedene izvršne radnje ako se time ne d ira u stečena prava trećih lica.
Dovršenje izvršenja
Član 64.
Postupak izvršenja smatra se završenim pravosnažnoš ću odluke o odbacivanju ili odbijanju izvršnog prije dloga, sprovoñenjem izvršne radnje kojom se izvršenje dovršava il i obustavom izvršenja.
- IZVRŠENJE RADI NAPLATE NOV ČANOG POTRAŽIVANJA
IX – OPŠTE ODREDBE
Obim izvršenja nov čanih potraživanja
Član 65.
Izvršenje radi ostvarenja nov čanog potraživanja odre ñuje se i provodi u obimu koji je potreban za namirenje tog potraživanja.
Redosljed namirenja više tražilaca izvršenja
Član 66.
Više tražilaca izvršenja koji ostvaruju svoja potra živanja prema istom izvršeniku na istom predmetu iz vršenja, namiruju se onim redom kojim su stekli pravo da se iz tog predmeta namire, ako zakonom nije drugačije odreñeno.
X – IZVRŠENjE NA NEPOKRETNOSTI
- Opšte odredbe
Mjesna nadležnost
Član 67.
Za odlučivanje o prijedlogu za izvršenje na nepokretnosti i sprovoñenje rješenja o izvršenju nadležan je sud na čijem se području nepokretnost nalazi.
Izvršne radnje
Član 68.
Izvršenje na nepokretnosti sprovodi se zabilježbom izvršenja u zemljišnoj knjizi, utvr ñivanjem vrijednosti nepokretnosti, prodajom nepokretnosti i namirenjem tražioca izvršenja iz iznosa dobijenog prodajom.
Nepokretnost kao predmet izvršenja
Član 69.
- Ukoliko nije drugačije odreñeno, predmet izvršenja može biti samo nepokretnost kao cjelina odreñena propisima koji ureñuju svojinu i druga stvarna prava.
- Suvlasnički dio nepokretnosti može biti samostalan predmet i zvršenja u pogledu kojeg se na odgovaraju ći način primjenjuju pravila ovog zakona o izvršenju na n epokretnostima.
- U slučaju postupka izvršenja na suvlasni čkom djelu a po zahtjevu tražioca izvršenja, izvšeni ka ili drugog suvlasnika, sud će u rješenju o izvršenju odrediti da se na prodaju ponude kako cjelokupna nepokretnost tako i suvlasnički dio koji je predmet izvršenja. U rješenju o izvr šenju sud će naznačiti i da će, ovisno od ispunjenja uslova iz stava 4. ovog člana, svojim zaključkom iz stava 3. člana 90. ovog zakona odlučiti da li je predmet prodaje cjelokupna nepokretnost ili samo njen suvlasnički dio. U istom rješenju sud će odrediti da se zabilježba izvršenja iz člana 72. ovog zakona odnosi na cjelokupnu nepokretnost.
- Ako bi prodajna cijena suvlasničkog dijela nepokretnosti bila znatno viša u slu čaju prodaje cjelokupne nepokretnosti, sud će odrediti prodaju cjelokupne nepokretnosti postupajući kao da se radi o zahtjevu suvlasnika za diobu fizički nedjeljive stvari, kako je to predviñeno propisima koji ureñuju suvlasničke odnose.
- U slučaju iz stava 4. ovog člana, suvlasnici koji nisu izvršenici imaju pravo n a namirenje u visini suvlasničkih dijelova iz iznosa dobivenog prodajom stvari prije namirenja tražioca izvršenja i drugih lica koja se namiruju u izvršnom postupku te prije naknade tr oškova izvršnog postupka.
- Suvlasnici koji nisu izvršenici imaju pravo zah tijevati da im se stvar koja je predmet izvršenja u stupi ako polože iznos koji odgovara vrijednosti izvršenikovo g udjela u toj stvari.
- Suvlasnika koji nije izvršenik, a kojem je ospo ren udio u stvari koja je predmet izvršenja, sud će uputiti na parnicu protiv tražioca izvršenja, a i protiv izvrš enika ako i on osporava njegovo pravo, da dokaže sv oje pravo, osim ako u izvršnom postupku ne može dokazati svoje pravo pravnosnažnom presudom, javnom ispravom ili po zakonu ovjerenom privatnom ispravom. Na pokrenutu parnicu kao i na prava suvlasnika da u njoj traže odlaganje postupka izvršenja shodno se primjenjuju odredbe ovog zakona kojim se ureñuje postupanje suda po prigovoru trećih lica.
- Ako suvlasnik iz stava 7. ovog člana može dokazati svoje pravo pravnosnažnom presud om, javnom ispravom ili po zakonu ovjerenom privatnom ispravom, sud će postupati kao da njeno pravo nije osporeno.
- Okolnost da je sud u izvršnom postupku uzeo da pravo lica iz stava 7. ovoga člana nije osporeno u smislu odredaba tog stava ili stava 8. ovog člana , ne utiče na pravo tražioca izvršenja ili izvršenika da svo ja prava protiv tog lica ostvaruju u posebnoj parnici.
- Odredbe st. 2 do 9. ovog člana, na odgovarajući način se primjenjuju i na vlasnike zajedničke imovine. Ako izmeñu izvršenika i ostalih vlasnika zajedni čke imovine ne postoji saglasnost o njihovim pravima u zajedničkoj stvari, sud će vlasnika zajedničke imovine koji osporava izvršenikova prava na zaje dničku stvar zaključkom uputiti da svoja prava dokazuje u parnici. Na pokrenutu parnicu kao i na prava vlasnika zajedničke imovine da u njoj traže odlaganje postupka izvršenj a shodno se primjenjuju odredbe ovog zakona kojim se ureñuje postupanje suda po prigovoru trećih lica.
- Ako je u vezi neke nepokretnosti ili njenog idealnog dijela osnovano pravo plodouživanja, ono mož e biti samostalni predmet izvršenja s tim da izvršenik mož e namiriti svoje potraživanje iz plodova koje to pr avo daje na osnovu nekog pravnog odnosa (najamnina, zakupnina), u pogledu čega se na odgovarajući način primjenjuju pravila ovog zakona o izvršenju na pravima.
Dokaz o svojini izvršenika
Član 70.
- Uz prijedlog za izvršenje na nepokretnosti traž ilac izvršenja je dužan podnijeti izvod iz zemljišn e knjige kao dokaz o tome da je nepokretnost upisana kao svojina izvršenika.
- Ako je pravo na nepokretnosti iz stava 1. ovog člana upisano u zemljišnoj knjizi na drugo lice, a n e na izvršenika, prijedlogu se može udovoljiti samo ako su, po utvrñenju izvršenikove imovine u skladu sa članom 37. ovog zakona, ispunjeni uslovi za promjenu zemljišnoknjiškog stanja.
Promjena predmeta izvršenja
Član 71.
- Izvršenik može u roku od tri dana od dana dosta vljanja rješenja o izvršenju predložiti da se izvrš enje odredi na drugom predmetu izvršenja. Uz prijedlog izvršeni k je dužan podnijeti dokaz o svom pravu na drugom predmetu izvršenja na osnovu kojeg je na tom predme tu moguće odrediti izvršenje protiv izvršenika.
- Sud će prijedlog dostaviti tražiocu izvršenja koji se o njemu može izjasniti u roku od tri dana od dana dostave. U tom roku tražilac izvršenja može postavi ti zahtjev za naknadu troškova zapo četog postupka izvršenja na nepokretnosti te zatražiti davanje obezbje ñenja za naknadu štete koju bi mogao trpjeti zbog pr omjene predmeta izvršenja.
- Sud odlučuje o prijedlogu rješenjem u roku od osam dana od d ana prijema odgovora tražioca izvršenja iz stava 2. ovog člana ili isteka roka za njegovo podnošenje.
(4) Sud može prihvatiti prijedlog ako izvršenik u čini vjerovatnim:
- da bi izvršenje na nepokretnosti na kojoj je ono predloženo za njega bilo naro čito nepovoljno,
- da iz opravdanih razloga nije sam mogao unovčiti predmet koji predlaže kao novi predmet izvršenj a i dobijenim sredstvima namiriti tražioca izvršenja,
- da bi se potraživanje tražioca izvršenja moglo u potpunosti namiriti iz drugog predloženog predmeta izvršenja.
- Sud će rješenjem odbiti prijedlog za promjenu predmeta i zvršenja ako ocijeni da bi se zbog toga izvršenje znatnije odužilo ili otežalo odnosno ako bi tražila c izvršenja zbog toga mogao trpiti znatniju štetu.
- Ako je tražilac izvršenja na nepokretnosti na k ojoj je zatražio izvršenje prije pokretanja izvršno g postupka stekao založno pravo radi obezbje ñenja svog potraživanja, bez njegova se pristanka iz vršenje ne može odrediti na drugom predmetu izvršenja.
- Ako je izvršenik kao drugo sredstvo izvršenja p redložio izvršenje na plati, penziji, invalidnini i li drugom stalnom novčanom primanju, sud može prihvatiti prijedlog uz usl ov da izvršenik u čini vjerovatnim da će potraživanje biti namireno u roku od jedne godine o d donošenja rješenja o njegovom prijedlogu. I u slu čaju iz ovog stava moraju biti ispunjeni uslovi iz tačke 1. stava 4. i stava 6. ovog člana.
- U rješenju o promjeni predmeta izvršenja sud će odrediti izvršenje na drugom predloženom predmetu izvršenja.
- Protiv rješenja kojim se odbija prijedlog izvrš enika za promjenu predmeta izvršenja pravni lijek n ije dozvoljen.
- Ako je odreñeno drugo sredstvo odnosno predmet izvršenja, zabil ježba izvršenja na nepokretnosti kao
prvobitnom predmetu izvršenja ostaje na snazi sve d o namirenja potraživanja tražioca izvršenja. Nakon namirenja potraživanja tražioca izvršenja, sud će po službenoj dužnosti odrediti brisanje zabilježb e.
Zabilježba izvršenja
Član 72.
- Čim donese rješenje o izvršenju, sud će po službenoj dužnosti odrediti da se u zemljišnoj knjizi upiše zabilježba izvršenja.
- Tom zabilježbom tražilac izvršenja sti če pravo da svoje potraživanje namiri iz nepokretnos ti (pravo na namirenje) a lice koje nakon upisane zabilježbe izv ršenja stekne odre ñena prava nad tom nepokretnoš ću dužno je trpiti prevenstveno ostvarenje prava na namirenje tražioca izvršenja ste čenog tom zabilježbom.
- Promjena vlasnika nepokretnosti tokom izvršnog postupka ne sprečava da se taj postupak nastavi protiv novog vlasnika kao izvršenika do visine vrijednosti nepokretnosti. Sve radnje preduzete prije toga ostaju na snazi i novi vlasnik ne može u postupku preduzimati one radnje koje ne bi mogao preduzeti prijašnji vl asnik da do promjene svojine nije došlo.
- U slučaju predviñenim stavom 4. člana 113. ovog zakona, sud će po zahtjevu i na trošak tražioca izvršenja, objaviti rješenje o izvršenju u službenom glasilu R epublike Srpske i najmanje dva dnevna lista koja se distribuiraju na teritoriji Republike Srpske.
- U slučaju objave rješenja o izvršenju u skladu sa stavom 4. ovog člana, zabilježba izvršenja, po njenom upisu u zemljišne knjige, ima dejstvo od momenta ka da je rješenje o izvršenju prvi put objavljeno u no vinama.
Pristupanje izvršenju
Član 73.
- Nakon upisa zabilježbe izvršenja u zemljišne kn jige ne može se za namirenje drugog potraživanja is tog ili drugog tražioca izvršenja na toj nepokretnosti spro vesti poseban izvršni postupak.
- Tražilac izvršenja za čije je potraživanje kasnije odre ñeno izvršenje na istoj nepokretnosti stupa u ve ć pokrenuti izvršni postupak.
(3) Pokrenutom izvršnom postupku može se pristupiti do donošenja zaklju čka iz stava 6. člana 90. ovog zakona.
(4) O pristupanju postupku sud će obavijestiti tražioca izvršenja u čiju je korist prije obavljena zabilježba.
(5) Razlozi zbog kojih izvršenje nije dopušteno u k orist pojedinih od više tražilaca izvršenja u | čiju se korist | ||
izvršenje sprovodi na istoj nepokretnosti, odnosno razlozi za obustavu izvršenja u odnosu na | pojedine | od | |
tražilaca izvršenja, bez uticaja su na sprovo ñenje postupka u korist drugih tražilaca izvršenja. | |||
(6) Ako se razlog za odlaganje izvršenja ti če samo nekih od više tražilaca izvršenja, izvršenje | se neće odgoditi, | ||
već će sud prilikom donošenja rješenja o namirenju odred iti odlaganje namirenja tog tražioca izvršenja sve | dok | ||
se postupak u odnosu na njega ne nastavi. Sredstva namijenjena namirenju tog tražioca | izvršenja sud | će | |
pohraniti do nastavka postupka. Ako postupak ne bude nastavljen, ta će se sredstva upotrijebiti za namirenje drugih tražilaca izvršenja odnosno preda će se izvršeniku.
Založna prava
Član 74.
- U postupku izvršenja na nepokretnosti namiruju se i založni povjerioci koji nisu predložili izvrše nje, u skladu sa pravilima koja odreñuju red prvenstva u namirenju njihovih potraživanja .
- Založna prava uknjižena na nepokretnosti presta ju sprovedbom rješenja o dosudi i ako založni povje rioci nisu potpuno namireni, osim u slučaju sporazuma iz stava 3. ovog člana.
- Kupac nepokretnosti i založni povjerilac mogu s e sporazumjeti, najkasnije na ročištu za prodaju, da založno pravo ostane na nepokretnosti i nakon sprovedbe rješenja o dosudi, a da kupac preuzme izvršenikov dug prema tom povjeriocu u iznosu koji bi mu pripadao u izvrš nom postupku. U tom se slučaju kupovna cijena umanjuje za iznos preuzetog duga.
- Kupac i založni povjerilac sklapaju sporazum iz stava 3. ovog člana u obliku sudskog poravnanja u izvršnom postupku ili notarski obra ñene isprave.
Služnosti i stvarni tereti
Član 75.
- Stvarne služnosti, stvarni tereti i prava gra ñenja na nepokretnosti ne prestaju prodajom nepokretnosti.
- Prodajom nepokretnosti ne prestaju ni lične služnosti koje su u zemljišnoj knjizi upisane pr ije prava radi čijeg se namirenja izvršenje sprovodi.
- Ostale lične služnosti prestaju sprovedbom rješenja o dosudi.
- Na lične služnosti iz stava 3. ovog člana, na odgovarajući način se primjenjuju odredbe člana 74. st. 3. i 4. ovog zakona.
Ugovori o zakupu i najmu
Član 76.
- Ugovori o zakupu ili najmu na nepokretnosti koji su sklopljeni i upisani u zemljišnu knjigu prije sticanja založnog prava ili prava na namirenje radi čijeg se ostvarenja izvršenje traži, ne prestaju pro dajom nepokretnosti. Kupac stupa na mjesto zakupodavca odnosno najmodavca od trenutka sticanja svojine nepokretnosti.
- Ugovori o zakupu ili najmu koji nisu upisani u zemljišnu knjigu prije sticanja založnog prava ili prava namirenja radi čijeg se ostvarenja izvršenje traži, prestaju pravno snažnoš ću rješenja o dosudi, ukoliko izme ñu kupca i zakupca nije drugačije dogovoreno.
- Raniji zakupodavac odnosno najmodavac odgovara za svu štetu koju je zakupac ili najmoprimac pretrp io prestankom ugovora iz stava 2. ovog člana. Zakupac ili najmoprimac nema pravo tražiti na knadu štete u izvršnom postupku.
- Stanarska prava stečena prije sticanja založnog prava ili prava na nami renje radi čijeg se ostavarenja izvršenje traži, ne prestaju prodajom nepokretnosti . Kupac stupa na mjesto davaoca stana od trenutka sticanja svojine nepokretnosti.
- Pravnosnažno rješenje o dosudi predstavlja izvr šnu ispravu za iseljenje.
- Nemogućnost da iseli zakupca ili najmoprimca na osnovu izvršne isprave iz stava 5. ovog člana, ne sprečava kupca da svoja prava protiv njega ostvaruje u posebnoj parnici.
Razgledanje nepokretnosti
Član 77.
- Sud će zaključkom odrediti način i vrijeme kada lice zainteresovano za kupovinu nepokretnosti može razgledati nepokretnost.
- Ako izvršenik ili drugo lice spre čava ili ometa razgledanje nepokretnosti, sud će odrediti da se izvršenik i to lice udalje s nepokretnosti za vrijeme razgledanja. Zaključak o udaljavanju sprovodi izvršilac, po potrebi, uz pomoć policije.
ObezbjeÑenje nepokretnosti
Član 78.
