Na osnovu člana 80. stav 1. tačka 5. Ustava Republike Srpske (“Službeni glasnik Republike Srpske”, broj 21/92) ~l. 1, 2. i 14. Zakona o pomilovawu (“Službeni glasnik Republike Srpske”, br. 32/94 i 2/95), Predsjednik Republike d o n i o j e
O D L U K U
O POMILOVANJU OSUĐENIH LICA
Član 1.
Pravosnažno izrečena kazna zatvora zamjewuje se uslovnom osudom:
- To{i} Slavka Mladenu iz Zvornika, kojom mu se utvr|ena kazna zatvora u trajawu od devet mjeseci zam-jewuje uslovnom osudom sa vremenskim posmatrawem od dvije godine;
- Stojakovi} Radovana Darku iz Bawe Luke, kojom mu se utvr|ena kazna zatvora u trajawu od devet mjeseci zam-jewuje uslovnom osudom sa vremenskim posmatrawem od dvije godine;
- Stojakovi} Radovana Draganu iz Bawe Luke, kojom mu se utvr|ena kazna zatvora u trajawu od ~etiri mjeseca zamjewuje uslovnom osudom sa vremenskim posmatrawem od jedne godine.
^lan 2.
P O R O D I ^ N I Z A K O N
P R V I D I O
OSNOVNE ODREDBE
^lan 1.
Ovim zakonom ure|uju se porodi~no pravni odnosi izme|u bra~nih supru`nika, roditeqa i djece, usvojioca i usvojenika, staraoca i {ti}enika i odnosi izme|u srodnika u bra~noj, vanbra~noj ili usvojeni~koj porodi-ci, te postupci nadle`nih organa u vezi s porodi~nim odnosima i starateqstvom.
^lan 2.
- Porodica, u smislu ovog zakona, je `ivotna zajed-nica roditeqa i djece i drugih srodnika.
- Porodi~no pravni odnosi koje ovaj zakon ure|uje su: zakqu~ewe braka, li~na prava i du`nosti bra~nih supru`nika, prestanak braka, odnosi roditeqa i djece i drugih srodnika, usvojewe, starateqstvo, izdr`avawe, imovinski odnosi izme|u bra~nih, vanbra~nih supru`nika, i drugih srodnika i odre|eni oblici pravne za{tite porodice.
^lan 3.
Republika Srpska obezbje|uje posebnu za{titu porodici, majci i djetetu u skladu sa me|unarodno priz-natim qudskim pravima i osnovnim slobodama.
Ova odluka stupa na snagu danom dono{ewa, a objavi}e se u “Slu`benom glasniku Republike Srpske”.
Broj: 01-247-599/02 Predsjednik
- avgusta 2002. godine Republike,
Bawa Luka Mirko [arovi}, s.r.
704
Na osnovu Amandmana XL ta~ke 2. na Ustav Republike Srpske (“Slu`beni glasnik Republike Srpske”, broj 28/94), d o n o s i m
U K A Z
O PROGLA[EWU PORODI^NOG ZAKONA
Progla{avam Porodi~ni zakon koji je Narodna skup{tina Republike Srpske usvojila na sjednici odr`anoj 25. jula 2002. godine.
Broj: 01-020-581/02 | Predsjednik |
29. jula 2002. godine | Republike, |
Bawa Luka | Mirko [arovi}, s.r. |
^lan 4.
- Brak je zakonom ure|ena zajednica `ivota `ene i mu{karca.
- Brak se zasniva na slobodnoj odluci mu{karca i `ene da zakqu~e brak, na ravnopravnosti bra~nih supru`nika, me|usobnom po{tovawu i uzajamnom poma-gawu.
^lan 5.
- Svako slobodno odlu~uje o zakqu~ewu braka, zas-nivawu porodice i ra|awu djece.
- U interesu slobodnog planirawa porodice, za{tite ra|awa, razvoja i podizawa djece Republika stvara potrebne uslove, organe i kadrove za pru`awe sav-jeta roditeqima o svim zna~ajnim pitawima vezanim za wihova roditeqska prava i obaveze.
^lan 6.
Roditeqi su du`ni da se staraju o `ivotu i zdravqu svoje djece, kao i o wihovom podizawu, vaspitawu i obra-zovawu.
www.advokat-prnjavorac.com
Strana 2 – Broj 54 SLU@BENI GLASNIK REPUBLIKE SRPSKE Utorak, 27. avgust 2002.
^lan 7.
Djeca su du`na da se staraju o svojim roditeqima, da se prema wima odnose s po{tovawem i da ih poma`u kada je to potrebno.
^lan 8.
Prava i du`nosti roditeqa i drugih srodnika prema djeci, kao i prava i du`nosti djece prema roditeqima i srodnicima jednaka su, bez obzira da li su djeca ro|ena u braku ili van braka.
^lan 9.