- Na prijedlog tražioca izvršenja u čiju je korist odreñeno izvršenje, sud može zaklju čkom, radi sprečavanja ošte ćenja nepokretnosti, omogućavanja njezine procjene, razgledavanja, zaštite i s l:
1) odrediti da se izvršenik i drugo lice privremeno udalje s nepokretnosti,
- povjeriti nepokretnost na čuvanje tražiocu izvršenja ili tre ćem licu,
- odrediti druge mjere potrebne radi njezine zašti te odnosno omogućavanja nesmetanog sprovoñenja izvršenja.
- Sredstva potrebna radi sprovoñenja mjera iz stava 1. ovog člana dužan je unaprijed obezbijediti tražilac izvršenja.
- Izuzimanje od izvršenja
Član 79.
- Ne može biti predmet izvršenja poljoprivredno z emljište zemljoradnika u površini do 5000 m2.
- Odredba stava 1. ovog člana ne odnosi se na izvršenje radi ostvarenja nov čanih potraživanja obezbje ñenih ugovornim založnim pravom na nepokretnostima (hipot ekom).
- Utvrñivanje vrijednosti nepokretnosti
Način utvrÑivanja vrijednosti
Član 80.
- O načinu utvrñivanja vrijednosti nepokretnosti sud će odlučiti zaključkom odmah nakon što donese rješenje o izvršenju. Ako je to potrebno, sud će prije donošenja zaklju čka održati ro čište sa strankama.
- Utvrñivanju vrijednosti nepokretnosti pristupiće se nakon što rješenje o izvršenju postane izvršno , ali i prije toga ako tražilac izvršenja to predloži, unaprijed obezbijedi za to potrebna sredstva i izjavi da će snositi troškove utvr ñivanja vrijednosti i u slučaju da izvršenje bude obustavljeno.
- Vrijednost nepokretnosti utvrñuje se na osnovu procjene vještaka i drugih činjenica u visini njene tržišne cijene na dan procjene. Pri utvrñivanju vrijednosti nepokretnosti vodiće se računa i o tome koliko ona manje vrijedi zbog toga što na njoj ostaju odre ñena prava i poslije prodaje.
- Umjesto procjene na način predviñen u stavu 3. ovog člana, sud može dostavljanje podataka o vrijednosti nepokretnosti zatražiti od nadležnog organa poreske uprave.
- U postupku izvršenja na suvlasni čkom dijelu iz člana 69. ovog zakona, procjena će sadržavati utvr ñene vrijednosti i za cjelokupnu nepokretnost i za suvlasnički dio te vrijednost suvlasničkog dijela koja bi se dobila u slučaju prodaje cjelokupne nepokretnosti, u skladu sa stavom 4. člana 69. ovog zakona.
- Odredbe st. 1. do 4. ovog člana neće se primjenjivati ukoliko stranke i druga lica koja se u izvršnom postupku namiruju postignu sporazum o vrijednosti nepokretnosti.
Prigovor nedostatka pokrića
Član 81.
- Svako lice koje ima pravo da bude namireno iz prodajne cijene nepokretnosti, a koje po redu prvenstva dolazi ispred tražioca izvršenja, može predložiti d a se izvršenje obustavi ako utvr ñena vrijednost nepokretnosti ne pokriva ni djelimično iznos potraživanja tražioca izvršenja.
- Prijedlog za obustavu izvršenja može se podnije ti u roku od osam dana od dana dostavljanja zaključka o prodaji.
- Na prijedlog imaoca prava i po ispunjenju uslova iz stava 1. ovog člana, sud će rješenjem obustaviti postupak izvršenja.
- U slučaju obustave izvršenja iz stava 1. ovog člana troškove postupka snosi tražilac izvršenja koj i je pokrenuo izvršenje.
- Prodaja nepokretnosti
Zaključak o prodaji
Član 82.
- Nakon sprovoñenja postupka za utvrñivanje vrijednosti nepokretnosti sud donosi zaključak o prodaji nepokretnosti kojim se utvrñuje vrijednost nepokretnosti i odreñuju način i uslovi prodaje te vrijeme i mjesto prodaje ako se prodaja vrši putem javnog nadmetanja .
- U postupku izvršenja na suvlasni čkom dijelu iz člana 69. ovog zakona, zaključak o prodaji će sadržavati odvojene podatke i za cjelokupnu nepokretnost i za suvlasnički dio koji je predmet izvršenja kao i napomena da
će sud o konačnom predmetu prodaje odlučiti u skladu sa stavom 3. člana 90. ovog zakona.
- Zaključak o prodaji objavljuje se na sudskoj oglasnoj tabli i po ocjeni suda na drugi odgovarajući način.
- Stranka može o svom trošku da objavi zaklju čak o prodaji u sredstvima javnog informisanja odnosno da o zaključku obavijesti lica koja se bave posredovanjem u prodaji nepokretnosti.
- Od objavljivanja zaključka o prodaji na sudskoj oglasnoj tabli do dana prodaje mora proteći najmanje 30 dana.
- Zaključak o prodaji dostavlja se strankama, licima koja imaju prvenstveno pravo namirenja ili pravo namirenja istog ranga kao i tražilac izvršenja, lic ima koja imaju upisano ili zakonsko pravo preče kupovine i nadležnom organu poreske uprave.
Pravo preče kupovine
Član 83.
- Lice koje ima zakonsko ili ugovorno pravo preče kupovine upisano u zemljišnoj knjizi ima prednost pred najpovoljnijim ponudiocem ako odmah po zaključenju nadmetanja izjavi da nepokretnost kupuje uz iste uslove.
- Ako je nepokretnost prodata neposrednom pogodbom, sud će pozvati nosioca uknjiženog prava pre če kupovine, odnosno nosioca zakonskog prava preče kupovine, da se pod prijetnjom gubitka prava u odreñenom roku izjasni hoće li se tim pravom koristiti.
Način prodaje
Član 84.
(1) Prodaja nepokretnosti obavlja se putem usmenog javnog nadmetanja.
- Ročište za prodaju nepokretnosti održava se u sudskoj zgradi, ako sud nije drugačije odredio.
- Ročište za prodaju održava se pred sudijom pojedincem ili stručnim saradnikom kojeg on odredi.
- Stranke i založni povjerioci čije je pravo namirenja istog ili prvenstvenog ranga u odnosu na tražioca izvršenja mogu se sporazumjeti u pismenom obliku, n ajkasnije do prodaje nepokretnosti na javnom nadmetanju, da se prodaja nepokretnosti izvrši u odre ñenom roku neposrednom pogodbom preko lica ovlašteno g za promet nepokretnosti, izvršioca ili na drugi na čin.
- Osim ako zakonom nije drugačije odreñeno, ugovor o prodaji neposrednom pogodbom zaključuje se u pismenoj formi. Ugovor u ime i za račun izvršenika zaklju čuje lice kojem je povjerena prodaja na osnovu zaključka suda. Potpisi lica koja zaključuju ugovor moraju biti ovjereni kod nadležnog organ a.
- Ugovor iz stava 5. ovog člana proizvodi dejstvo od dana donošenja rješenja o
Uslovi prodaje
Član 85.
- Uslovi prodaje unose se u zaključak o prodaji i pored ostalih podataka, sadrže: 1) bliži opis nepokretnosti s pripadcima,
2) naznačenje prava trećih lica koja ne prestaju prodajom,
3) naznačenje da li je nepokretnost slobodna od lica i stvari ili se koristi i po kom pravnom osnovu,
4) vrijednost nepokretnosti,
5) cijenu po kojoj se nepokretnost može prodati i k o je dužan platiti poreze i takse u vezi sa prodajo m,
6) rok u kojem je kupac dužan položiti cijenu,
7) način prodaje,
8) iznos obezbjeñenja, rok u kojem mora biti dato, kod kog i kako mora biti dato,
9) posebne uslove koje kupac mora ispunjavati da bi mogao steći nepokretnost.
- Rok u kojem je kupac dužan položiti cijenu ne m ože biti duži od 30 dana od dana prodaje, bez obzir a na to da li se cijena isplaćuje odjednom ili u ratama.
- U postupku izvršenja na suvlasni čkom djelu iz člana 69. ovog zakona, uslovi prodaje iz stava 1. ovog člana obuhvatiće uslove prodaje kako cjelokupne nepokretnosti tako i suvlasničkog dijela koji je predmet izvršenja.
Davanje obezbjeÑenja
Član 86.
(1) U javnom nadmetanju, kao kupci mogu učestvovati samo lica koja su prethodno dala obezbjeñenje.
- Pored lica koja po ovom zakonu nisu dužna dati obezbjeñenje u izvršnom postupku, obezbje ñenje nisu dužni dati tražilac izvršenja na čiji je prijedlog odreñeno izvršenje i nosioci prava upisanih u zemljišnoj knjizi koja prestaju prodajom nepokretnosti, ako njihova potraž ivanja dostižu iznos obezbje ñenja i ako bi se, s obzirom na njihov prvenstveni red i utvrñenu vrijednost nepokretnosti, taj iznos mogao namiriti iz kupovne cijene.
- Obezbjeñenje iznosi jednu desetinu odreñene vrijednosti nepokretnosti, s tim što ne može iz nositi više od 10 000 KM.
- Ponudiocima čija ponuda nije prihvaćena, osim za tri najbolja ponuñača, vratiće se obezbjeñenje odmah nakon zaključenja javnog nadmetanja.
Jedan ponudilac
Član 87.
- Ročište za javno nadmetanje održa će se i kad prisustvuje samo jedan ponudilac.
- Sud će zaključkom, na zahtjev lica koje ima pravo prvenstvenog namirenja odrediti da se ročište za prodaju odgodi ako sudjeluje samo jedan ponudilac.
Ko ne može biti kupac
Član 88.
Kupac ne može biti sudija ili drugo lice koje služb eno učestvuje u postupku prodaje, njihov supružnik i s nj ima povezana lica (preci, potomci, braća i sestre i njihovi supružnici), izvršenik i njego v supružnik, a ni lice koje po zakonu ne može ste ći nepokretnost koja je predmet izvršenja.
Prodajna cijena
Član 89.
- Bez pristanka lica koje nepokretnost se na javnom potraživanja tražioca izvršenja.
se u izvršnom postupku po redu prvenstva namiruju prije tražioca izvršenja , nadmetanju ne može prodat i za cijenu koja ne pokriva ni djelimično iznos
- Na prvom ročištu za javno nadmetanje ne može se nepokretnost pr odati ispod polovine utvrñene vrijednosti. Početne ponude za prvo ročište na iznose manje od jedne polovine utvr ñene vrijednosti neće biti razmatrane.
- Ako se nepokretnost ne proda na prvom, sud će zakazati drugo ročište u roku od 30 dana. Sud će zakazati ročište u istom roku i u slu čaju da tri ponuñača sa najvišom ponudom na prvom ro čištu nisu uplatila prodajnu cijenu u skladu sa odredbama člana 92. stav 3. ovog zakona.
- Na drugom ročištu nepokretnost ne može biti prodata za manje od jedne trećine vrijednosti utvrñene zaključkom o prodaji. Početna ponuda na drugom ročištu ne može biti manja od jedne tre ćine od utvrñene vrijednosti.
- Ako nepokretnost ne bude prodana ni na drugom ročištu, sud će u roku od najmanje 15 do najviše 30 dana zakazati treće ročište na kojem nepokretnost može biti prodana bez og raničenja najniže cijene u odnosu na utvrñenu vrijednost.
- Ukoliko nema nosilaca prava preče kupovine iz člana 83. stav 1. ovog zakona, lice koje po odredbama člana 98. ovog zakona ima pravo prvenstvenog namirenja iz prodajne cijene stiče pravo preče kupovine po cijeni postignutoj na trećem ročištu.
- Stranke i lica koja se namiruju u postupku mogu se sporazumjeti, izjavom datom na zapisnik, da se nepokretnost može prodati nadmetanjem i za cijenu n ižu od one iz st. 1, 2. i 4 . ovog člana.
- Ako su se stranke prije pokretanja izvršnog pos tupka u sporazumu sklopljenom pred sudom saglasile da se nepokretnost radi naplate potraživanja tražioca izv ršenja utvr ñene tim sporazumom može prodati i za cijenu nižu od one iz st. 1, 2. i 4. ovog člana, nepokretnost se već na prvom ročištu za prodaju može prodati po toj cijeni ako u postupku ne učestvuju druga lica koja se u njemu namiruju, a svoje su pravo upisali u zemljišnu knjigu prije nego što je u tu knjigu upisano pravo tražioca izvršenja kojim je obezbje ñena naplata njegovog potraživanja. Najniža cijena po kojoj se nepokretno st može prodati u tom slu čaju ne može biti ispod jedne trećine utvrñene vrijednosti.
- Odredbe st. 1, 2, 4, 7. i 8. ovog člana na odgovarajući se način primjenjuju i u slučaju u kojem se nepokretnost prodaje neposrednom pogodbom.
Ročište za nadmetanje i prodaja
Član 90.
- Ako na dan njegovog održavanja rješenje o izvrš enju nije postalo izvršno, sud može da odgodi održa vanje ročišta za nadmetanje i prodaju za najduže 30 dana.
- Pošto utvrdi da je udovoljeno uslovima za održa vanje ročišta za nadmetanje, sud objavljuje da se pristupa nadmetanju.
- Ako se postupak izvršenja provodi na suvlasni čkom djelu iz člana 69. ovog zakona, sud će na prodaju istovremeno ponuditi i suvlasnički dio i cjelokupnu nepokretnost. Nakon stavljanja najpovoljnijih ponuda i za suvlasnički dio i za cjelokupnu nepokretnost te nakon ocjene uslova iz stava 4. člana 69. ovog zakona, sud će zaključkom odlučiti o konačnom predmetu prodaje.
- Nadmetanje se zaključuje nakon proteka deset minuta neposredno nakon stavljanja najpovoljnije ponude.
- Nakon zaključenja nadmetanja utvrñuje se lista ponuñača koji su ponudili cijenu iznad minimuma i da je nepokretnost prodata najpovoljnijem ponuñaču ukoliko su ispunjeni ostali uslovi.
- O prodaji nepokretnosti najpovoljnijem ponuñaču sud donosi pismeni zaključak, koji se objavljuje na sudskoj tabli.
- Smatraće se da je zaključak iz stava 6. ovog člana dostavljen svim licima kojima se dostavlja zaključak o prodaji te svim učesnicima u nadmetanju istekom trećeg dana od dana njegovog isticanja na oglasnoj tabli.
- O ročištu za prodaju vodi se zapisnik.
Prodaja neposrednom pogodbom
Član 91.
- U slučaju prodaje neposrednom pogodbom sud će donijeti zaključak iz stava 6. člana 90. ovog zakona pošto utvrdi da je udovoljeno uslovima za punovažnost pro daje.
(2) Ako u vrijeme donošenja zaklju čka iz stava 1. ovog člana rješenje o izvršenju nije postalo izvršno, sud može odgoditi njegovo donošenje za najduže 30 dana.
- Odredbe stava 3. člana 90. ovog zakona shodno se primjenjuju i na prodaju neposrednom pogodbom.
- Zaključak iz stava 1. ovog člana objavljuje se na sudskoj tabli i dostavlja svim licima kojima se dostavlja zaključak o prodaji, kao i kupcu.
Polaganje cijene
Član 92.
- Ponuñač sa najvišom ponudom na ro čištu pla ća ukupnu prodajnu cijenu, umanjenu za položeno obezbjeñenje, polaganjem cijene sudu u roku koji je sud odredio a koji ne može biti duži od 30 dana od dana objavljivanja zaključka iz stava 6. člana 90. ovog zakona na sudskoj tabli.
- Ukoliko ponuñač sa najvećom ponudom ne deponuje prodajnu cijenu u predviñenom roku, sud će zaključkom proglasiti prodaju tom ponuñaču nevaljanom i novim zaključkom odrediti da je nepokretnost prodata drugom po redu ponuñaču, koji treba da u roku koji odredi sud, a koji ne može biti duži od 30 dana od dana prijema tog zaključka sudu deponuje prodajnu cijenu. Ukoliko drugi ponuñač ne položi cijenu u predviñenom roku, sud primjenjuje ova pravila i na trećeg ponuñača.
- U slučaju da sva tri ponuñača sa najvišom ponudom ne ispune svoje obaveze pla ćanja prodajne cijene u odreñenim rokovima, sud može oglasiti da prvo ro čište nije uspjelo i zakazati novo ro čište koje treba da se održi u skladu sa čl. 84. do 90. ovog zakona.
- Iz položenog obezbje ñenja prvog ponuñača kojem je prodata imovina i koji u predviñenom roku ne uplati prodajnu cijenu pokrivaju se troškovi neuspjelog ro čišta. Ako se ovi troškovi ne mogu namiriti u cjelos ti iz iznosa obezbjeñenja koje je položio prvi ponu ñač, razlika se namiruje iz obezbjeñenja drugog ponuñača ako i ovaj odustane od kupovine nepokretnosti. Ova pravila se shodno primjenjuju i u slučaju odustanka trećeg ponuñača.
- Troškovi održavanja narednog ro čišta pokrivaju se srazmjerno iz obezbje ñenja ponuñača kojima je nepokretnost prodata a koji prodajnu cijenu nisu uplatili u odreñenom roku.