- Obaveza izdr`avawa izme|u roditeqa i djece i drugih srodnika, kao i bra~nih i vanbra~nih supru`nika, izraz je porodi~ne solidarnosti i u intere-su je dru{tvene zajednice.
- Izdr`avawe se, u pravilu, odre|uje prema potre-bama primaoca izdr`avawa i mogu}nostima davaoca izdr`avawa.
^lan 10.
Usvojewem izme|u usvojioca i usvojenika uspostavqa-ju se odnosi koji postoje izme|u roditeqa i djece, s ciqem da se djetetu koje se usvaja pru`e uslovi `ivota kakve imaju djeca koja `ive u porodici.
^lan 11.
Republika Srpska starateqstvom pru`a posebnu za{titu maloqetnoj djeci koja nemaju roditeqskog starawa i punoqetnim licima koja nisu sposobna ili nisu u mogu}nosti starati se sami o svojim pravima i interesima.
^lan 12.
- Zajednica `ivota `ene i mu{karaca koja nije pravno ure|ena na na~in propisan ovim zakonom (van-bra~na zajednica) izjedna~ena je sa bra~nom zajednicom u pogledu prava na me|usobno izdr`avawe i drugih imovinsko-pravnih odnosa, pod uslovima i na na~in propisan ovim zakonom.
- Maloqetne ~lanove porodice i punoqetna lica koja nisu sposobna za samostalno preduzimawe pravnih radwi u pravnim postupcima kada se radi o za{titi ili ostvarivawu wihovih prava i interesa zastupa po slu`benoj du`nosti organ starateqstva.
^lan 13.
- Poslove za{tite i pru`awa pravne pomo}i porodici i wenim ~lanovima na na~in i po postupku odre|enim zakonom obavqa op{tinski organ uprave nadle`an za poslove socijalne za{tite, ukoliko odlukom nadle`nog organa lokalne samouprave vr{ewe ovih poslova nije povjereno nekom drugom organu ili organizaciji (u daqem tekstu: organ starateqstva).
- Porodica i weni ~lanovi u`ivaju sudsku za{titu.
- Svi organi, organizacije i fizi~ka lica su du`ni bez odlagawa obavijestiti organ starateqstva u pogledu djetetovih prava, naro~ito nasiqu, zlostavqawu, pol-nim zloupotrebama i zlostavqawu djeteta.
D R U G I D I O
BRAK
I – ZAKQU^EWE BRAKA
- Uslovi za zakqu~ewe braka
^lan 14.
Brak zakqu~uju dva lica razli~itog pola saglas-no{}u slobodno izjavqenih voqa pred nadle`nim op{tinskim organom uprave.
^lan 15.
Ukoliko prilikom zakqu~ewa braka nije bio ispuwen bilo koji od uslova iz prethodnog ~lana, brak je ni{tav.
Pravo na tu`bu za poni{tewe braka pripada svakom licu koje ima pravni interes i organu starateqstva.
- Postupak za zakqu~ewe braka
^lan 16.
Lica koja namjeravaju da stupe u brak podnose prijavu mati~aru u op{tini u kojoj `ele da zakqu~e brak. Uz prijavu se prila`u izvodi iz mati~ne kwige ro|enih, a kad je to potrebno i druge isprave.
^lan 17.
- Mati~ar }e, na osnovu izjava lica koja `ele da stupe u brak, po potrebi i na drugi na~in, provjeriti da li su ispuwene pretpostavke za zakqu~ewe i punova`nost braka.
- Ako utvrdi da nisu ispuwene pretpostavke za zakqu~ewe i punova`nost braka, mati~ar }e usmeno saop{titi podnosiocima prijave da ne mogu zakqu~iti brak i o tome sa~initi slu`benu zabiqe{ku.
^lan 18.
Lica koja su podnijela prijavu za zakqu~ewe braka, ukoliko nisu saglasna sa usmenim saop{tewem iz stava 2. prethodnog ~lana, mogu u roku od osam dana od dana saop{tewa mati~ara, ulo`iti prigovor nadle`nom op{tinskom organu uprave. Ovaj organ je du`an odmah odlu~iti o prigovoru i donijeti rje{ewe.
^lan 19.
Dan za zakqu~ewe braka odre|uje mati~ar u sporazu-mu s licima koja `ele stupiti u brak.
^lan 20.
Mati~ar }e preporu~iti licima koja namjeravaju zakqu~iti brak da se, prije dana odre|enog za sklapawe braka, uzajamno informi{u o stawu zdravqa, te da pos-jete porodi~no savjetovali{te i upoznaju se o uslovima i pretpostavkama za razvoj skladnih bra~nih i porodi~nih odnosa i mogu}nostima i oblicima plani-rawa porodice.
^lan 21.
Zakqu~ivawe braka vr{i se na sve~an na~in u za to odre|enoj prostoriji, a mo`e se obaviti i na nekom dru-gom mjestu, kada za to postoje opravdani razlozi.
^lan 22.
Zakqu~ewu braka prisustvuju budu}i supru`nici, gradona~elnik grada, odnosno na~elnik op{tine ili delegirani odbornik, dva svjedoka i mati~ar.
^lan 23.
- U naro~ito opravdanim slu~ajevima, nadle`ni op{tinski organ uprave mo`e rje{ewem dozvoliti da se brak zakqu~i uz prisustvo samo jednog od budu}ih bra~nih supru`nika i punomo}nika drugog bra~nog supru`nika.
- U punomo}i, koja mora biti ovjerena, moraju biti ta~no ozna~eni li~ni podaci davaoca punomo}i, punomo}nika i lica s kojim davalac punomo}i namjera-va da zakqu~i brak i datum izdavawa punomo}i.
- Punomo} iz prethodnog stava va`i 90 dana od dana ovjeravawa.
www.advokat-prnjavorac.com
Utorak, 27. avgust 2002. SLU@BENI GLASNIK REPUBLIKE SRPSKE Broj 54 – Strana 3
^lan 24.
Svjedok pri zakqu~ewu braka mo`e biti svako puno-qetno lice koje ima poslovnu sposobnost.
^lan 25.
Zakqu~ewe braka po~iwe izvje{tajem mati~ara da su zakqu~ewu braka pristupili budu}i supru`nici i svje-doci i da su ispuwene pretpostavke za zakqu~ewe braka.
^lan 26.
Nakon {to gradona~elnik ili na~elnik op{tine, odnosno delegirani odbornik utvrdi da na izvje{taj mati~ara nema prigovora, upozna}e budu}e supru`nike s odredbama ovog zakona o wihovim pravima i du`nosti-ma, upoznaju}i ih naro~ito sa sadr`ajem odredaba ~lana 39. do 43. ovog zakona.
Poslije toga }e svakog od budu}ih supru`nika ponaosob upitati da li pristaju da jedan s drugim zakqu~e brak.
^lan 27.
Izjave budu}ih supru`nika kojim oni pristaju da zakqu~e brak, mati~ar }e upisati u mati~nu kwigu vjen~anih, u koju se, nakon toga, potpisuju bra~ni supru`nici, gradona~elnik ili na~elnik ili ovla{}eni odbornik, svjedoci i na kraju mati~ar. Nakon toga gradona~elnik ili na~elnik, odnosno ovla{}eni odbornik progla{ava brak zakqu~enim.
^lan 28.
Odmah po zakqu~ewu braka, bra~nim supru`nicima }e se izdati izvod iz mati~ne kwige vjen~anih.
- Smetwe za zakqu~ewe braka
^lan 29.
Brak nije vaqan ako nije zakqu~en u ciqu zajednice `ivota bra~nih supru`nika.
^lan 30.
- Brak nije vaqan ako je na wegovo zakqu~ewe bra~ni supru`nik pristao u strahu izazvanom ozbiqnom prijetwom.
- Brak nije vaqan ako je na wegovo zakqu~ewe bra~ni supru`nik pristao u zabludi o li~nosti drugog bra~nog supru`nika ili o wegovoj bitnoj osobini.
- Zabluda o li~nosti bra~nog supru`nika postoji kad je bra~ni supru`nik mislio da stupa u brak s jednim licem, a stupio je u brak s drugim.
- Zabluda o bitnoj osobini bra~nog supru`nika postoji kad se radi o osobini odnosno o okolnosti koja bi drugog bra~nog supru`nika odvratila od zakqu~ewa braka da je za wu znao, a naro~ito u slu~aju krajwe opasne ili te{ke bolesti, protivprirodne navike, polne nemo}i, trudno}e `ene s drugim mu{karcem, ne~asnog zanimawa i ranije osude zbog krivi~nog djela u~iwenog iz ne~asnih pobuda.
^lan 31.
Brak se ne mo`e zakqu~iti dok drugi brak ne prestane.
^lan 32.
Brak ne mo`e zakqu~iti lice koje zbog du{evne bolesti, du{evne nerazvijenosti ili iz drugih razloga nije sposobno za rasu|ivawe.
^lan 33.
- Brak ne mogu zakqu~iti me|u sobom: krvni srod-nici u pravoj liniji, brat i sestra, brat i sestra po ocu
ili majci, stric i sinovica, ujak i sestri~ina, tetka i brati}, tetka i sestri} i djeca bra}e i sestara, kao ni djeca bra}e i sestara po ocu ili majci.
- Odredba iz prethodnog stava primjewuje se i na odnose potpunog usvojewa.
^lan 34.
U pogledu uslova za vaqanost zakqu~ewa braka, van-bra~no srodstvo je izjedna~eno s bra~nim srodstvom.
^lan 35.
- Brak ne mogu zakqu~iti me|u sobom: svekar i snaha, zet i ta{ta, o~uh i pastorka i ma}eha i pastorak, bez obzira da li je brak usqed ~ijeg su zakqu~ewa do{li u ovo srodstvo, prestao.