- Preostali iznos će se vratiti davaocu obezbjeñenja.
- Kada je položena ukupna cijena imovine na sudu, položeno obezbje ñenje preostalih ponuñača se vraćaju u roku od tri dana nakon uplate cijene na sudu.
- Ako je tražilac izvršenja kupac a ne postoje dr uga lica čija se potraživanja namiruju iz prodajne cijene pri je njega, nije obavezan položiti cijenu sudu do visine svog potraživanja.
Predaja nepokretnosti kupcu
Član 93.
- Nakon polaganja cijene sud rješenjem dosu ñuje nepokretnost kupcu (rješenje o dosudi).
- Rješenjem iz stava 1. ovog člana sud odreñuje da se nepokretnost preda kupcu, a zemljišno knj ižnom sudu da se izvrši upis promjene prava svojine te brišu prav a trećih za koje je to rješenjem odre ñeno.
- Protiv rješenja o dosudi nije dozvoljen prigovor ali se može izjaviti žalba.
- Rješenje iz stava 1. ovog člana objavljuje se na oglasnoj tabli. Istekom trećeg dana od dana isticanja na oglasnoj tabli smatra se da je rješenje dostavljeno svim licima kojima se dostavlja zaključak o prodaji te svim učesnicima u nadmetanju.
Zaštita prava kupca
Član 94.
Ukidanje ili preinačenje rješenja o izvršenju poslije sprovo ñenja rješenja o dosudi nepokretnosti nema uticaja n a pravo svojine kupca stečeno po odredbama člana 93. ovog zakona.
Obustava izvršenja
Član 95.
- Sud će obustaviti izvršenje ako se nepokretnost nije mog la prodati ni na trećem ročištu.
- U slučaju prodaje neposrednom pogodbom, sud će obustaviti izvršenje ako se nepokretnost nije mog la prodati u roku odreñenom sporazumom stranaka i lica koja se namiruju u postupku, osim ako sporazumom stranaka nije drugačije odreñeno.
- Obustava izvršenja ne spre čava pokretanje novog izvršnog postupka radi naplate istog potraživanja na istoj nepokretnosti.
- Namirenje tražilaca izvršenja
Kad se pristupa namirenju
Član 96.
Sud pristupa namirenju tražilaca izvršenja odmah na kon donošenja rješenja o dosudi.
Lica koja se namiruju
Član 97.
- Iz prodajne cijene namiruju se tražioci izvršen ja na čiji je prijedlog odreñeno izvršenje, založni povjerioci i kad nisu prijavili svoja potraživanja i lica koja i maju pravo na naknadu za lične služnosti.
- Višak prodajne cijene koji preostane nakon nami renja lica iz stava 1. ovog člana predaće se izvršeniku ako za to nema smetnji.
Prvenstveno namirenje
Član 98.
(1) Iz iznosa dobivenog prodajom namiruju se prvenstveno, i to ovim redoslijedom:
1) troškovi izvršnog postupka;
2)potraživanja založnih povjerilaca koja se po redu prvenstva namiruju prije tražioca izvršenja;
3) potraživanja tražioca izvršenja po čijem je prijedlogu odreñeno izvršenje;
4)potraživanja založnih povjerilaca koja se po redu prvenstva namiruju poslije tražioca izvršenja;
5) naknada za lične služnosti koje se prodajom gase.
- Ako izvršenik pored glavnog potraživanja duguje i kamatu, ona se namiruje prije iznosa glavnog potraživanja.
- Više lica unutar iste ta čke iz stava 1. ovog člana namiruju se po redu sticanja založnog prava i prava na namirenje tražioca izvršenja koji su predložili izv ršenje, odnosno po redu sticanja li čnih služnosti, a ako je bio ustupljen prvenstveni red, tada se lica iz stava 1. ovog člana namiruju po tom uspostavljenom prvenstvenom redu.
Namirenje ostalih potraživanja
Član 99.
- Odredba člana 98. ovog zakona, na odgovarajući se način primjenjuje i na namirenje podzaložnih prava (nadhipoteka) i drugih prava koja su teret prava koja se namiruju.
- Troškovi i kamate za posljednje tri godine do d onošenja rješenja o dosudi nepokretnosti kupcu, odr eñeni izvršnom ispravom, namiruju se po istom redoslijedu kao i glavno potraživanje.
Visina nadoknade za lične služnosti i druga prava koja
prestaju prodajom
Član 100.
- Ako se o visini nadoknade za lične služnosti ili druga prava koja prestaju prodajom ne postigne sporazum izmeñu nosioca tih prava i tražilaca izvršenja koji po r edu za namirenje dolaze poslije njih, visinu naknade odreñuje sud, uzimajući u obzir naročito vrijeme za koje bi ta prava još trajala, njihov u vrijednost i godine života nosioca tih prava.
- Kupac i nosilac prava lične služnosti mogu se sporazumjeti da kupac preuzme služnost, a da se iznos naknade, utvrñen prema stavu 1. ovog člana, odbije od kupovne cijene.
Srazmjerno namirenje
Član 101.
Više potraživanja koja imaju isti red namirenja nam iruju se srazmjerno svojoj visini ako iznos dobiven prodajom nije dovoljan za potpuno namirenje.
Osporavanje potraživanja
Član 102.
Lice koje se namiruje iz prodajne cijene može, ako to utiče na njegovo namirenje, najkasnije na ročištu za diobu, drugom takvom licu osporiti postojanje potaž ivanja, njegovu visinu i red namirenja.
Upućivanje na parnicu
Član 103.
- Sud će lice koje je osporilo potraživanje uputiti da u o dreñenom roku, koji ne može biti duži od 15 dana, pokrene parnicu ako odluka zavisi od spornih činjenica, osim ako svoje osporavanje ne dokazuje pravnosnažnom presudom, javnom ili po zakonu ovjere nom privatnom ispravom. Ako lice koje osporava potraživanje to osporavanje potkrijepljuje pravnosn ažnom presudom, javnom ili po zakonu ovjerenom privatnom ispravom sud će o osporavanju odlučiti u izvršnom postupku. Sud će o osporavanju odlučiti u izvršnom postupku i ako nisu sporne činjenice od kojih zavisi donošenje odluke.
- Ako lice koje je osporilo potraživanje u čini vjerojatnim postojanje razloga za osporavanje, sud će zaključkom na parnicu uputiti lice čije je potraživanje osporeno, a donošenje rješenja o namirenju lica čije je potraživanje osporeno odgoditi do završetka parnice . Izuzetno, sud može donošenje rješenja o namirenju i namirenje tog lica usloviti davanjem obezbjeñenja.
- Iznos koji se odnosi na osporeno potraživanje p oloži će se u sudski depozit.
- Ako lice koje je upućeno na parnicu u roku koji mu je za to odreñen ne dokaže da je parnicu pokrenulo, smatraće se da potraživanje nije osporeno odnosno da je od ustalo od zahtjeva da njegovo potraživanje bude namireno u izvršnom postupku.
- Presuda donesena u parnici o osporenom potraživ anju djeluje protiv izvršenika i svih tražilaca izv ršenja.
- Odredbom stava 4. ovog člana ne dira se u pravo lica koje je upućeno na parnicu da, i nakon završetka izvršnog postupka, pokrene parnicu protiv lica čije je potraživanje osporilo odnosno protiv lica ko je mu je potraživanje osporilo.
- Na prijedlog lica čije je potraživanje osporeno sud može odgodu donoše nja rješenja o namirenju i namirenje potraživanja tog lica usloviti davanjem primjerenog obezbjeñenja za štetu koju bi to lice moglo pretrpjeti zbog odgode namirenja. Ako lice koje je osporilo potraži vanje ne da primjereno obezbjeñenje u roku koji mu je odreñen, smatraće se da potraživanje nije osporeno.
- Lice čije je potraživanje bilo osporeno ima pravo na nakn adu štete koju je pretrpjelo zbog neosnovanog osporavanja potraživanja, ako je ono bilo u činjeno jedino radi toga da mu se šteti ili mu smeta u izvršavanju i ostvarenju njenih prava.
- Posebne odredbe o načinu namirenja nekih potraživanja
Nedospjelo potraživanje
Član 104.
- Potraživanje založnog povjerioca koje nije dosp jelo do dana donošenja rješenja o namirenju za koje nisu ugovorene kamate, isplatiće se nakon odbitka iznosa koji odgovara zakonskim zateznim kamatama, od dana donošenja rješenja o namirenju do dana dospije ća tog potraživanja.
- Nedospjelo potraživanje za koje su ugovorene ka mate isplatiće se zajedno s iznosom ugovorenih kamata obračunatih do dana donošenja rješenja o namirenju.
Nedospjelo potraživanje povremenih primanja
Član 105.
- Potraživanja povremenih primanja po osnovi zako nskog izdržavanja, po osnovi naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja odnosno gubitka ra dne sposobnosti i po osnovi naknade štete za izgubl jeno izdržavanje zbog smrti davaoca izdržavanja, koja su obezbjeñena zalogom, a dospijevaju nakon dana donošenja rješenja o namirenju, namiruju se na izri čit zahtjev povjerilaca.
- Potraživanja iz stava 1. ovog člana obračunavaju se na način na koji se obračunava nadoknada za ličnu služnost.
Potraživanja uz uslov
Član 106.
- Iznos uslovnog potraživanja koje je obezbje ñeno založnim pravom izdvoji će se i položiti u sudski depozit i isplatiti kad se odložni uslov ispuni ili kad bude sigurno da se raskidni uslov neće ispuniti.
- Ako se odložni uslov ne ispuni ili se ispuni ra skidni uslov, izdvojeni iznos cijene služi za namir enje tražilaca izvršenja čija potraživanja nisu potpuno ili nisu uopšte namir ena, a ako takvih tražilaca izvršenja nema ili cije li iznos nije iscrpljen njihovim namirenjem, taj će se iznos, odnosno ostatak, predati izvršeniku.
Predbilježba založnog prava i zabilježba spora
Član 107.
- Ako je u zemljišnu knjigu upisana predbilježba založnog prava, a lice u čiju je korist predbilježba upisana dokaže da je u toku postupak za njegovo opravdanje, odnosno da još nije protekao rok za pokretanje tog postupka, potraživanje na koje se predbilježba odno si namiruje se na način na koji se namiruje potraživanje uz odložni uslov.
- Potraživanje za koje je u zemljišnoj knjizi upi sana zabilježba spora radi brisanja založnog prava ili zabilježba o drugom sporu namiruje se na na čin na koji se namiruje potraživanje uz raskidni usl ov.
- Ročište za diobu i rješenje o namirenju
Ročište za diobu
Član 108.
(1) Nakon ispunjenja uslova iz člana 96. ovog zakona, sud odreñuje ročište za diobu cijene (iznosa dobijenog prodajom) ako ima više od jednog tražioca izvršenja ili trećih lica koja imaju prava na namirenje.
- Na ročište se pozivaju, pored stranaka, i lica koja prema stanju spisa i prema podacima iz zemljišne knjige polažu pravo da se namire iz tog iznosa.
- U pozivu ta će se lica upozoriti na to da će se njihova potraživanja ukoliko ne do ñu na ročište uzeti prema stanju koje proizilazi iz zemljišne knjige i spisa te da, najkasnije na ročištu za diobu, mogu drugom osporiti potraživanje, njegovu visinu i red namirenja.
(4) Na ročištu se raspravlja o namirenju tražioca izvršenja i drugih lica koja postavljaju zahtjev za namirenje.
- Sud će na ročištu obavjestiti prisutna lica o datumu donošenja r ješenja o namirenju, nakon čega će se na odgovarajući način primjenjivati opšte odredbe o dostavljanju, uklj učujući i pretpostavke i posljedice propuštanja preuzimanja rješenja.
Rješenje o namirenju
Član 109.
- O namirenju tražioca izvršenja i drugih lica ko jima pripada pravo na namirenje sudija bez odlaganja odlučuje rješenjem nakon održanog ro čišta, uzimaju ći u obzir podatke iz spisa i zemljišne knjige, kao i stanja utvrñenog na ročištu.
- Pri donošenju rješenja iz stava 1. ovog člana uzeće se u obzir samo ona potraživanja po kojima je rje šenje o izvršenju postalo izvršno najkasnije na dan ro čišta za diobu.
- Ako ima potraživanja u odnosu na koje rješenje o izvršenju nije postalo izvršno najkasnije na dan ročišta za diobu, ta će se potraživanja namiriti, nakon izvršnosti rješen ja o izvršenju iz preostalog iznosa prodajne cijene , ako je ima, a ostatak će se vratiti izvršeniku.
- Odredbe st. 2. i 3. ovog člana ne odnose se na potraživanja obezbije ñena založnim pravom ili zemljišnim dugom.
- Protiv rješenja o namirenju nije dozvoljen prig ovor, ali se može izjaviti žalba.
- Ako nužnost održavanja ro čišta za diobu nije propisana ovim zakonom, sud će rješenje o namirenju objaviti na oglasnoj tabli. Istekom trećeg dana od dana isticanja na oglasnoj tabli smatra se da je rješenje dostavljeno svim licima koja imaju pravo da se iz prodajne cijene namire.
- Izvršenju rješenja o namirenju pristupi će se nakon što istekne rok za izjavu žalbe ovlašte nih lica.
- Ako žalba na rješenje o namirenju bude izjavlje na u roku, dostaviće se strankama i ostalim učesnicima u postupku, a rješenje izvršiti ako tražilac izvršenj a u roku od tri dana od prijema žalbe ne predloži o dlaganje izvršenja do odluke drugostepenog suda po žalbi.
- Pravni položaj izvršenika i tre ćih lica nakon prodaje nepokretnosti
Gubitak prava na posjed nepokretnosti
Član 110.
Prodajom nepokretnosti izvršenik gubi pravo posjeda nepokretnosti i dužan ju je predati kupcu odmah na kon dostavljanja rješenja o dosudi nepokretnosti, ako z akonom ili u sporazumu s kupcem nije drugačije odreñeno.
Iseljenje izvršenika
Član 111.
- Nakon što donese rješenje o dosudi nepokretnost i, sud će, na zahtjev kupca naložiti zaklju čkom da se nepokretnost isprazni i preda kupcu.
- Izvršenje iz stava 1. ovoga člana sprovodi se po pravilima ovoga zakona o izvrše nju ispražnjenjem i predajom nepokretnosti.
- U izvršnom postupku iz stava 2. ovoga člana, kupac stiče položaj tražioca izvršenja podnošenjem prijedloga iz stava 2. ovoga člana.
Iseljenje drugih lica
Član 112.
- Nakon što donese rješenje o dosudi nepokretnost i, sud će, na prijedlog kupca, rješenjem narediti drugim licima koja ne raspolažu valjanim pisanim pravnim o snovom za korištenje nepokretrnosti da je bez odgod e predaju kupcu i u istom rješenju odrediti protiv ti h lica izvršenje ispražnjenjem i predajom nepokretn osti.
- Provoñenju izvršenja iz stava 1. ovoga člana izvršni sud će pristupiti odmah po donošenju rješenja iz tog stava. Izvršenje se sprovodi po pravilima ovoga zak ona o izvršenju ispražnjenjem i predajom nepokreton sti.
- U postupku iz st. 1. i 2. ovoga člana kupac ima položaj tražioca izvršenja.
Primjena odredaba glave X ovog zakona u slučaju kada nepokretnost
nije upisana u zemljišne knjige
Član 113.
- Postupak izvršenja na nepokretnostima koje nisu upisane u zemljišne knjige provodi se prema odredb ama glave X ovog zakona, ako odredbama ovog člana nije drugačije odreñeno.
- U slučaju nepokretnosti iz stava 1. ovog člana, tražilac izvršenja će uz prijedlog za izvršenje podnijeti dokaze da je izvršenik njen vlasnik ili će od suda zatražiti dostavljanje dokaza u skladu sa članom 37. ovog zakona. Tražilac izvršenja je dužan ozna čiti nepokretnost prema podacima iz katastra a ako takvih podataka u katastru nema, dužan je nazna čiti mjesto na kojemu se nepokretnost nalazi, njezin naziv, granice i površinu.
- Nakon donošenja rješenja o izvršenju, sud će zastati sa izvršenjem do okon čanja postupaka predviñenih u stavu 4. odnosno stavu 8. ovog člana.
- Nakon što je rješenje o izvršenju doneseno, pos tupak izvršenja na nepokretnostima na podru čju gdje zemljišne knjige nisu uspostavljene ili su uništene , odnosno nestale, nastaviće se nakon što se nepokretnost koja je predmet izvršenja upiše u zemljišne knjige u skl adu sa glavom VIII Zakona o zemljišnim knjigama, uk oliko takav upis nije u suprotnosti sa zakonom.
- Tražilac izvršenja je obavezan da zahtijeva upi s u zemljišne knjige u skladu sa stavom 4. ovog člana u roku od 15 dana od dana donošenja rješenja o izvršenju t e da o tome, u roku koji mu bude odreñen, izvjesti izvršni sud. Ako tražilac izvršenja ne podnese zahtjev za u pis u zemljišne knjige u predvi ñenom roku ili u datom mu roku o tome ne izvijesti izvršni sud, postupak izvr šenja će se obustaviti.