- Iz opravdanih razloga sud mo`e u vanparni~nom postupku dozvoliti zakqu~ewe braka srodnicima po tazbini iz prethodnog stava.
- Prije dono{ewa odluke, sud }e pribaviti mi{qewe organa starateqstva.
^lan 36.
- Brak ne mo`e zakqu~iti lice koje nije navr{ilo 18 godina `ivota.
- Iz opravdanih razloga sud mo`e u vanparni~nom postupku dozvoliti zakqu~ewe braka maloqetniku star-ijem od 16 godina, ako utvrdi da je to lice tjelesno i du{evno sposobno za vr{ewe prava i du`nosti koje proizlaze iz braka. Predlog za dozvolu zakqu~ewa braka mo`e podnijeti zainteresovano maloqetno lice.
- Prije dono{ewa odluke sud }e pribaviti mi{qewe organa starateqstva.
- Zabrane za zakqu~ewe braka
^lan 37.
- Brak ne mogu zakqu~iti usvojenik i usvojilac za vrijeme trajawa nepotpunog usvojewa.
- Iz opravdanih razloga sud mo`e, u vanparni~nom postupku, licima iz prethodnog stava, na wihov zahtjev dozvoliti zakqu~ewe braka.
- Prije dono{ewa oduke sud }e pribaviti mi{qewe organa starateqstva.
- Brak zakqu~en protivno odredbi stava (1) ne mo`e se poni{titi.
^lan 38.
- Brak ne mogu zakqu~iti {ti}enik i staralac za vrijeme trajawa starateqstva.
- Iz opravdanih razloga sud mo`e, u vanparni~nom postupku, licima iz prethodnog stava, na wihov zahtjev, dozvoliti zakqu~ewe braka.
- Prije dono{ewa oduke sud }e pribaviti mi{qewe organa starateqstva.
- Brak zakqu~en protivno odredbi stava1. ovog ~lana ne mo`e se poni{titi.
- – LI^NA PRAVA I DU@NOSTI BRA^NIH SUPRU@NIKA
^lan 39.
Bra~ni supru`nici su ravnopravni u braku.
^lan 40.
Bra~ni supru`nici su du`ni da se uzajamno po{tuju i poma`u.
www.advokat-prnjavorac.com
Strana 4 – Broj 54 SLU@BENI GLASNIK REPUBLIKE SRPSKE Utorak, 27. avgust 2002.
^lan 41.
Bra~ni supru`nici sporazumno odre|uju mjesto stanovawa.
^lan 42.
Bra~ni supru`nici sporazumno odlu~uju o podizawu zajedni~ke djece i o tome kako }e urediti odnose i obavqati poslove koji se ti~u bra~ne, odnosno poro-di~ne zajednice.
^lan 43.
- Bra~ni supru`nici mogu se sporazumjeti da im prezime bude prezime jednog od wih, a mogu i zadr`ati svaki svoje prezime.
- Svaki bra~ni supru`nik mo`e svom prezimenu dodati prezime svog bra~nog supru`nika.
- Bra~ni supru`nici su du`ni da se prilikom zakqu~ewa braka izjasne o svom prezimenu.
- Izjave bra~nih supru`nika o wihovom prezimenu upisa}e se u mati~nu kwigu vjen~anih .
- Ako bra~ni supru`nici nemaju isto prezime, spo-razumno }e odrediti prezime djeteta.
Ako se o tome ne sporazumiju, o prezimenu djeteta odlu~i}e organ starateqstva.
- – PRESTANAK BRAKA
^lan 44.
- Brak prestaje smr}u bra~nog supru`nika, progla{ewem nestalog bra~nog supru`nika umrlim, poni{tewem i razvodom braka.
- Ako je bra~ni supru`nik progla{en umrlim, brak prestaje danom koji je po pravnosna`noj odluci suda utvr|en kao dan wegove smrti.
- Brak prestaje poni{tewem i razvodom kad presu-da suda o poni{tewu, odnosno razvodu braka postane pravnosna`na.
- Poni{tewe braka
^lan 45.
Brak }e se poni{titi ako se utvrdi da je prilikom wegovog zakqu~ewa postojala neka od bra~nih smetwi navedenih u ~l. 29. do 36. ovog zakona.
^lan 46.
- Poni{tewe braka zakqu~enog u strahu izazvanom ozbiqnom prijetwom mo`e tra`iti samo bra~ni supru`nik koji je bio prinu|en. Tu`ba se mo`e podni-jeti u roku od jedne godine od dana kada je opasnost od izvr{ewa prijetwe prestala, a bra~ni supru`nici su za to vrijeme `ivjeli zajedno.