(6) Ako bi upis u zemljišne knjige bio u suprotnost i sa zakonom, sud će obaviti popis zapljene nepokretnosti za koju je predloženo izvršenje, i na ro čište za popis zapljene pozvati tražioca izvršenja, izvršenika i lica s čijim nepokretnostima graniči ta nepokretnost.
- Zapisnik o popisu zapljene objavljuje se na sudskoj ploči.
- O obavljenom popisu zapljene sud će u Službenom glasniku Republike Srpske i najmanje dva dnevna lista koja se distribuiraju na teritoriji Republike Srpske objaviti oglas u kojem će navesti sud koji objavljuje oglas, broj predmeta, ime i adrese stranaka, podatke o nepokretnosti na kojoj se izvršenje sprovodi te obavij esti o tome gdje je i kad održano ro čište na kojemu je nepokretnost popisana i kad je za pisnik o popisu zapljene istaknut na sudskoj ploči. Tim će oglasom sud pozvati sva zainteresovana lica da pismeno ili usmeno obavijeste sud o razlozima zbog kojih se izvršenje ne može sprovesti na toj nepokretnosti.
XI -IZVRŠENjE NA POKRETNIM STVARIMA
- Opšte odredbe
Mjesna nadležnost ako je poznato mjesto gdje se
pokretne stvari nalaze
Član 114.
- Za odlučivanje o prijedlogu za izvršenje na pokretnim stvar ima i za sprovedbu tog izvršenja mjesno je nadležan sud na čijem se području, prema naznaci u prijedlogu za izvršenje, one na laze.
- Odredbe stava 1. ovoga člana primjenjuje se na odgovarajući način i kad se izvršenje pokre će po službenoj dužnosti.
Mjesna nadležnost ako nije poznato gdje se
pokretne stvari nalaze
Član 115.
- Tražilac izvršenja može predložiti da sud dones e rješenje o izvršenju na pokretnim stvarima, ne naznačavajući mjesto gdje se one nalaze.
- Za odlučivanje o prijedlogu iz stava 1. ovoga člana mjesno je nadležan sud na čijem se području nalazi
prebivalište, ili ako nema prebivališta, boravište izvršenika fizi čkog lica odnosno sjedište izvršenika pravnog lica.
- Tražilac izvršenja može u slu čaju iz stava 1. ovoga člana podnijeti rješenje o izvršenju svakom stvarno nadležnom sudu na čijem se području nalaze izvršenikove pokretne stvari, s prijedlog om da taj sud sprovede izvršenje.
Dostava rješenja o izvršenju na dalje sprovo Ñenje
Član 116.
Ukoliko je sud odredio izvršenje nad pokretnim stva rima na području tog ili drugog suda, po okončanju izvršenja nad pokretnim stvarima na svom podru čju, rješenje o izvršenju će dostaviti drugom sudu na dalje sprovoñenje, do potpunog namirenja tražioca izvršenja.
Izuzimanje od izvršenja
Član 117.
(1) Ne mogu biti predmet izvršenja:
- predmeti koji su neophodno potrebni izvršeniku i članovima njegove porodice za zadovoljavanje svakodnevnih potreba,
- hrana i ogrev za potrebe izvršenika i članova njegovog domaćinstva za tri mjeseca,
- gotov novac izvršenika po osnovi potraživanja ko ja su izuzeta ili ograničena od izvršenja te gotov novac izvršenika koji ima stalna mjese čna primanja do mjesečnog iznosa koji je po zakonu izuzet od izvršenja, proporcionalno vremenu do idućeg primanja,
- medalje, ratne spomenice i drugo ordenje i priznanja, vjenčani prsten, lična pisma, rukopisi i drugi lični spisi izvršenika, porodi čne fotografije, lične i porodične isprave i porodični portreti.
- Poštanska pošiljka ili poštanska nov čana doznaka upućena izvršeniku ne može biti predmet izvršenja prije uručenja.
- Odredbe stava 1. ovog člana, ne odnose se na izvršenje radi ostvarenja nov čanih potraživanja obezbije ñenih ugovornim založnim pravom na pokretnim stvarima.
Izvršne radnje
Član 118.
- Izvršenje na pokretnim stvarima sprovodi se nji hovom zapljenom, procjenom i prodajom te namirenjem tražioca izvršenja iz iznosa dobivenog prodajom.
- Prijedlogom za izvršenje može se zahtijevati da se sprovede samo zapljena i procjena, ali u tom slučaju tražilac izvršenja je dužan u roku od tri mjeseca o d dana izvršenog popisa, odnosno procjene podnijeti prijedlog za prodaju stvari.
- Ako tražilac izvršenja u roku iz stava 2. ovog člana ne podnese prijedlog za prodaju, izvršenje će se obustaviti
- Zapljena i procjena pokretnih stvari
Obavijest o zapljeni
Član 119.
- U pravilu, sudski izvršilac, prije nego što pri stupi zapljeni, predaće izvršeniku rješenje o izvršenju i pozva će ga da plati iznos za koji je odreñeno izvršenje.
(2) Ako izvršeniku rješenje o izvršenju nije moglo da se preda prilikom zapljene, dostaviće mu se naknadno, po opštim pravilima o dostavi.
- Sud može odlu čiti zavisno od okolnosti svakog pojedinačnog slučaja da uruči rješenje o izvršenju prije pokušaja popisa i zapljene izvršenikovih stvari.
- Izuzetno, popis i zapljena izvršenikovih stvari može se izvršiti po uru čenju rješenja o izvršenju, što sud cijeni u svakom pojedinom slučaju.
(5) O vremenu i mjestu zapljene obavijestiće se tražilac izvršenja ako je to tražio.
- Odsutnost tražioca izvršenja ne spre čava sprovoñenje zapljene.
- O obavljenoj zapljeni obavijestiće se stranka koja joj nije bila prisutna.
Predmet zapljene
Član 120.
- Zapljena se obavlja sastavljanjem popisa zapljene.
- Popisati se mogu stvari koje se nalaze u posjedu izvršenika te njegove stvari koje se nalaze u pos jedu tražioca izvršenja.
- Ako treća lica ne obavijeste sud o svojim pravima na pokretnoj stvari u posjedu izvršenika koja je predmet izvršenja, niti dokažu svoja prava na njima, smatra se da takva prava trećih ne postoje i da je izvršenik vlasnik stvari koje se nalaze u njegovom posjedu
- Smatra se da su bračni ili vanbračni drugovi suvlasnici u jednakim dijelovima svih pokretnih stvari koje se zateknu u njihovoj kući, stanu, poslovnoj prostoriji ili drugoj nepokretnosti.
- Izvršenikove stvari koje se nalaze u posjedu tr ećeg lica mogu se popisati samo ako ono na to pristane.
- Ako treće lice ne pristane na popis, sud će zaključkom na tražioca izvršenja, na njegov prijedlog, pre nijeti izvršenikovo pravo na predaju stvari radi sprovo ñenja izvršenja po pravilima o prenosu radi naplate.
Obim popisa zapljene
Član 121.
- Popisaće se onoliko stvari koliko je potrebno za namirenje potraživanja tražioca izvršenja i troškova izvršenja.
- Prvenstveno se popisuju stvari u pogledu kojih nema primjedbi o postojanju prava koje bi sprečavalo izvršenje i stvari koje se najlakše mogu unov čiti, pri čemu će se o tome uzeti u obzir i izjave prisutnih stranaka i trećih lica.
Čuvanje popisanih stvari
Član 122.
- Popisane stvari sudski izvršilac će ostaviti na čuvanje izvršeniku, ako sud, na prijedlog tražioca i zvršenja, nije odredio da se one predaju na čuvanje tražiocu izvršenja ili tre ćem licu.
- Rizik od uništenja ili ošte ćenja stvari datih na čuvanje tražiocu izvršenja ili tre ćem licu snosi tražilac izvršenja, osim ako je uništenje ili ošte ćenje posljedica više sile.
- Gotov novac, hartije od vrednosti i dragocjenosti predaće se u sudski depozit.
- U sudski depozit predaće se i druge stvari veće vrijednosti, ako su pogodne za takav način čuvanja.
Zabrana raspolaganja popisanim stvarima
Član 123.
Svim licima koja posjeduju ili imaju kontrolu nad popisanim stvarima, zabranjuje se da raspolažu istim bez sudskog naloga.
Sticanje založnog prava
Član 124.
- Tražilac izvršenja sti če popisom zapljene založno pravo na popisanim pokre tnim stvarima.
- Ako je popis obavljen u korist više tražilaca i zvršenja, prvenstveni red prava iz stava 1. ovog člana stečenog popisom ili zabilješkom u zapisniku o popisu zaplje ne odreñuje se prema danu kad je prijedlog za izvršenje primljen u sudu, a ako su prijedlozi za izvršenje p rimljeni istog dana, njihova založna prava imaju is ti prvenstveni red.
- Ako je prijedlog za izvršenje upu ćen poštom preporu čenom pošiljkom, dan predaje pošti smatra se kao dan primitka u sudu.
Bezuspješan pokušaj zapljene
Član 125.
- Ako se pri zapljeni ne nañu pokretne stvari koje mogu biti predmet izvršenja, sud će o tome obavijestiti tražioca izvršenja koji nije bio prisutan zapljeni.
- Tražilac izvršenja može u roku od tri mjeseca o d dana dostave obavijesti odnosno od dana pokušane zapljene kojoj je bio prisutan predložiti da se zap ljena ponovo sprovede.
- Ako tražilac izvršenja u roku iz stava 2. ovog člana ne predloži ponovno sprovo ñenje zapljene, ili ako se ni pri ponovnoj zapljeni ne nañu stvari koje mogu biti predmet izvršenja, sud će obustaviti izvršenje.
Procjena
Član 126.
- Istodobno s popisom zapljene obaviće se i procjena vrijednosti pokretnih stvari.
- Procjenu obavlja sudski izvršilac, ako sud nije odredio da je obavi sudski procjenilac ili posebni vještak.
- Stranka može predložiti da procjenu obavi vješt ak iako to sud nije odredio. Ako sud prihvati taj prijedlog, troškove vješta čenja dužan je predujmiti predlaga č u roku koji sud odredi. Ako predujam ne bude plaćen u roku, smatraće se da je predlagač odustao od svog prijedloga.
- O prijedlogu iz stava 3. ovog člana sud odlučuje zaključkom.
- Troškove vješta čenja iz stava 3. ovog člana snosi predlagač, bez obzira na ishod izvršnog postupka.
- Stranka može, u roku od tri dana od obavljene p rocjene, predložiti sudu utvr ñivanje niže odnosno više vrijednosti zaplijenjenih pokretnih stvari od procijenjene ili odreñivanje nove procjene, izuzev ukoliko procjenu nije obavio vještak. O prijedlogu sud odlu čuje zaključkom.
Zapisnik o popisu zapljene i procjeni
Član 127.
- O popisu zapljene i procjeni sastavlja se zapisnik.
- U zapisnik se, uz ostalo, pojedinačno naznačuju zaplijenjene stvari s njihovom procjenjenom vrijednosti i unose izjave stranaka i učesnika u postupku.
- Na popisanim stvarima će se na odgovorajući način naznačiti da su zaplijenjene.
- Zapisnik o popisu zapljene tražilac izvršenja m ože o svom trošku objaviti u sredstvima javnog info rmisanja.
Zabilješka umjesto popisa zapljene
Član 128.
Ako se nakon popisa zapljene odredi izvršenje na za plijenjenim stvarima radi naplate drugog potraživan ja istog tražioca izvršenja ili potraživanja drugog tražioca izvršenja, ne će se obaviti ponovni popis i procjena tih pokretnih stvari, nego će se u nastavku zapisnika samo zabilježiti podaci i z kasnijeg rješenja o izvršenju.
- Prodaja stvari
Vrijeme prodaje
Član 129.
- Izmeñu dana popisa zapljene i dana prodaje mora proteći najmanje 15 dana.
- Prodaja se može sprovesti i prije isteka roka i z stava 1. ovog člana ako izvršenik pristane da se prodaja obavi prije toga, ili ako su u pitanju stvari koje su podložne brzom kvarenju, ili ako postoji opasnost od z natnog pada njihove cijene, ili ako tražilac izvršenja da obezb jeñenje za štetu koju bi bio dužan nadoknaditi izvršen iku u slučaju da rješenje o izvršenju ne postane izvršno.
Način prodaje
Član 130.
- Prodaja stvari se vrši putem usmenog javnog nad metanja ili neposrednom pogodbom. Način prodaje odreñuje zaključkom sud, pazeći na to da se postigne najpovoljnije unovčenje stvari.
- Javno nadmetanje provodi sudski izvršilac ili d rugo lice odreñeno od strane suda.
- Prodaja neposrednom pogodbom obavlja se izmeñu kupca, s jedne strane, i sudskog izvršioca ili li ca koje
obavlja komisione poslove, s druge strane. Sudski izvršilac pokretne stvari prodaje, u ime i za ra čun izvršenika, a lice koje obavlja komisione poslove u svoje ime, a za račun izvršenika.
- Prodaja javnim nadmetanjem odrediće se ako su u pitanju stvari veće vrijednosti, a može se o čekivati da će se prodati po većoj cijeni od procijenjene vrijednosti.
- Prodaja stvari objaviće se blagovremeno na oglasnoj tabli suda, a može se objaviti i na način predviñen za objavljivanje prodaje nepokretnosti.
- Tražilac izvršenja i izvršenik obavijesti će se o mjestu, danu i času prodaje.
Ročište za javnu prodaju
Član 131.
- Kod prodaje pokretnih stvari shodno se primjenjuju odredbe člana 89. st. 1. i 2. i člana 90. stav 5. ovog zakona.
- Ponuñač sa najvećom ponudom će platiti cijenu za pokretnu stvar odmah nakon objavljivanja rezultata, ako sud zaključkom ne odluči drugačije. Ukoliko ponuñač ne plati odmah po pozivu suda, drugi ponuñač će biti proglašen kupcem i plati će onu cijenu koju je on ponudio i tako redom.
- U slučaju da ni jedan od ponuñača sa odgovarajućom ponudom ne uplati cijenu odmah po pozivu suda, sud će na zahtjev jedne od stranaka, oglasiti da prvo ročište nije uspjelo. Zahtjev sudu za zakazivanje novo g ročišta stranka može podnijeti u roku osam dana od održavan ja neuspjelog ročišta.
- Sud na drugom ročištu za javno nadmetanje postupa u skladu sa odredb ama st. 1. do 3. ovog člana ali se pokretna stvar koja je predmet prodaje može prodati bez ograničenja u pogledu iznosa njene cijene.
- Sud će obustaviti postupak ako nijedna stranka ne predloži održavanje drugog javnog nadmetanja u propisanom roku, ili ako se stvari ne uspiju prodati na drugom javnom nadmetanju, odnosno putem neposredne pogodbe.
- Neposrednom pogodbom ne može se prodati pokretn a stvar ispod jedne trećine procjenjene vrijednosti.
Predaja stvari prije plaćanja
Član 132.
- Sudski izvršilac preda će stvari kupcu i ako nije položio cijenu, ako na to , na svoj rizik, pristane tražilac izvršenja i u česnici koji imaju pravo prvenstva kod namirenja, u granicama iznosa koji bi im pripali iz postignute cijene.
- Ako kupac ne položi cijenu u roku koji mu je od reñen, lica iz stava 1. ovog člana mogu zatražiti od suda da u istom postupku naloži kupcu da im plati cijenu te nakon pravosnažnosti i izvršnosti tog rješenja pro tiv njega predložiti izvršenje.
- Namirenje tražioca izvršenja
Namirenje jednog tražioca izvršenja
Član 133.
(1) Ako se iz prodajne cijene namiruje samo jedan tražilac izvršenja, sud će, bez održavanja ro čišta, rješenjem odrediti da se iz iznosa dobivenog prodajom stvari i oduzetog novca namire redom: troškovi postupka, t roškovi odreñeni u izvršnoj ispravi, kamate do dana unov čenja stvari i glavno potraživanje.
(2) Višak prodajne cijene koji preostane nakon nami renja predaće se izvršeniku ako za to nema smetnji.
Namirenje više tražilaca izvršenja
Član 134.
- Ako se u izvršnom postupku namiruje više tražil aca izvršenja odnosno ako se, pored tražilaca izvrš enja namiruju i lica čija prava prestaju prodajom stvari, oni se uz shodnu primjenu člana 98. ovog zakona iz prodajne cijene namiruju onim redom kojim su stekli založno ili drugo pravo koje prodajom prestaje, ako zakonom za odreñena potraživanja nije propisano prvenstveno pravo n amirenja.
- Tražioci izvršenja istog reda koji se iz prodaj ne cijene ne mogu potpuno namiriti, namiruju se razmjerno iznosima svojih potraživanja.
- Pri donošenju rješenja o namirenju sud će uzeti u obzir samo ona potraživanja za koja je rj ešenje o izvršenju postalo izvršno do dana donošenja rješenja o namire nju.