- Poni{tewe braka zakqu~enog u zabludi mo`e tra`iti samo bra~ni supru`nik koji je u zabludi pris-tao na brak. Tu`ba se mo`e podnijeti u roku od jedne godine od dana saznawa za zabludu, a bra~ni supru`nici su za to vrijeme `ivjeli zajedno.
^lan 47.
- Pravo na tu`bu za poni{tewe braka iz razloga navedenih u ~l. 29, 30, 31. i 34. ovog zakona pripada bra~nim supru`nicima, svakom licu koje ima pravni interes da brak bude poni{ten i organu starateqstva.
- Ne}e se poni{titi novi brak koji je zakqu~en za vrijeme trajawa ranijeg braka jednog od bra~nih supru`nika, ako je ranije brak u me|uvremenu prestao.
^lan 48.
- Pravo na tu`bu za poni{tewe braka za vrijeme dok traje razlog iz ~lana 32. ovog zakona pripada bra~nim supru`nicima i organu starateqstva.
- Nakon prestanka razloga iz prethodnog stava, pravo na tu`bu za poni{tewe braka pripada samo bra~nom supru`niku koji je bio nesposoban za rasu|ivawe. Tu`ba se mo`e podnijeti u roku od jedne godine od prestanka nesposobnosti za rasu|ivawe, a ako je bra~nom supru`niku oduzeta ili ograni~ena poslovna sposobnost, u roku od jedne godine od pravosna`nosti odluke o vra}awu poslovne sposobnosti.
^lan 49.
Pravo na tu`bu za poni{tewe braka u slu~ajevima iz ~lana 33. ovog zakona pripada bra~nim supru`nicima, organu starateqstva i javnom tu`ila{tvu.
^lan 50.
- Pravo na tu`bu za poni{tewe braka u slu~ajevima iz ~lana 35. ovog zakona pripada bra~nim supru`nici-ma.
- Sud mo`e odbiti zahtjev za poni{tewe braka koji je zakqu~en bez dozvole suda izme|u srodnika po tazbini, ako utvrdi da su u vrijeme zakqu~ewa braka postojali ili su naknadno nastali va`ni razlozi zbog kojih se moglo dozvoliti zakqu~ewe braka me|u ovim srodnici-ma.
^lan 51.
- Pravo na tu`bu za poni{tewe braka koju je bez dozvole suda zakqu~ilo lice koje nije navr{ilo 18 godi-na `ivota pripada organu starateqstva, a maloqetnom bra~nom supru`niku i wegovim roditeqima samo ako nisu nedopu{tenim radwama omogu}ili zakqu~ewe toga braka.
- Sud mo`e odbiti tu`beni zahtjev za poni{tewe braka ako utvrdi da su u vrijeme zakqu~ivawa braka pos-tojali ili su naknadno nastali opravdani razlozi zbog kojih se mo`e dozvoliti zakqu~ewe braka prije punoqet-nosti bra~nog supru`nika.
- Brak se ne mo`e poni{titi nakon {to je malo-qetni bra~ni supru`nik navr{io 18 godina `ivota, ali bra~ni supru`nik koji je postao punoqetan mo`e podni-jeti tu`bu za poni{tewe braka u roku od jedne godine od punoqetnosti.
- Razvod braka
^lan 52.
- Bra~ni supru`nik mo`e tra`iti razvod braka ako su bra~ni odnosi te{ko i trajno poreme}eni, usqed ~ega je zajedni~ki `ivot postao nepodno{qiv.
- Mu` nema pravo na tu`bu za razvod braka za vri-jeme trudno}e `ene i dok wihovo dijete ne navr{i godinu dana `ivota.
^lan 53.
Bra~ni supru`nik mo`e tra`iti razvod braka ako je wegov bra~ni supru`nik nestao i o wemu nema nikakvih vijesti za vrijeme od dvije godine.
^lan 54.
- Bra~ni supru`nici koji imaju zajedni~ku malo-qetnu ili usvojenu djecu, ili djecu nad kojom je produ`eno roditeqsko pravo, mogu podnijeti zajedni~ki predlog da se, iz razloga navedenih u ~lanu 52. ovog zakona, razvede wihov brak.
www.advokat-prnjavorac.com
Utorak, 27. avgust 2002. SLU@BENI GLASNIK REPUBLIKE SRPSKE Broj 54 – Strana 5
- Ako jedan od bra~nih supru`nika odustane od zajedni~kog predloga, a drugi ostane pri zahtjevu da se brak razvede, taj predlog smatra}e se tu`bom za razvod braka.
^lan 55.
- Sud }e razvesti brak na osnovu sporazuma bra~nih supru`nika ako oni nemaju zajedni~ku maloqetnu ili usvojenu djecu ili djecu nad kojom je produ`eno rodite-qsko pravo.
- Ako prije dono{ewa prvostepene presude o razvo-du braka jedan od bra~nih supru`nika odustane od spo-razuma o razvodu braka, postupak se obustavqa.
^lan 56.