- Primjena odredaba o izvršenju na nepokretnostima
Član 135.
Odredbe ovog zakona o izvršenju na nepokretnostima, izuzev člana 71. ovog zakona, primjenjuju se na odgovarajući način i u postupku izvršenja na pokretnim stvarima, ak o odredbama glave XI ovog zakona nije drugačije odreñeno.
XII – IZVRŠENjE NA NOV ČANOM POTRAŽIVANjU IZVRŠENIKA
- Opšte odredbe
Mjesna nadležnost
Član 136.
- Za odlučivanje o prijedlogu za izvršenje na nov čanom potraživanju i za sprovedbu tog izvršenja mjes no je nadležan sud na čijem se području nalazi prebivalište izvršenika, a ako izvršenik nema prebivalište u Republici Srpskoj, nadležan je sud na čijem se području nalazi izvršenikovo boravište.
(2) Ako izvršenik nema u Republici Srpskoj ni borav ište, mjesno je nadležan sud na čijem se području nalazi prebivalište izvršenikova dužnika, a ako ovaj nema prebivalište u Republici Srpskoj, nadležan je sud n a čijem se području nalazi boravište izvršenikova dužnika.
- Odredbe st. 1. i 2. ovoga člana koje se odnose na prebivalište fizi čkog lica na odgovarajući se način primjenjuju i na sjedište pravnog lica.
- Izuzetno, tražilac izvršenja zakonskog izdržava nja može podnijeti prijedlog za izvršenje i sudu na čijem području ima prebivalište ili boravište.
Izuzimanje od izvršenja
Član 137.
- Izuzeta su od izvršenja primanja po osnovu zako nskog izdržavanja, ukoliko se ne radi o potraživanj ima iste vrste.
(2) Predmet izvršenja ne mogu biti potraživanja po osnovu poreza, taksi i doprinosa propisanih zakonom.
Ograničenje izvršenja
Član 138.
(1) Izvršenje na plati, naknadi umjesto plate, nakn adi za skraćeno radno vrijeme i naknadi zbog umanjenja plate i penzije, primanja po osnovu naknade zbog tjelesnog ošte ćenja prema propisima o invalidskom osiguranju, primanja po osnovu socijalne pomoći, primanja po osnovu privremene nezaposlenosti, primanja po osnovu dodatka na djecu, primanja po osnovu stipendije i pomoći učenicima i studentima i nadoknada za rad osuñenika može se sprovesti do iznosa od jedne polovine.
(2) Ograničenja izvršenja na nov čanim potraživanjima izvršenika iz stava 1. ovog člana primjenjuju se samo ako potraživanja ne prelaze 1.000 KM mjese čno. Na dijelu potraživanja koji prelazi 1.000 KM mj esečno, izvršenje se može sprovesti do iznosa od dvije tre ćine potraživanja.
Izvršne radnje
Član 139.
Izvršenje na nov čanom potraživanju sprovodi se zapljenom i prenosom, ako ovim zakonom za pojedine slučajeve nije drugačije odreñeno.
Obim izvršenja
Član 140.
(1) Zapljena i prenos novčanog potraživanja mogu se odrediti i sprovesti samo u iznosu koji je potreban za namirenje potraživanja tražioca izvršenja, osim ako je u pitanju nedjeljivo potraživanje.
(2) Ako više tražilaca izvršenja traži izvršenje na istom potraživanju koje je djeljivo, zapljena i pr enos odreñuju se u odgovarajućim iznosima, posebno u korist svakog tražioca izvrš enja.
- Zapljena potraživanja
Dejstvo zapljene
Član 141.
- Zapljena se sprovodi dostavom izvršenikovom duž niku rješenja o izvršenju kojim se izvršenikovom du žniku
zabranjuje da izvršeniku ispuni nov čano potraživanje, a izvršeniku se zabranjuje da to potraživanje naplati ili da inače raspolaže njim i zalogom koji je dat za njegovo o bezbjeñenje.
- Zapljena je sprovedena danom dostave rješenja o izvršenju izvršenikovom dužniku.
- Tražilac izvršenja zapljenom sti če založno pravo na izvršenikovom potraživanju.
- Izvršenikov dužnik nema pravo prigovora niti ža lbe protiv rješenja o izvršenju.
Zapljena potraživanja zasnovana na vrijednosnom pap iru
Član 142.
- Zapljenu novčanog potraživanja zasnovanu na vrijednosnom papiru koji se prenosi indosamentom, ili za čije je ostvarenje inače potreban taj papir, sprovodi sudski izvršilac odu zimanjem papira od izvršenika i njegovom predajom sudu. Zapljena je obavljena oduzimanjem papira od izvršenika.
- Pravne radnje potrebne za očuvanje ili ostvarenje prava iz papira iz stava 1. ovog člana, obavlja u izvršenikovo ime sudski izvršilac na osnovu zaklju čka suda.
Založno pravo na kamate
Član 143.
Založno pravo ste čeno na potraživanju po kojem teku kamate odnosi se i na kamate koje dospijevaju nakon zapljene.
Prvenstveni red
Član 144.
- Prvenstveni red založnih prava više tražilaca i zvršenja odre ñuje se prema danu primitka izvršnog prijedloga.
- Ako je izvršni prijedlog upu ćen poštom preporu čenom pošiljkom, dan predaje pošti smatra se kao dan predaje sudu.
- Ako su izvršni prijedlozi više tražilaca izvrše nja primljeni u sudu istog dana, založna prava imaj u isti prvenstveni red.
- Potraživanja s istim redom prvenstva namiruju s e srazmjerno, ako se ne mogu namiriti u cijelosti.
- Ako zbog sprovedbe izvršenja na nov čanom potraživanju prestaju založna i druga prava ko ja su stečena prije pokretanja postupka, prvenstveni red u namirenju tih prava odreñuje se prema propisima koji ureñuju sticanje reda prvenstva tih prava izvan izvršnog po stupka.
Zapljena potraživanja obezbje Ñena založnim pravom
upisanim u javni registar
Član 145.
- Zapljena potraživanja obezbje ñena založnim pravom upisanim u javni registar sprov odi se upisom zapljene u taj registar.
- Upis se obavlja po službenoj dužnosti uz naznak u da je zapljena, na osnovu koje je na potraživanju stečeno založno pravo, odre ñeno radi namirenja potraživanja tražioca izvršenja.
- Ako ima više tražilaca izvršenja, prvenstveni r ed njihovih potraživanja odre ñuje se prema vremenu upisa.
- Prenos potraživanja
- a) Opšte odredbe
Vrste prenosa
Član 146.
- Zaplijenjeno potraživanje prenosi se na tražioc a izvršenja u skladu s njegovim prijedlogom, radi n aplate ili umjesto isplate.
- Tražilac izvršenja je dužan ve ć u izvršnom prijedlogu zatražiti da se potraživanje na njega prenese radi naplate ili umjesto isplate, ako ovim zakonom nije drugačije odreñeno. O vrsti prenosa sud odlučuje rješenjem o izvršenju.
- U rješenju o izvršenju ili u posebnom rješenju o prenosu pozvaće se izvršenikov dužnik da dužni iznos položi kod suda uplatom na odre ñeni račun i da o tome obavijesti sud.
Posebni uslovi za prenos nedjeljivog potraživanja
Član 147.
- Potraživanje koje se zasniva na vrijednosnom pa piru koji se prenosi indosamentom ili za čije je ostvarenje potrebno podnošenje toga papira, ili koje se iz dru gih razloga ne može dijeliti u pogledu prenosa ili ostvarenja, može se prenijeti samo u svojem punom iznosu.
- Ako taj iznos prelazi iznos potraživanja tražio ca izvršenja, zaplijenjeno potraživanje će se prenijeti pošto povjerilac položi jemstvo da će taj višak predati sudu.
- Potraživanje koje je djelimi čno izuzeto od izvršenja ili koje je ve ć zabranjeno u korist drugih lica, prenosi se pošto povjerilac položi jemstvo da će sudu predati dio koji je izuzet od izvršenja.
- Ako je više tražilaca izvršenja podnijelo prije dlog za prenos u razne dane, sud će prenijeti potraživanje na tražioca izvršenja koji je prvi podnio prijedlog, a ako je više tražilaca izvršenja podnijelo prijedlo g istoga dana, potraživanje će se prenijeti na tražioca izvršenja čije je potraživanje najve će.
ProvoÑenje prenosa
Član 148.
- Prenos potraživanja je sproveden dostavom izvrš enikovom dužniku rješenja kojim je prenos odre ñen.
- Prenos potraživanja zasnovan na vrijednosnom pa piru koji se prenosi indosamentom ili kojeg je radi ostvarenja inače potrebno podnijeti, sproveden je kada sud na taj papir stavi izjavu o prenosu i papir s tom izjavom preda tražiocu izvršenja.
Obaveze izvršenika i tražioca izvršenja
Član 149. | ||
(1) Izvršenik je dužan u roku koji odredi sud, a na | zahtjev tražioca izvršenja na koga je potraživanje | preneseno, |
dati objašnjenja koja su tražiocu izvršenja potrebn | a radi ostvarivanja tog potraživanja i predati mu i sprave koje | |
se na to potraživanje odnose. | ||
(2) Tražilac izvršenja na koga je prenesen dio potr aživanja dužan je, ako to izvršenik zatraži, u roku | koji odredi |
sud, dati obezbjeñenje da će nakon ostvarenja tog potraživanja vratiti isprave koje se odnose na potraživanje.
- Sud će na prijedlog tražioca izvršenja sprovesti izvršen je protiv izvršenika radi predaje isprava ako ih on sam ne preda.
(4) Predaju isprava koje se nalaze kod trećeg lica tražilac izvršenja može zahtijevati tužbom, ako bi to pravo imao izvršenik.
- Na ispravi koja se daje tražiocu izvršenja sud će zabilježiti da je sproveden prenos potraživanja z a koje je odreñeno izvršenje.
Polaganje novca kod suda
Član 150.
- Izvršenikov dužnik kojemu je dostavljeno rješen je o izvršenju ili posebno rješenje o prenosu ispun java svoju obavezu polaganjem novca ili hartija od vrednosti kod suda koji sprovodi izvršenje.
- Ako je radi naplate prenesenog novčanog potraživanja tražilac izvršenja morao pokrenut i sudski ili drugi postupak, sud ili organ koji vodi postupak, u odluci kojom prihvata zahtjev tražioca izvršenja naloži će
izvršenikovom dužniku da dužni iznos položi kod sud a koji sprovodi izvršenje.
(3) Na osnovu odluke kojom je izvršenikovom dužniku naloženo da dužni iznos položi kod suda koji sprov odi izvršenje, na prijedlog tražioca izvršenja na koga je potraživanje preneseno sproveš će se izvršenje protiv izvršenikova dužnika i novac napla ćen tim izvršenjem, nakon podmirenja troškova postup ka, doznačiti po službenoj dužnosti sudu koji sprovodi izvršenje.
- b) Prenos radi naplate
Ovlaštenja tražioca izvršenja
Član 151.
(1) Prenosom potraživanja radi naplate ovlaš ćuje se tražilac izvršenja da traži od izvršenikova dužnika isplatu iznosa naznačenog u rješenju o izvršenju ili u posebnom rješenju o prenosu, ako je taj iznos dospio, da obavlja sve radnje koje su potrebne radi očuvanja i ostvarenja prenesenog potraživanja i da se koristi pravima u vezi sa zalogom koji je dat za obezbjeñenje tog potraživanja.
- Prenosom potraživanja radi naplate tražilac izv ršenja nije ovlašten na teret izvršenika zaklju čiti poravnanje, izvršenikovu dužniku oprostiti dug ili prenesenim p otraživanjima ina če raspolagati, te ni s izvršenikovim dužnikom sklopiti ugovor da odluku o potraživanju, ako je ona sporna, donese arbitraža.
- Tražiocu izvršenja na koga je preneseno potraži vanje radi naplate izvršenikov dužnik može istaknut i samo prigovore koje bi mogao istaknuti izvršeniku.
- Ustupanje prenesenog potraživanja izvršeno od s trane izvršenika poslije prenosa nema pravnog dejst va na prava koja je tražilac izvršenja stekao prenosom.
Prenos radi naplate potraživanja upisanog u javni r egistar
Član 152.
Prenos radi naplate potraživanja upisanog u javni r egistar upisaće se po službenoj dužnosti.
Uslovljenost obaveze izvršenikova dužnika predajom stvari
Član 153.
- Ako obaveza izvršenikova dužnika da isplati pot raživanje zavisi od obaveze izvršenika da mu preda odreñenu stvar koja se nalazi u posjedu izvršenika, a ta je obaveza utvrñena pravosnažnom presudom, sud će, na prijedlog tražioca izvršenja na koga je potraživanj e preneseno radi naplate, naložiti izvršeniku preda ju stvari sudu radi predaje izvršenikovu dužniku.
- Na prijedlog tražioca izvršenja, sud će prema izvršeniku koji nije predao stvar u odre ñenom roku, sprovesti izvršenje radi predaje stvari.
Obavještavanje izvršenika o tužbi za naplatu prenes enog potraživanja
Član 154.
Tražilac izvršenja koji je podnio tužbu radi naplat e prenesenog potraživanja dužan je bez odlaganja ob avijestiti izvršenika o pokrenutoj parnici, a u protivnom odgo vara izvršeniku za štetu koja mu je tim propustom n anesena.
Zakašnjenje u naplati prenesenog potraživanja
Član 155.
- Tražilac izvršenja koji se ne brine za naplatu nanesena drugom tražiocu izvršenja koji ima založno
prenesenog potraživanja odgovara za štetu koja je t ime ili koje drugo pravo koje se namiruje iz potraživa nja.
- U slučaju iz stava 1. ovog člana sud može, na prijedlog drugog tražioca izvršen ja, ukinuti rješenje o prenosu potraživanja na neurednog tražioca izvršenja i potr aživanje prenijeti na drugog tražioca izvršenja.
Namirenje tražioca izvršenja
Član 156.
- Tražilac izvršenja na koga je potraživanje pren eseno radi naplate namiruje se iz sredstava položen ih kod suda.
- Namirenje tražioca izvršenja i drugih lica čija prava prestaju sprovoñenjem izvršenja sprovodi se uz odgovarajuću primjenu odredbi čl. 133. i 134. ovog zakona.
- Prenos umjesto isplate
Član 157.
- Zaplijenjeno potraživanje prelazi prenosom umje sto isplate na tražioca izvršenja prenesenog iznosa , sa dejstvom ustupanja potraživanja uz naknadu.
- Ako je preneseno potraživanje obezbje ñeno založnim pravom upisanim u javni registar, sud će po službenoj
dužnosti, prenijeti izvršenikova prava na tražioca izvršenja a brisati založno pravo upisano u korist izvršenika.
- Tražilac izvršenja na kojeg je potraživanje pre neseno umjesto isplate dužan je potraživanje naplat iti po pravilima koja važe za potraživanja prenesena radi naplate, s tim da se novac dobijen ostvarenjem potraživanja isplaćuje neposredno tražiocu izvršenja osim u slu čaju iz stava 4. ovog člana.
- Tražilac izvršenja na koga je potraživanje pren eseno umjesto isplate smatra se namirenim i samim prenosom, u visini tog potraživanja, ako u izvršnom postupku nije učestvovalo više tražilaca izvršenja ili drugih povjerilaca koji se namiruju iz prenesenog potraživ anja. Ako u izvršnom postupku u čestvuju takva lica, tražilac izvršenja na koga je potraživanje preneseno umjesto isplate smatraće se tražiocem izvršenja na koga je potraživanje preneseno radi naplate.
- Okolnost da je na tražioca izvršenja potraživan je preneseno umjesto isplate ne utiče na odgovornost izvršenika za istinitost i naplativost prenesenog p otraživanja.
- Posebne odredbe o izvršenju na plati i drugim stalnim novčanim primanjima
Primjena odredbi glave XII ovog zakona
Član 158.
U izvršenju na plati i drugim stalnim nov čanim primanjima primjenjuju se odredbe čl. 137. do 157. ovog zakona, ako odredbama čl. 158. do 165. ovog zakona nije drugačije odreñeno.
Rješenje o izvršenju
Član 159.
- Rješenjem o izvršenju na plati odre ñuje se zapljena odreñenog dijela plate i nalaže se poslodavcu koji izvršeniku ispla ćuje platu da novčani iznos za koji je odreñeno izvršenje isplati odnosno ispla ćuje tražiocu izvršenja nakon izvršnosti rješenja o izvršenju, ak o ovim zakonom nije dugačije odreñeno.
- Rješenje o izvršenju odnosi se i na pove ćanje plate do kojeg doñe nakon dostave rješenja o izvršenju kao i na sva primanja izvršenika po osnovu rada.
Izvršenje kada pravo na izdržavanje ima više lica
Član 160.
- Ako pravo na zakonsko izdržavanje odnosno pravo na rentu za izgubljeno izdržavanje zbog smrti dava oca izdržavanja prema istom izvršeniku ima više lica, a ukupni iznos njihovih potraživanja prelazi dio pla te koji može biti predmet izvršenja, izvršenje se odre ñuje i sprovodi u korist svakog od takvih tražilaca izvršenja srazmjerno visini njihovih potraživanja.