U slu~aju razvoda braka, svaki od bra~nih supu`nika mo`e zadr`ati prezime koje je imao u vrijeme razvoda braka.
- Mirewe bra~nih supru`nika
^lan 57.
Prije podno{ewa tu`be ili zajedni~kog prijedloga za razvod braka, supru`nici koji imaju zajedni~ku malo-qetnu ili usvojenu djecu, ili djecu nad kojom je produ`eno roditeqsko pravo su obavezni da pred nadle`nim organom starateqstva pokrenu postupak mirewa.
^lan 58.
Za mirewe je mjesno nadle`an organ starateqstva na ~ijem podru~ju tu`eni ima prebivali{te, odnosno boravi{te, ili organ starateqstva na ~ijem su podru~ju bra~ni supru`nici imali svoje posqedwe zajedni~ko prebivali{te.
^lan 59.
- Organ starateqstva zakaza}e ro~i{te za poku{aj mirewa na koje }e pozvati oba bra~na supru`nika u roku od 30 dana od dana pokretawa postupka mirewa.
- Punomo}nici ne mogu na ro~i{tu za poku{aj mirewa zastupati bra~ne supru`nike niti mogu pris-ustvovati ro~i{tu.
^lan 60.
- Na ro~i{tu za poku{aj mirewa organ starateqst-va poku{a}e da izmiri bra~ne supru`nike, a po potrebi preporu~i}e im da se obrate savjetovali{tima ili drugim ustanovama koje im mogu dati potreban savjet.
- Postupak }e se obustaviti ako se pozivu nisu odazvala oba bra~na supru`nika ili onaj bra~ni supru`nik koji namjerava podnijeti tu`bu za razvod braka.
- Ako na ro~i{tu za poku{aj mirewa ne do|e do izmirewa bra~nih supru`nika, a organ starateqstva ocijeni da ima izgleda da bi do izmirewa moglo do}i, mo`e odrediti novo ro~i{te.
- Ako nakon obustave postupka iz stava ovog ~lana bude podnesena tu`ba ili zajedni~ki prijedlog za razvod braka sud }e ga odbaciti.
^lan 61.
U postupku mirewa organ starateqstva imaju}i u vidu interese djece nastoja}e da se bra~ni supru`nici sporazumiju o za{titi, vaspitawu i izdr`avawu zajed-ni~ke maloqetne djece, supru`anskom izdr`avawu, pod-jeli zajedni~ke imovine, vra}awu poklona i svim drugim pitawima od zna~aja za supru`nike, wihovu maloqetnu djecu, bra~nu i porodi~nu zajednicu koja se gasi.
^lan 62.
- O ro~i{tu za poku{aj mirewa organ starateqstva sastavi}e zapisnik koji }e sadr`avati izjave bra~nih supru`nika da li su se izmirili, odnosno da mirewe nije uspjelo, kao i sporazum iz prethodnog ~lana, ako je do takvog sporazuma do{lo.
- Zapisnik iz prethodnog stava potpisuju stranke. Svakom bra~nom supru`niku dostavqa se ovjeren prim-jerak zapisinika.
- Organ starateqstva je obavezan da sprovede postu-pak mirewa supru`nika u roku od dva mjeseca.
^lan 63.
Izuzetno organ starateqstva nije du`an da zaka`e ro~i{te za poku{aj mirewa:
- ako je boravi{te jednog od bra~nih supru`nika nepoznato najmawe {est mjeseci;
- ako je jedan od bra~nih supru`nika nesposoban za rasu|ivawe;
- ako jedan ili oba bra~na supru`nika `ive u inos-transtvu;
o ~emu }e obavijestiti supru`nika, radi podno{ewa tu`be sudu.
^lan 64.
- Ako se u postupku pred organom starateqstva bra~ni supru`nici izmire, zahtjev za ponovni postupak ne mogu podnijeti u roku od {est mjeseci od dana uru~ewa zapisnika o izvr{enom mirewu.
- Ukoliko se supru`nici u postupku mirewa pred organom starateqstva ne izmire mogu podnijeti tu`bu, odnosno zajedni~ki prijedlog za razvod braka, sa zapis-nikom o neuspjelom poku{aju mirewa, u roku od {est mjeseci od dana prijema zapisnika o ishodu postupka mirewa.
- Po proteku roka iz prethodnog stava bra~ni supru`nici su du`ni pokrenuti novi postupak mirewa.
IV – POSTUPAK U BRA^NIM SPOROVIMA
^lan 65.
- Parni~ni postupak za poni{tewe i razvod braka (bra~ni spor) pokre}e se tu`bom.
- Ako oba bra~na supru`nika saglasno zahtijevaju razvod braka, parni~ni postupak pokre}e se zajedni~kim prijedlogom za razvod braka (~lan 54.), odnosno zaht-jevom za sporazumni razvod braka (~lan 55.).
^lan 66.