- Ako nakon započetog sprovoñenja izvršenja na plati odnosno drugom stalnom nov čanom primanju bude podnesen novi prijedlog za izvršenje na potraživanj e iz stava 1. ovog člana, sud će prije doneseno rješenje o izvršenju izmijeniti po službenoj dužnosti u smislu stava 1. ovog člana i odrediti iznos koji će se ubuduće isplaćivati pojedinim tražiocima izvršenja.
- U slučaju iz stava 2. ovog člana, rješenje o izvršenju dostavlja se i ranijem t ražiocu izvršenja koji protiv tog rješenja može izjaviti prigovor.
Mjesto isplate
Član 161.
- Potraživanja za koja nije propisano bezgotovins ko plaćanje tražilac izvršenja napla ćuje neposredno na blagajni na kojoj se izvršeniku ispla ćuje plata.
- Tražilac izvršenja ima pravo da zahtijeva da mu se obustavljeni iznos isplaćuje poštom na adresu koju naznači ili na odreñeni račun kod banke, uz odbijanje troškova doznake.
Prestanak rada
Član 162.
- Kad izvršeniku prestane rad, rješenje o izvršen ju djeluje i prema drugom poslodavcu kod kojeg dužn ik stupa na rad i to od dana kad je tom poslodavcu dostavljeno rješenje o izvršenju.
- Prijašnji poslodavac izvršenika dužan je bez od gode preporučenom pošiljkom s povratnicom dostaviti rješenje o izvršenju novom poslodavcu i o tome obav ijestiti sud.
- Prijašnji poslodavac obavijesti će sud o prestanku rada izvršenika bez odlaganja ako mu nije poznat novi poslodavac, o čemu će sud obavijestiti tražioca izvršenja odre ñujući mu rok radi pribavljanja podataka o novom poslodavcu.
- Ako tražilac izvršenja ne obavijesti sud u roku koji mu je odreñen o novom poslodavcu, sud će obustaviti izvršenje.
Odgovornost poslodavca za propuštenu obustavu i isp latu dospjelih rata
Član 163.
- Tražilac izvršenja može predložiti da sud u izv ršnom postupku rješenjem naloži poslodavcu da mu is plati sve rate što ih je propustio obustaviti i isplatiti prema rješenju o izvršenju.
(2) Prijedlog iz stava 1. ovog člana tražilac izvršenja može podnijeti do završetka izvršnog postupka.
- Rješenje kojim se usvaja prijedlog tražioca izv ršenja ima dejstvo rješenja o izvršenju.
- Poslodavac koji nije postupio prema rješenju o izvršenju ili je propustio postupiti po članu 162. st. 2. i 3. ovog zakona, odgovara za štetu koju je tražilac izv ršenja zbog toga pretrpio.
Zapljena po pristanku dužnika
Član 164.
(1) Dužnik može ovjerenom ispravom dati saglasnost da se radi naplate potraživanja povjerioca zaplijen i dio njegove plate i da se isplati neposredno povjeriocu, na način odreñen u toj ispravi. Takva isprava ima pravno dejstvo rješenja o izvršenju.
- Ispravu iz stava 1. ovog člana sa dejstvima dostave rješenja o izvršenju posl odavcu dostavlja povjerilac preporučenom poštanskom pošiljkom sa povratnicom.
- Izuzetno od odredbe stava 1. ovog člana, zapljena na osnovu saglasnosti dužnika nema u ticaja na sprovoñenje izvršenja na plati radi namirenja potraživanja po osnovi zakonskog izdržavanja, naknade štete nastale po osnovi narušenja zdravlja ili smanjenja odnosno gubitka radne sposobnosti i naknade štete p o osnovi izgubljenog izdržavanja zbog smrti davaoca izdržava nja.
Primjena odredaba
Član 165.
Odredbe čl. 158. do 164. ovog zakona na odgovarajući se način primjenjuju i na izvršenje na drugim stalnim novčanim primanjima izvršenika.
- Izvršenje na potraživanju po ra čunu kod banke
Prinudno izvršenje
Član 166.
- Izvršenje radi ostvarenja nov čanog potraživanja prema izvršeniku može se sprovest i na svim sredstvima na njegovim računima kod banke, osim ako zakonom nije drugačije odreñeno.
- Rješenjem o izvršenju na nov čanim sredstvima koja se vode na transakcijskom računu izvršenika nalaže se banci da novčani iznos za koji je izvršenje odre ñeno prenese sa transakcijskog računa izvršenika na transakcijski račun tražioca izvršenja, a za potraživanja za koja ni je propisana naplata preko žiro ra čuna kod banke, da isplati taj iznos tražiocu izvršenja u go tovom novcu.
- Izvršenje na nov čanom potraživanju, koje po štednom ulogu, teku ćem ili žiro-ra čunu, deviznom i drugim računima kod banke izuzev transakcijskog računa, pripada izvršeniku, odre ñuje se tako što se rješenjem o izvršenju nalaže banci da nov čani iznos za koji je odreñeno izvršenje isplati tražiocu izvršenja nakon izvr šnosti rješenja o izvršenju. To rješenje ima dejstvo rješe nja o izvršenju kojim su odre ñeni zapljena novčanog potraživanja i prenos radi naplate.
- U rješenju o izvršenju iz st. 2. i 3. ovog člana odrediće se broj računa izvršenika s kojeg treba obaviti isplatu, te broj računa tražioca izvršenja na koji isplatu treba obavit i ili drugi način obavljanja isplate.
- Sud će rješenjem o izvršenju obavezati banku da dostavi izvještaj o svim promjenama na ra čunu izvršenika ako sredstava na računu nema ili su ona nedovoljna za namirenje potraži vanja odreñenog rješenjem o izvršenju. Izvještaj obuhvata promjene na ra čunu za period od 30 dana do donošenja rješenja o iz vršenju i mora da sadrži svaku transakciju na računu, uključujući podizanje gotovine, uplate na račun i isplate sa računa, unutarbankarske i meñubankarske prenose. Podaci koji se dostavljaju a koji se odnose na meñubankarske prenose moraju sadržavati, izme ñu ostalog, ime primaoca i broj računa u odredišnoj banci.
- Ugovor o štednom ulogu i svakom drugom depozitu se raskida po sili zakona danom izvršnosti rješenj a o izvršenju bez obzira da li je oro čen ili ne. Po namirenju potraživanja primijeni će se ugovorne odredbe o raskidu ovih ugovora.
Redoslijed naplate
Član 167.
- Banka naplatu obavlja redom, prema vremenu dostave rješenja o izvršenju, ako zakonom nije druga čije odreñeno.
- Banka vodi posebnu evidenciju redoslijeda rješe nja o izvršenju po danu i vremenu dostave i izdaje tražiocu izvršenja, na njegov zahtjev, potvrdu o mjestu njeg ovog potraživanja u tom redoslijedu.
- Banka ne može sprovesti nalog izvršenika prije isplate potraživanja utvr ñenog rješenjem o izvršenju, ako posebnim zakonom nije drugačije odreñeno.
- S rješenjem o izvršenju izjedna čena je isprava za koju je to predviñeno posebnim zakonom.
Povremena davanja
Član 168.
- Ako je rješenjem o izvršenju banci naloženo pla ćanje odreñenih iznosa u odreñenim razmacima, to će lice obavljati isplate u skladu s nalogom iz rješenja o izvršenju.
- U slučaju iz stava 1. ovoga člana, redoslijed naplate svih budućih rata računa se prema vremenu dostave rješenja o izvršenju.
- Banka vodi posebnu evidenciju rješenja o izvrše nju kojim su naložena budu ća povremena plaćanja.
Postupak u slučaju kad nema sredstava na računu
Član 169.
- Ako na računu označenom u rješenju o izvršenju nema sredstava, banka će u korist tog računa izvršiti prenos izvršenikovih sredstava u odgovaraju ćem iznosu sa drugih računa u toj banci, a prema redosljedu koji označi tražilac izvršenja.
- Ukoliko banka ne uspije u cjelini da naplati izvršno potraživanje zbog nedostatka sredstava na ra čunu drža će rješenje o izvršenju u posebnoj evidenciji i po nje mu obaviti prenos kad sredstva pristignu na račun, ukoliko rješenjem o izvršenju nije druga čije odreñeno.
- O tome da nema sredstava na računu, banka će obavijestiti sud bez odlaganja. Uz tu obavijest banka će dostaviti sudu i izvještaj o promjenama na ra čunu iz stava 5. člana 166. ovog zakona.
Postupak u slučaju smetnji za sprovoÑenje izvršenja
Član 170.
(1) Ako banka smatra da postoje zakonske ili druge smetnje za izvršenje po odredbama glave XII ovog za kona, zadrža će rješenje o izvršenju, izvršiti zapljenu sredstava izvršenika i o smetnjama obavijestiti sud.
- Ako se radi o smetnjama trajne prirode sud će obustaviti postupak a u slučaju drugih razloga obavijestiće tražioca izvršenja i banku o daljem postupanju.
Izvršenje prema solidarnom izvršeniku
Član 171.
- Ako na osnovu izvršne isprave dva ili više izvr šenika solidarno odgovaraju, sud će, na prijedlog tražioca izvršenja, protiv njih donijeti jedno rješenje o iz vršenju kojim se vrši zapljena ra čuna izvršenika, u iznosima odreñenim rješenjem o izvršenju.
- Tražilac izvršenja može u prijedlogu za izvršen je odrediti redoslijed po kojem će se obaviti naplata od pojedinih izvršenika, a ako to nije u činjeno, naplata će se obaviti onim redom kojim su oni navedeni u prijedlogu.
- Namirenje se vrši po odredbama iz stava 2. ovog člana tako da banka koja nema dovoljno sredstava na računima izvršenika dostavlja rješenje o izvršenju na sprovoñenje banci narednog izvršenika uz izvještaj o do tada sprovedenom izvršenju, o čemu obavještava sud bez odlaganja.
Redoslijed namirenja s pojedinih računa
pravnih lica
Član 172.
Ukoliko izvršenik ima nov čana sredstava na više ra čuna kod jedne ili više banaka, shodno se primjenjuj u odredbe člana 171. ovog zakona.
Izvršenje na sredstvima na deviznom ra čunu
Član 173.
Ako se izvršenje sprovodi radi naplate potraživanja u drugim novčanim sredstvima, sredstva s deviznog računa izvršenika prera čunavaju se u ta sredstva po kursu po kojem bi banka kod koje se vodi račun bavila to preračunavanje na zahtjev izvršenika i isplata se obavlja po pravilima o isplatama s računa koji se vode u tim sredstvima.
Izvršenje radi naplate potraživanja u stranoj valut i
Član 174.
- Ako potraživanje utvr ñeno u izvršnoj ispravi glasi na stranu valutu i ako izvršenik ima devizni ra čun u toj valuti, rješenjem o izvršenju naloži će se banci kod koje se vodi devizni račun izvršenika da prenese odgovarajući iznos u stranoj valuti s računa izvršenika na ra čun tražioca izvršenja, ili da isplatu u stranoj val uti izvrši na neki drugi dozvoljen na čin.
(2) Tražilac izvršenja može zatražiti da se izvršen je radi namirenja njegovog potraživanja u odre ñenoj stranoj valuti odredi i sprovede na drugim računima ili predmetima izvršenika kao izvršenje radi naplate potraživanja u iznosu koji je potreban da bi se od ovlaštenog lica kupila dužna devizna sredstva.
- Odredbe st. 1. i 2. ovog člana primijenjuju se i kada se izvršenje odre ñuje protiv izvršenika koji nisu pravna lica.
Odgovornost banaka za štetu
Član 175.
Banka koja ne postupi u skladu sa rješenjem o izvrš enju i drugim sudskim nalozima, odgovara za štetu prouzrokovanu tražiocu izvršenja po opštim pravilim a o naknadi štete.
Primjena odredbi glave XII ovog zakona
Član 176.
- izvršenju na potraživanju po ra čunu kod banke na odgovarajući se način primjenjuju odredbe čl. 136. do 157. ovog zakona, ako odredbama ovog zakona nije drugačije odreñeno.
XIII – IZVRŠENjE NA POTRAŽIVANjU DA SE PREDAJU ILI ISPORUČE POKRETNE STVARI ILI DA SE PREDA NEPOKRETNOST
- Opšte odredbe
Mjesna nadležnost
Član 177.
Za odlučivanje o izvršnom prijedlogu na izvršenikovom potra živanju da mu se preda odre ñena pokretna ili nepokretna stvar ili da mu se isporuči odreñena količina pokretnih stvari i za sprovedbu tog izvršenja m jesno je nadležan sud na čijem se području nalaze te stvari.
Izvršne radnje
Član 178.
Izvršenje na izvršenikovom potraživanju da se preda ju ili isporuče pokretne stvari ili da se preda nepokretnost sprovodi se zapljenom tog potraživanja, njegovim pr enosom na tražioca izvršenja i prodajom stvari.
Dejstvo prenosa
Član 179.
Prenos zaplijenjenog izvršenikovog potraživanja ima dejstvo prenosa novčanog potraživanja radi naplate.
Nedospjelost izvršenikovog potraživanja
Član 180.
Ako izvršenikovo potraživanje još nije dospjelo, su d će naložiti izvršenikovom dužniku predaju stvari nak on dospijeća.
Tužba protiv izvršenikovog dužnika
Član 181.
Protiv izvršenikova dužnika koji nije voljan stvari da preda, tražilac izvršenja može tužbom tražiti p redaju, ako o obavezi predaje nema izvršnu ispravu.
Primjena odredbi o izvršenju na nov čanom potraživanju
Član 182.
Odredbe glave XII ovog zakona o izvršenju na nov čanom potraživanju izvršenika na odgovaraju ći se način primjenjuju i na izvršenje na potraživanju da se pr edaju ili isporuče pokretne stvari ili da se preda nepokretnost, ako odredbama ovog zakona nije drugačije odreñeno.
- Pokretne stvari
Predaja stvari na čuvanje
Član 183.
(1) Rješenjem kojim se odre ñuje prenos izvršenikovog potraživanja sud će po prijedlogu tražioca izvršenja, naložiti izvršenikovom dužniku da pokretne stvari n a koje se to potraživanje odnosi sam čuva, ako na to pristane odnosno preda službenom licu ili drugom li cu na čuvanje.
- Na čuvanje stvari na odgovarajući se način primjenjuju odredbe člana 122. ovog zakona.
Prodaja stvari i namirenje tražioca izvršenja
Član 184.
Prodaja pokretnih stvari predatih na čuvanje te namirenje tražioca izvršenja obavljaju se prema odredbama glave XI ovog zakona o izvršenju na pokretnim stvar ima.
- Nepokretnosti
Predaja tražiocu izvršenja
Član 185.
(1) Rješenjem kojim se odre ñuje prenos izvršenikovog potraživanja sud će naložiti izvršenikovom dužniku da nepokretnost na koju se to potraživanje odnosi pred a tražiocu izvršenja.
- Tražilac izvršenja je dužan nepokretnoš ću, u ime i za račun izvršenika, upravljati kao dobar privrednik, odnosno dobar domaćin, i da sudu, na njegov zahtjev, položi ra čun o upravljanju.
Prodaja i namirenje tražioca izvršenja
Član 186.
(1) Tražilac izvršenja može radi namirenja svog pot raživanja, u roku koji ne može biti duži od 30 dana od dana kad mu je nepokretnost predata, predložiti sudu pro daju te nepokretnosti.
- Ako tražilac izvršenja ne predloži blagovremeno prodaju, sud će obustaviti izvršenje i ukinuti sve sprovedene izvršne radnje.
- Nepokretnost se prodaje i tražilac izvršenja na miruje prema odredbama glave X ovog zakona o izvrše nju na nepokretnostima.
XIV – IZVRŠENjE NA DIONICI I OSTALIM REGISTROVANIM HARTIJAMA OD VRIJEDNOSTI TE NA ČLANSKOM UDJELU U PRAVNOM LICU
Mjesna nadležnost
Član 187.
- Za odlučivanje o prijedlogu za izvršenje na dionici i ostal im registrovanim hartijama od vrijednosti (u daljem tekstu: dionice) te osnivačkom ili drugom udjelu u pravnom licu i za sprovedbu tog izvršenja mjesno je nadležan sud na čijem se području nalazi prebivalište odnosno sjedište izvršenika kao vlasnika dionice ili udjela.
- U slučaju da izvršenik nema prebivalište odnosno boravišt e ili sjedište na podru čju Bosne i Hercegovine, mjesno je nadležan sud prema mjestu sjedišta emiten ta hartije od vrijednosti odnosno sjedište pravnog lica u kojem izvršenik ima udio.
Izvršne radnje
Član 188.
- Na dionici izvršenje se sprovodi zapljenom dion ice, njezinom procjenom i prodajom te namirenjem tražioca izvršenja. Izuzetno, dionica se na prijedlog tražio ca izvršenja a uz saglasnost izvršenika može prenij eti na tražioca izvršenja u nominalnoj vrijednosti, umjest o isplate.