- Pravo na tu`bu u bra~nom sporu ne zastarjeva niti je ograni~eno drugim rokovima i uslovima ako ovim zakonom nije druk~ije odre|eno.
- Pravo na tu`bu za poni{tewe braka i za razvod braka ne prelazi na nasqednike bra~nih supru`nika, ali nasqednici bra~nog supru`nika koji je podnio tu`bu, mogu nastaviti ve} zapo~eti postupak radi utvr|ivawa da je postojao osnov za poni{tewe, odnosno razvod braka istican do ~asa smrti tu`ioca.
^lan 67.
Ako tu`bu u bra~nom sporu podnosi punomo}nik stranke, u punomo}i se mora izri~ito navesti kakvu }e tu`bu punomo}nik podnijeti i iz kojih razloga .
^lan 68.
U postupku u bra~nim sporovima iskqu~ena je javnost.
www.advokat-prnjavorac.com
Strana 6 – Broj 54 SLU@BENI GLASNIK REPUBLIKE SRPSKE Utorak, 27. avgust 2002.
^lan 69.
- ^iwenice na kojima stranka zasniva svoj zahtjev u bra~nom sporu sud mo`e utvr|ivati i kad te ~iwenice nisu me|u strankama sporne, osim u slu~aju iz ~lana 55. stav 1. ovog zakona.
- Sud je u toku cijelog postupka du`an da nastoji da do|e do izmirewa bra~nih supru`nika.
^lan 70.
U bra~nim sporovima ne mo`e se izre}i presuda zbog izostanka niti presuda na osnovu priznawa.
^lan 71.
- U parnicama za razvod braka tu`ilac mo`e tu`bu povu}i do zakqu~ewa glavne rasprave bez pristanka tu`enog, a s pristankom tu`enog dok postupak nije pravnosna`no zavr{en.
- Zajedni~ki predlog za razvod braka i zahtjev za sporazumni razvod braka mogu bra~ni supru`nici povu}i dok postupak nije pravosna`no zavr{en.
- U slu~ajevima iz st. 1. i 2. ovog ~lana, ako je povla~ewe tu`be, odnosno zajedni~kog predloga i zahtje-va za sporazumni razvod braka uslijedilo nakon dono{ewa prvostepene presude, prvostepeni sud }e rje{ewem utvrditi da je presuda bez pravnog u~inka i da se postupak obustavqa. Ovako }e sud postupiti i kad je od zahtjeva za sporazumni razvod braka odustao samo jedan od bra~nih supru`nika.
- Na na~in iz prethodnog stava sud }e postupiti i u slu~aju smrti bra~nog supru`nika, ~ime se ne dira u pravo nasqednika da nastave postupak u smislu ~lana 66. stav 2. ovog zakona.
- U bra~nim sporovima odricawe od tu`benog zaht-jeva ima isti pravni u~inak kao i povla~ewe tu`be.
^lan 72.
Presudom kojom se brak poni{tava ili se brak razvo-di, sud }e po slu`benoj du`nosti odlu~iti i o za{titi, vaspitawu i izdr`avawu zajedni~ke djece, kao i o izdr`avawu bra~nog supru`nika, ako je on to zahtijevao.
^lan 73.
- Ako se u bra~nom sporu rje{ava i o za{titi, vaspitawu i izdr`avawu djece, organ starateqstva u~estvuje u tom postupku radi za{tite interesa djece.
- U postupku iz prethodnog stava organ starateqst-va stavi}e prijedlog o za{titi, vaspitawu i izdr`avawu djece, a ovla{}en je da u granicama tog predloga iznosi
- ~iwenice koje stranke nisu navele i predla`e da se izvedu potrebni dokazi, da ula`e pravna sredstva i pre-duzima druge parni~ne radwe.
- Sud koji rje{ava bra~ni spor obavijesti}e organ starateqstva o postupku radi za{tite, vaspitawa i izdr`avawa djece i pozivati ga na sva ro~i{ta, kao i dostavqati mu sve odluke donesene u tom postupku.
^lan 74.
- U toku postupka u bra~nim sporovima sud mo`e po slu`benoj du`nosti rje{ewem odrediti privremene mjere u pogledu za{tite, vaspitawa i izdr`avawa zajed-ni~ke maloqetne djece, kao i za wihov smje{taj.
- Privremene mjere iz prethodnog stava sud mo`e odrediti i u korist bra~nog supru`nika po wegovom predlogu.
- @alba protiv rje{ewa iz st. 1. i 2. ovog ~lana ne zadr`ava izvr{ewe rje{ewa.
^lan 75.
Presuda kojom se brak razvodi na osnovu sporazuma bra~nih supru`nika mo`e se pobijati zbog bitnih povreda odredaba parni~nog postupka, zbog toga {to je pristanak za razvod braka na osnovu sporazuma dat u zabludi ili pod uticajem sile ili prevare, kao i u slu~aju ako za dono{ewe presude nije bilo uslova odre|enih ovim zakonom.