- Na udjelu u pravnom licu izvršenje se sprovodi zapljenom udjela, njegovom procjenom i prodajom te namirenjem tražioca izvršenja.
- Izvršne radnje iz ovog člana sprovode se i kada je ugovorom ili pravilima pravnog lica ograničeno ili zabranjeno raspolaganje dionicama ili udjelima.
Zapljena dionice
Član 189.
(1) Zapljena dionice obavlja se dostavom rješenja o izvršenju Centralnom registru hartija od vrijednos ti RS. Zapljenom tražilac izvršenja sti če založno pravo na dionici. Rješenje o izvršenju se istovremeno dostavlja depozitaru i emitentu dionice.
- Centralni registar hartija od vrijednosti RS dužan je u Centralnom registru upisati da je na dioni ci zasnovano založno pravo u korist tražioca izvršenja momentom prijema rješenja o izvršenju. Centralni registar je dužan bez odlaganja obavijestiti sud o zakonskim smetnjama za zasnivanje založnog prava.
- Nakon upisa zapljene u Centralnom registru hartija od vrijednosti RS, Centralni registar ne smije u odnosu na zaplijenjene dionice obaviti u Centralnom registru bilo koji upis na osnovu raspolaganja izvršenika . Centralni registar je dužan bez odlaganja obavijest iti sud o svakoj promjeni u pogledu zaplijenjenih dionica, posebno o prisilnom izvršenju radi naplate kojeg dr ugog potraživanja ili o obezbje ñenju takvog potraživanja.
- Izvršeniku je zabranjeno raspolagati zaplijenje nom dionicom. Upozorenje o toj zabrani te o krivično-pravnim posljedicama njene povrede unijeće se u rješenje o izvršenju.
Procjena i prodaja dionica te namirenje tražilaca i zvršenja
Član 190.
- Dionice koje se po zakonu i propisima Komisije za hartije od vrednosti obavezno uvrštavaju u prome t na berzi i drugim ureñenim javnim tržištima prodaju se u skladu sa Zakono m o hartijama od vrednosti, uz posredovanje brokera kojeg sud odabere, nakon izvrš nosti rješenja o izvršenju. Namirenje lica u postup ku izvršenja obavlja se uz odgovaraju ću primjenu odredbi glave XI ovog zakona o izvršenju na pokretnim stvarima.
- Dionice koje se po zakonu i propisima Komisije za hartije od vrednosti obavezno ne uvrštavaju u pr omet na berzi i drugim ureñenim javnim tržištima prodaju se na javnom nadmetan ju ili neposrednom pogodbom. Neposrednom pogodbom dionice prodaje sudski izvršil ac ili lice ovlašteno za prodaju dionica kojem je s ud povjerio prodaju. Sudski izvršilac ili lice ovlašte no za prodaju dionica sklapaju ugovor o prodaji dionica u ime izvršenika na osnovu zaklju čka suda koji ih na to ovlaš ćuje.
- Ako se dionice prodaju na javnom nadmetanju ili neposrednom pogodbom, procjena, utvrñivanje prodajne cijene i prodaja dionica te namirenje tražioca izvr šenja obavljaju se uz odgovaraju ću primjenu odredbi glave XI ovog zakona o izvršenju na pokretnim stvarima.
- Ako se dionice iz stava 1. ovog člana ne prodaju u roku od dva mjeseca od dana prve ponude za prodaju na
berzi ili u slučaju neuspjele prodaje iz stava 2. ovog člana, tražilac izvršenja može zahtijevati izvršenje putem prenosa dionice u svojinu, umjesto isplate. Rješenj e o prenosu dionice se dostavlja Centralnom registru hartija od vrijednosti RS.
- Sud će o ovom pravu izvijestiti tražioca izvršenja kada se ispune uslovi iz stava 4. ovog člana i pozvati ga da u odreñenom roku podnese prijavu za prenos dionica.
- Ako tražilac izvršenja ne podnese prijavu iz st ava 5. ovog člana, postupak će se obustaviti.
Izvršenje na osniva čkom ili drugom udjelu u pravnom licu
Član 191.
- Zapljena osnivačkog ili drugog udjela vrši se dostavljanjem rješenj a o izvršenju registarskom sudu odnosno drugom nadležnom registarskom organu radi zabilježb e založnog prava.
- Odredbe glave XIV i odredbe ovog zakona o izvrš enju na pokretnim stvarima na odgovarajući se način primjenjuju i na izvršenje na osniva čkom ili drugom udjelu u pravnom licu.
Pravo preče kupovine
Član 192.
Ako drugi dioničari odnosno suosnivači ili sunosioci udjela imaju pravo preče kupovine zasnovano na zakonu, ugovoru ili pravilima pravnog lica, na odgovarajući se način primjenjuju odredbe člana 83. ovog zakona.
XV – IZVRŠENJE NA DRUGIM IMOVINSKIM PRAVIMA
Izvršne radnje
Član 193.
Izvršenje na patentu, tehni čkom unapreñenju, plodouživanju i nekom sli čnom izvršenikovom pravu, sprovodi se zapljenom tog prava te njegovim unovčenjem u skladu s odredbama ovog zakona o prodaji pokretnih stvari.
- IZVRŠENjE RADI OSTVARENjA NENOV ČANOG POTRAŽIVANjA
XVI – SUDSKI PENALI
Izricanje sudskih penala
Član 194.
- Kad izvršenik ne izvrši u roku neku svoju nenov čanu obavezu utvrñenu izvršnom ispravom, sud koji bi bio nadležan da odredi izvršenje na nenov čanom potraživanju će u izvršnom postupku, na prijedlog tražioca izvršenja, rješenjem odrediti izvršeniku naknadni p rimjereni rok i izreći izvršeniku da će, ako svoju obavezu ne ispuni u tom roku, biti dužan da isplati tražiocu i zvršenja odre ñeni iznos novca za svaki dan zakašnjenja ili koju drugu jedinicu vremena (sudski penali) u smislu pravila o obligacionim odnosima, počev od isteka tog roka.
- Protiv rješenja iz stava 1. ovog člana može se izjaviti samo žalba u roku od osam dan a. Žalba ne odlaže izvršenje.
- Naknadno odreñeni primjereni rok iz stava 1. ovog člana počinje teći od dostave izvršeniku prvostepenog rješenja kojim je taj rok odre ñen. Žalba ne uti če na tok tog roka.
(4) Ako izvršenik najkasnije u roku od 15 dana nako n pravosnažnosti rješenja iz stava 1. ovog člana ispuni svoju obavezu, sud može u istom izvršnom postupku n a zahtjev izvršenika podnesenim u roku od osam dana od ispunjenja obaveze, smanjiti iznos dosuñenih penala, vodeći računa o svrsi zbog koje je naredio njihovo plaćanje. Podnošenje tog zahtjeva bez uticaja je na odr eñivanje i sprovoñenje izvršenja na osnovu pravosnažnog rješenja o pla ćanju sudskih penala iz stava 1. ovog člana.
- Plaćanje sudskih penala može se tražiti sve dok se, na osnovu izvršne isprave, ne predloži izvršenje radi ostvarenja nenovčanog potraživanja.
- Pravo na sudske penale prestaje od dana podnoše nja prijedloga za izvršenje iz stava 5. ovog člana. Prinudna naplata sudskih penala dospjelih do toga dana može se tražiti u smislu člana 195. ovog zakona.
- Ako izvršenje iz stava 6. ovog člana bude obustavljeno, pravo tražioca izvršenja na sudske penale oživljava.
Izvršenje radi naplate dosu Ñenih penala
Član 195.
- Na osnovu pravosnažnog rješenja o pla ćanju sudskih penala iz člana 194. ovog zakona, sud će u istom izvršnom postupku u kojem je donio to rješenje, na prijedlog tražioca izvršenja, donijeti rješenje o i zvršenju radi prinudne naplate dosuñenih penala.
- Ako izvršenik u prigovoru protiv rješenja o izv ršenju istakne da je svoju obavezu ispunio, sud će njegov prigovor prihvatiti u izvršnom postupku samo ako nj egovu osnovanost dokaže javnom ili privatnom isprav om koja ima značenje javne isprave.
XVII – IZVRŠENJE RADI PREDAJE I ISPORUKE POKRETNIH STVARI
Mjesna nadležnost
Član 196.
Za odlučivanje o prijedlogu za izvršenje radi predaje jedne ili više odre ñenih stvari ili radi isporuke odreñene količine zamjenjivih stvari, te za sprovoñenje izvršenja, nadležan je sud na čijem se području nalaze stvari.
Izvršenje radi predaje odre Ñenih stvari koje se nalaze kod
izvršenika ili tre ćeg lica
Član 197.
- Izvršenje radi predaje jedne ili više odre ñenih stvari koje se nalaze kod izvršenika sprovodi se tako što sudski izvršilac oduzima te stvari od izvršenika i predaje ih uz potvrdu tražiocu izvršenja.
- Na način iz stava 1. ovog člana izvršenje će se sprovesti i kad se stvari nalaze kod trećeg lica koje ih je voljno predati sudskom izvršiocu.
- Ako treće lice nije voljno predati stvari, tražilac izvršen ja može sudu predložiti da na njega prenese izvršenikovo potraživanje prema tre ćem licu na predaju stvari.
- Na postupak po prijedlogu iz stava 3. ovog člana primjenjuju se odredbe glave XVII ovoga zakona o
izvršenju na potraživanju izvršenika da se predaju ili isporuče pokretne stvari.
Izvršenje radi predaje odre Ñenih stvari koje se nisu mogle
naći kod izvršenika niti kod tre ćeg lica
Član 198.
- Ako stvari nisu nañene niti kod izvršenika niti kod tre ćeg lica, sud će u istom postupku, na prijedlog tražioca izvršenja, procijeniti vrijednost tih stvari i rješ enjem naložiti izvršeniku da tražiocu izvršenja u o dreñenom roku isplati iznos te vrijednosti.
- Tražilac izvršenja može prijedlog iz stava 1. o vog člana podnijeti u roku od tri dana od dana obavijesti da stvari nisu nañene. Ako tražilac izvršenja ne podnese taj prijedlo g u odreñenom roku, sud će obustaviti izvršenje.
- Na osnovu rješenja iz stava 1. ovog člana tražilac izvršenja može predložiti u istom pos tupku izvršenje radi naplate dosuñenog iznosa. Taj se prijedlog mora podnijeti najkasnije u roku od osam dana od donošenja rješenja iz stava 1. ovog člana.
- Ako prijedlog iz stava 3. ovog člana ne bude podnesen u odreñenom roku, sud će obustaviti izvršenje te ukinuti rješenje iz stava 1. ovog člana i druge sprovedene radnje.
- Tražilac izvršenja može zajedno s prijedlogom z a izvršenje iz člana 197. st. 1. i 2. ovog zakona spojiti i prijedlog za donošenje rješenja iz stava 1. ovog člana. U tom se slučaju izvršenje prema članu 197. ovog zakona i postupak iz ovog člana sprovode istovremeno. Sud može odrediti izvrše nje u smislu odredbe stava 3. ovog člana i započeti s njezinim sprovoñenjem, ali se radnje unovčenja zaplijenjenih dijelova imovine izvršenika ili
prenos sredstava s njegovog računa ne mogu sprovesti prije nego što se utvrdi da s e izvršenje iz člana 197. st. 1.
i 2. ovog zakona nije moglo sprovesti.
- Ako se izvršenje iz člana 197. st. 1. i 2. ovog zakona sprovede, sud će, po službenoj dužnosti, obustaviti izvršenje te ukinuti rješenje iz stava 1. ovog člana i druge sprovedene radnje u smislu odredbe stava 5. ovog člana. U tom slučaju tražilac izvršenja snosi u cijelosti troškove i zazvane podnošenjem prijedloga iz stava 5. ovog člana.
Izvršenje radi isporuke zamjenljivih stvari koje se
nalaze kod izvršenika ili tre ćeg lica
Član 199.
Ako je izvršnom ispravom utvr ñena obaveza na isporuku odreñene količine zamjenjivih stvari koje se nalaze kod izvršenika ili tre ćeg lica, izvršenje se sprovodi na na čin propisan za predaju odreñenih stvari.
Izvršenje kad zamjenjive stvari nisu na Ñene niti kod
izvršenika niti kod tre ćeg lica
Član 200.
- Ako stvari nisu nañene niti kod izvršenika, niti kod tre ćeg lica, izvršenje će se sprovesti uz odgovarajuću primjenu odredbi člana 198. ovog zakona. Prilikom procjene vrijednosti stvari uzeće se u obzir potreba njihove nabave na drugoj strani.
- Ako tokom izvršnog postupka do ñe do promjene vrijednosti zamjenjivih stvari, traži lac izvršenja može zatražiti od suda novu procjenu te naložiti izvršen iku plaćanje razlike u vrijednosti. U tom slučaju primjenjuju se na odgovarajući način odredbe stava 1. ovog člana.
Pravo na naknadu štete
Član 201.
Odredbama glave XVII ovog zakona ne dira se u pravo tražioca izvršenja da u parnici traži od izvršenik a naknadu štete koja mu je nanesena tim što mu predaj a odnosno isporuka stvari nije obavljena.
XVIII – IZVRŠENjE RADI ISPRAŽNjENjA I PREDAJE NEPOK RETNE STVARI
Mjesna nadležnost
Član 202.
Za odlučivanje o prijedlogu za izvršenje radi ispražnjenja i predaje nepokretnosti i za sprovedbu tog izvršenj a mjesno je nadležan sud na čijem se području nepokretnost nalazi.
Način sprovoÑenja izvršenja
Član 203.
- Izvršenje radi ispražnjenja i predaje nepokretn osti sprovodi se tako da sudski izvršilac, nakon št o udalji lica i ukloni stvari s te nepokretnosti, predaje nepokretnost u posjed tražioca izvršenja.
- Ispražnjenju i predaji nepokretnosti može se pr istupiti nakon isteka osam dana od dana dostave rješenja o izvršenju ako prigovor nije izjavljen, odnosno dost ave rješenja kojim je prigovor izvršenika odbijen.
- Ako je to potrebno, sud će protiv lica koja ometaju sprovoñenje izvršenja izre ći novčane kazne iz člana 17. ovog zakona.
- Na zahtjev suda policija i organ socijalnog staranja dužni su pružiti svu potrebnu pomo ć u sprovoñenju radnji iz stava 1. ovog člana.
- Potrebnu radnu snagu i prevozna sredstva radi sprovoñenja izvršenja dužan je obezbijediti tražilac izvrš enja na zahtjev sudskog izvršioca, koji tražiocu izvršen ja mora biti saopšten najkasnije osam dana prije sp rovoñenja izvršenja.
Uklanjanje pokretnih stvari
Član 204.
- Pokretne stvari koje su uklonjene s nepokretnosti predaju se izvršeniku, a ako on nije prisutan, o draslom članu njegovog domaćinstva ili njegovom punomoćniku.
- Ako pri preduzimanju izvršnih radnji nije prisu tno nijedno od lica kojem se stvari mogu predati, ili ih ta lica neće da prime, stvari se predaju na čuvanje drugom licu, na trošak izvršenika. Tražilac izvršenja je dužan obezbjediti drugo lice kojem će se predati uklonjene stvari. Tražilac izvršenja m ože sam preuzeti stvari izvršenika na čuvanje.
- Uklonjene stvari predaje na čuvanje drugom licu ili tražiocu izvršenja sudski iz vršilac. Radnju sudskog izvršioca potvr ñuje sud zaključkom. Sud može naknadno zaklju čkom odrediti da se stvari povjere nekom trećem licu umjesto onoj kojoj su predate.
- O predaji drugom licu i o troškovima čuvanja sud obavještava izvršenika, ako je to mogu će, ostavljajući mu primjeren rok u kojemu može zatražiti predaju stvar i nakon što nadoknadi troškove čuvanja.
- Uz obavijest iz stava 4. ovog člana sud će upozoriti izvršenika da će, nakon isteka odreñenog roka, stvari biti prodate i da će se iz prodajne cijene namiriti troškovi čuvanja i prodaje stvari.
Prodaja pokretnih stvari
Član 205.
- Sud će po službenoj dužnosti odrediti zaklju čkom prodaju stvari za račun izvršenika, ako ovaj u ostavljenom roku ne zatraži njihovu predaju i ne naknadi troško ve čuvanja.
- Dio cijene postignut prodajom koji preostane nakon podmirenja troškova čuvanja i prodaje stvari polaže se kod suda, u korist izvršenika.
- Prodaja stvari obavlja se po odredbama glave XI ovog zakona o izvršenju na pokretnim stvarima.
Izvršenje radi naplate troškova postupka
Član 206.
- Tražilac izvršenja može u prijedlogu za izvršen je radi ispražnjenja i predaje nepokretnosti zatraž iti da se zajedno s izvršenjem odredi izvršenje na izvršeniko vim pokretnim stvarima koje treba ukloniti s nepokretnosti radi naplate troškova izvršnog postupka.
- Izvršenje iz stava 1. ovog člana odreñuje se i sprovodi po pravilima ovog zakona o izvrše nju na izvršenikovim pokretnim stvarima radi naplate nov čanog potraživanja, a na prijedlog tražioca izvršenj a. Sud rješenjem odre ñuje izvršenje.
XIX – IZVRŠENjE RADI OSTVARENjA POTRAŽIVANjA NA RAD NjU,
TRPLJENjE ILI NEČINJENJE
Mjesna nadležnost
Član 207.
Ako je izvršenik dužan po izvršnoj ispravi da obavi odreñenu radnju ili da trpi odreñene radnje ili da se suzdrži od odreñene radnje, za odlučivanje o prijedlogu za izvršenje i za sprovedbu izv ršenja mjesno je nadležan sud na čijem području izvršenik treba da ispuni obavezu po izvršnoj is pravi.
Izvršenje radi ostvarenja obaveze na radnju koju
može obaviti i drugo lice
Član 208.
(1) Izvršenje radi ostvarenja obaveze na radnju koj u može obaviti i drugo lice sprovodi se tako da sud ovlaš ćuje tražioca izvršenja da na trošak izvršenika povjeri drugom licu da tu radnju obavi ili da je obavi on sam.
(2) U prijedlogu za izvršenje tražilac izvršenja mo že predložiti da sud rješenjem naloži izvršeniku da unaprijed
položi kod suda odre ñeni iznos potreban za podmirenje troškova koji će nastati obavljanjem radnje od strane drugog lica ili tražioca izvršenja. Visinu iznosa s ud odreñuje po slobodnoj ocjeni, uzimajući u obzir, po mogućnosti, troškovnik lica ovlaštenog za obavljanje tak ve radnje koji uz prijedlog za izvršenje priloži tr ažilac izvršenja.
- Konačno rješenje o visini troškova iz stava 2. ovog člana sud donosi na prijedlog tražioca izvršenja, od nosno izvršenika. Ako se naknadno pokaže da je na osnovu rješenja iz stava 2. ovog člana pribavljeno od izvršenika više sredstava nego što je bilo potrebno za pokri će troškova obavljanja radnje i troškova izvršnog po stupka, sud će, na izvršenikov prijedlog, razliku vratiti izvrše niku ako on raspolaže sredstvima pribavljenim od iz vršenika odnosno naloži će tražiocu izvršenja da u odre ñenom roku tu razliku vrati ako je njemu stavljena na raspolaganje.
Izvršenje radi ostvarenja obaveze na radnju koju
može obaviti samo izvršenik
Član 209.
- Ako radnju može obaviti samo izvršenik, sud će rješenjem o izvršenju odrediti izvršeniku primjer eni rok za ispunjenje obaveze.
- Rješenjem o izvršenju sud će istovremeno zaprijetiti izvršeniku, a i odgovorni m licima u izvršeniku pravnom licu da će im izricati novčane kazne u skladu sa članom 17. ovog zakona ako u odreñenom roku ne ispuni obavezu.
- Ako izvršenik u roku koji mu je odre ñen ne ispuni obavezu, sud će, na prijedlog tražioca izvršenja dalje postupati po odredbama člana 17. ovog zakona.
- Izvršenik koji je ispunio svoju obavezu u roku koji mu je sud odredio, dužan je da bez odlaganja o tome obavijesti sud i priloži nesumnjive dokaze o tome. Nesumnjivim će se dokazom smatrati ovjerena pisana izjava tražioca izvršenja o tome da je radnja obavljena, z apisnik sudskog izvršioca o obavljanju radnje, nala z i mišljenje sudskog vještaka da je radnja obavljena i sl. U protivnom, smatraće se da radnja nije obavljena.
- Ako radnja koju može obaviti samo izvršenik ne ovisi isključivo o njegovoj volji (npr. stvaranje odreñenog umjetničkog djela i sl.), tražilac izvršenja nema pravo da traži izvršenje iz stava 1. ovog člana, već samo nadoknadu štete.
Izvršenje radi ostvarenja obaveze na trpljenje i ne činjenje
Član 210.
- Ako je izvršenik dužan da trpi preduzimanje nek e radnje ili se suzdržava od njenog preduzimanja, s ud će, na prijedlog tražioca izvršenja koji tvrdi da se izvrš enik ponaša protivno svojoj obavezi, rješenjem nalo žiti izvršeniku da se ponaša u skladu sa svojom obavezom i zaprijetiti mu novčanom kaznom u skladu sa članom 17. ovog zakona ako se nastavi tako ponašati.
(2) Tražilac izvršenja može podnijeti prijedlog da se izvršeniku izrekne nov čana kazna zato što se i nakon naloga suda ponašao protivno svojoj obavezi, u roku od 15 dana od saznanja za takvo ponašanje, a najka snije u roku od jedne godine od povrede obaveze. Ako ovi rokovi bezuspješno proteknu sud će rješenjem odbiti zahtjev za izricanje novčane kazne i obustaviti postupak a tražilac izvršenj a gubi pravo na podnošenje novog prijedloga za izvršenje na osnovu iste izvršne isprave.
(3) Na izvršenje iz stava 1. ovog člana na odgovarajući se način primjenjuju odredbe člana 209. ovog zakona.
Izvršenje radi uspostavljanja pre Ñašnjeg stanja
Član 211.
- Ako je zbog ponašanja izvršenika protivno obave zi iz izvršne isprave nastala promjena koja nije u skladu s pravom tražioca izvršenja sud će ovlastiti tražioca izvršenja, na njegov prijedlog , da sam, a po potrebi i uz pomoć sudskog izvršioca, uspostavi pre ñašnje stanje na trošak i rizik izvršenika.
- U pogledu polaganja iznosa potrebnog za podmirenje troškova za uspostavljanje pre ñašnjeg stanja i odreñivanja konačne visine tih troškova primjenjuju se odredbe o tro škovima za izvršenje radnje koju mogu, pored izvršenika, obaviti i druga lica.
- Ako je do promjena iz stava 1. ovog člana došlo nakon nastanka izvršne isprave, sud će postupiti u skladu s odredbom stava 1. ovog člana tek pošto utvrdi da je do promjene došlo zbog ponašanja izvršenika.
Ponovno smetanje posjeda
Član 212.
- Ako je na osnovu izvršne isprave, donesene u po stupku zbog smetanja posjeda, izvršenje sprovedeno, ili je izvršenik dobrovoljno ispunio svoju obavezu, pa pos lije toga ponovo učini smetanje posjeda, koje se u biti ne razlikuje od preñašnjeg, sud će na prijedlog tražioca izvršenja, na osnovu iste i zvršne isprave, ako je njom zabranjeno takvo buduće ponašanje, donijeti novo rješenje o izvršenju rad i uspostave preñašnjeg stanja, ako je to potrebno, i zaprijetiti izvršeniku izricanjem no včane kazne ako ponovo počini smetanje posjeda. U tom se slučaju na odgovarajući način primjenjuju odredbe čl. 209. i 210. ovog zakona.
(2) Prijedlog za izvršenje iz stava 1. ovog člana tražilac izvršenja može podnijeti u roku od 30 dana od dana saznanja za ponovno smetanje posjeda, a najkasnije u roku od godine dana nakon ponovljenog smetanja.
Pravo na naknadu štete
Član 213.
Odredbama glave XIX ovog zakona ne dira se u pravo tražioca izvršenja da u parnici traži naknadu štete koja mu je nanešena tim što se izvršenik ponašao protivn o svojoj obavezi utvrñenoj u izvršnoj ispravi.
XX – IZVRŠENjE RADI VRA ĆANjA ZAPOSLENOG NA RAD ODNOSNO U SLUŽBU
Mjesna nadležnost
Član 214.
Za odlučivanje o prijedlogu za izvršenje na osnovu izvršne isprave kojom je poslodavcu naloženo da zaposlenika vrati na rad i da člana tijela izvršenika vrati u službu i za sprovedb u izvršenja, mjesno je nadležan sud na čijem je području zasnovan radni odnos.
Rok za podnošenje prijedloga za izvršenje
Član 215.
- Prijedlog za izvršenje na osnovu izvršne isprav e kojom je poslodavcu naloženo da zaposlenog vrati na rad odnosno službu može se podnijeti u roku od 30 dana od dana kada je tražilac izvršenja stekao pravo da taj prijedlog podnese.
- Smatra se da je radnik stekao pravo da podnese prijedlog iz stava 1. ovog člana po protoku roka za dobrovoljno izvršenje odre ñeno u izvršnoj ispravi.
Način sprovoÑenja izvršenja
Član 216.
Izvršenje na osnovu izvršne isprave kojom je izvrše niku naloženo da tražioca izvršenja vrati na rad od nosno u službu sprovodi se primjenom odgovaraju ćih odredbi člana 17. i odredbama glave XIX ovog zakona o izvrše nju radi ostvarenja obaveze na radnju koju može obaviti samo izvršenik.
Nadoknada plate u slučaju vraćanja zaposlenog na rad
Član 217.
- Tražilac izvršenja koji je podnio prijedlog da bude vraćen na rad, odnosno u službu, može predložiti da sud donese rješenje kojim će odrediti da mu je izvršenik dužan isplatiti na im e plate mjesečne iznose dospjele od pravosnažnosti odluke pa dok ponovo ne bude vra ćen na posao, te odrediti izvršenje radi naplate dos uñenih iznosa.
- Prijedlog za naknadu može se spojiti s prijedlo gom za izvršenje radi vra ćanja na rad ili može biti podnesen naknadno do završetka izvršnog postupka.
- Rješenje kojim se prijedlog za naknadu prihvata ima dejstvo rješenja kojim se utvr ñuje postojanje obaveze izvršenika i dejstvo rješenja o izvršenju.
- Izvršenik može predložiti da se rješenje iz sta va 3. ovog člana stavi izvan snage, ako su se nakon njegovog donošenja izmijenile okolnosti na osnovi kojih je d oneseno.
- Mjesečna nadoknada plate odreñuje se u iznosu koji bi tražilac izvršenja ostvario da je bio na radu. Mjesečna nadoknada obuhvata i plaćanje poreza te drugih davanja po osnovi plate.
(6) Tražilac izvršenja može svoje pravo na naknadu ostvarivati i u posebnom postupku pred sudom.
- Ako je sud djelimično prihvatio zahtjev za isplatu naknade, uputiće tražioca izvršenja da ostatak ostvaruje u postupku pred sudom.
XXI – IZVRŠENJE DIOBOM STVARI
Mjesna nadležnost
Član 218.
Za odlučivanje o prijedlogu za izvršenje diobom zajedni čke stvari i za sprovedbu tog izvršenja mjesno je nadležan sud na čijem se području nalazi stvar.
Fizička dioba
Član 219.
- Fizičku diobu zajedničke stvari sud će odrediti ako je takva dioba predviñena izvršnom ispravom.
- Pojedine radnje sprovoñenja fizičke diobe preduzima, prema okolnostima slučaja, sudija ili po njegovom ovlaštenju stru čni saradnik ili sudski izvršilac.
- Sud će pozvati učesnike da prisustvuju sprovoñenju diobe.
- U slučaju potrebe sud će odrediti i vješta čenje.
Dioba prodajom
Član 220.
Ako na osnovu izvršne isprave zajedni čku stvar treba, radi njene diobe, prodati, prodaja će se obaviti na način propisan ovim zakonom za izvršenje na pokretnoj ili nepokretnoj stvari, osim ako se stranke o pojedinim pitanjima drugačije ne sporazumiju.
OdreÑivanje načina diobe rješenjem suda
Član 221.
- Sud odlučuje, po propisima o svojinsko-pravnim odnosima, hoće li se dioba obaviti fizički ili prodajom, ako izvršnom ispravom na čin diobe nije odreñen niti su se stranke o tome sporazumjele.
- Dioba će se obaviti prodajom ako se u izvršnom postupku ut vrdi da fizička dioba, odreñena izvršnom ispravom, nije moguća ili je moguća samo uz znatno smanjenje vrijednosti stvari.
Troškovi postupka
Član 222.
- Troškove sprovo ñenja izvršenja po odredbama glave XXI ovog zakona, snose svi sudionici srazmjerno vrijednosti svojih udjela u zajedničkoj stvari.
- Stranka koja je prouzrokovala posebne troškove dužna ih je naknaditi onim strankama koje su ih ima le.
XXII – OSTVARENJE POTRAŽIVANJA NA DAVANjE IZJAVE VO LJE I
UPISIVANJE U JAVNE REGISTRE
Bezuslovno potraživanje
Član 223.
- Ako je dužnik odlukom koja ima svojstvo izvršne izjavu sadržine kao u izvršnoj ispravi dao momentom
isprave obavezan na davanje izjave volje, smatra se da je pravosnažnosti te odluke.
- Ako je dužnik sudskim ili upravnim poravnanjem obavezan na davanje izjave volje, smatra se da je izjavu sadržine kao u poravnanju dao danom dospije ća njegove obaveze.
Uslovno potraživanje
Član 224.
Ako ispunjenje potraživanja na davanje izjave volje zavisi od ispunjenja neke obaveze povjerioca ili kojeg drugog uslova, smatra se da je dužnik dao izjavu vo lje kad povjerilac ispuni svoju obavezu ili kad bude ispunjen koji drugi uslov.
Upis prava u javne registre
Član 225.
- Odredbe čl. 223. i 224. ovog zakona na odgovarajući način i saglasno pravilima voñenja javnih knjiga primjeniće se kada je izvršnom ispravom utvr ñena obaveza davanja isprave podobne za upis u javni registar.
- Ako je izvršnom ispravom naložen upis u javni r egistar, obaviće se na osnovu izvršne isprave na koju je stavljena potvrda o izvršnosti.
XXIII – PREDAJA DJETETA
Mjesna nadležnost
Član 226.
- Za odlučivanje o prijedlogu za izvršenje odluke suda kojom se nareñuje predaja djeteta roditelju ili drugom licu, odnosno organizaciji kojoj je dijete povjereno na čuvanje i vaspitanje, nadležan je sud koji je opšte mjesno nadležan za stranku koja zahtijeva izvršenje, kao i sud na čijem se području zatekne dijete.
- Za provoñenje izvršenja mjesno je nadležan sud na čijem se području zatekne dijete.
Način provoÑenja izvršenja
Član 227.
- Prilikom provoñenja izvršenja, sud posebno vodi ra čuna o potrebi da se u najvećoj mjeri zaštiti interes djeteta.
(2) Sud će rješenjem o izvršenju izvršeniku ostaviti rok od tri dana od dana dostavljanja rješenja da preda dij ete roditelju ili drugom licu, odnosno organizaciji kojoj je dijete povjereno na čuvanje i vaspitanje, pod prijetnjom izvršenja nov čane kazne.
- Novčana kazna se izriče i njeno izvršenje provodi prema odredbama ovog za kona o izvršenju radnje koju može izvršiti samo izvršenik.
- Ako se izvršenje nije moglo provesti izricanjem i izvršenjem odluke o nov čanoj kazni, izvršenje će se provesti oduzimanjem djeteta od lica kod kojeg se dijete nalazi i predajom djeteta roditelju, odnosno drugom licu ili organizaciji kojoj je ovo dijete povjereno na čuvanje i vaspitanje.
- U postupku izvršenja, sud će zahtijevati pomoć organa starateljstva.
Nastavak izvršenja
Član 228.
Sud će, na prijedlog stranke kojoj je dijete povjereno, nastaviti izvršenje po istom rješenju o izvršenju, ako se dijete u toku od 60 dana od dana predaje ponovo zatekne kod lica od kojeg je oduzeto.
XXIIV – PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Postupci u toku
Član 229.
Postupak izvršenja zapo čet do dana stupanja na snagu ovog zakona okončaće se po odredbama ovog zakona.
Važenje odredbi o zasnivanju založnog prava na nepo kretnim i
pokretnim stvarima na osnovu sporazuma stranaka
Član 230.
Do stupanja na snagu drugog odgovarajućeg zakona sud će primjenjivati odredbe članova 251a, 251b, 251v, 251g, 251d, 251ñ Zakona o izvršnom postupku (“Službeni list SFRJ” b r. 20/78, 6/82, 74/87, 57/89, 20/90, 27/90, 35/91 i “Službeni glasnik Republike Srpske” br. 17/93 i 14/94).
Prestanak važenja odredbi drugih zakona
Član 231.
Odredbe drugih zakona koje se odnose na zahtjev za odlaganje i prekid izvršenja ne će se primjenjivati u izvršnom postupku.
Prestanak važenja važe ćeg Zakona o izvršnom postupku
Član 232.
Danom stupanja na snagu ovog zakona prestaju da važ e odredbe Zakona o izvršnom postupku (“Službeni lis t SFRJ” br. 20/78, 6/82, 74/87, 57/89, 20/90, 27/90, 35/91 i “Službeni glasnik Republike Srpske” br. 17/ 93 i 14/94).
Stupanje na snagu Zakona
Član 233.
Ovaj zakon stupa na snagu 1. avgusta 2003. godine.
Broj: 01-450/03
- maja 2003. godine, Banja Luka
ADVOKATSKA KANCELARIJA HRVAČIĆ