^lan 76.
Ako je pravosna`nom presudom brak poni{ten ili razveden, ne mo`e se povodom revizije, predloga za pon-avqawe postupka, zahtjeva za za{titu zakonitosti ili predloga za povra}aj u pre|a{we stawe izmijeniti pravosna`na presuda u dijelu o prestanku braka, bez obzira da li je neka od stranaka zakqu~ila novi brak.
^lan 77.
O tro{kovima postupka u bra~nom sporu sud }e odlu~iti po slobodnoj ocjeni, vode}i ra~una o razlozi-ma pravi~nosti.
^lan 78.
U postupku o bra~nom sporu primjewiva}e se odredbe Zakona o parni~nom postupku, ako ovim zakonom nije druk~ije odre|eno.
T R E ] I D I O
ODNOSI RODITEQA I DJECE
- Prava i du`nosti roditeqa i djece
^lan 79.
- Majka i otac su ravnopravni u vr{ewu rodite-qskog prava i du`nosti.
- Ako je jedan od roditeqa umro, ili nije poznat, ili mu je oduzeto roditeqsko pravo, roditeqsko pravo pripada drugom roditequ.
^lan 80.
Roditeq se ne mo`e odre}i roditeqskog prava.
^lan 81.
- Roditeqi imaju du`nost i pravo da {tite svoju maloqetnu djecu i da se brinu o wihovom `ivotu i zdravqu.
- Maloqetna djeca imaju pravo da `ive zajedno sa svojim roditeqima.
- Ako opravdani interesi djece, odnosno roditeqa zahtijevaju, maloqetna djeca mogu `ivjeti odvojeno od svojih roditeqa.
- Roditeq s kojim dijete ne `ivi u porodi~noj zajed-nici ima pravo i du`nost odr`avawa li~nih odnosa sa svojim djetetom.
^lan 82.
Roditeqi imaju du`nost i pravo da svoju maloqetnu djecu izdr`avaju na na~in i pod uslovima odre|enim ovim zakonom.
^lan 83.
- Roditeqi imaju du`nost i pravo da se staraju o obrazovawu svoje maloqetne djece.
- Roditeqi su du`ni da se brinu o redovnom osnovnom {kolovawu svoje djece.
- Roditeqi imaju du`nost i pravo da prema svojim prilikama omogu}e daqe {kolovawe svoje djece, vode}i ra~una o wihovim sposobnostima, sklonostima i oprav-danim `eqama.
www.advokat-prnjavorac.com
Utorak, 27. avgust 2002. SLU@BENI GLASNIK REPUBLIKE SRPSKE Broj 54 – Strana 7
^lan 84.
- Roditeqi imaju du`nost i pravo da zastupaju svoju maloqetnu djecu.
- Ako maloqetnom djetetu treba ne{to uru~iti ili saop{titi, to se mo`e punova`no u~initi jednom ili drugom roditequ, a ako roditeqi ne `ive zajedno, onom roditequ kod koga dijete `ivi.
- Maloqetnik sa navr{enih 15 godina `ivota koji radom ostvaruje prihode, mo`e raspolagati ostvarenim li~nim dohotkom i zaradom. Pri tome je du`an da doprinosi za svoje izdr`avawe, vaspitawe i obrazovawe.
- Vr{ewe roditeqskog prava i du`nosti
^lan 85.
Roditeqsko pravo vr{e roditeqi sporazumno.
- U slu~aju neslagawa roditeqa o vr{ewu rodite-qskog prava odlu~uje organ starateqstva.
^lan 86.
- Ako je jedan roditeq sprije~en da vr{i rodite-qsko pravo, ili mu je oduzeto roditeqsko pravo, ili mu je oduzeta, odnosno ograni~ena poslovna sposobnost, roditeqsko pravo }e vr{iti drugi roditeq.
- Ako roditeqi `ive odvojeno, roditeqsko pravo vr{i onaj roditeq kod koga dijete `ivi.
- U slu~aju razvoda braka i poni{tewa braka, roditeqsko pravo vr{i onaj roditeq kome je dijete pov-jereno na za{titu i vaspitawe.
- Ako se roditeq koji ne vr{i roditeqsko pravo ne slo`i s nekim postupkom ili mjerom roditeqa koji to pravo vr{i, mo`e obavijestiti organ starateqstva koji }e o tome odlu~iti.
^lan 87.
- Ako to zahtijevaju interesi djeteta, roditeqi mogu povjeriti dijete na za{titu i vaspitawe tre}im licima uz prethodno odobrewe organa starateqstva.
- Ako roditeqi ili roditeq koji sam vr{i rodite-qsko pravo odlazi na privremeni rad u inostranstvo i sa sobom ne vodi djecu, djeca }e se povjeriti na za{titu
- vaspitawe drugom licu, ili odgovaraju}oj ustanovi ako je organ starateqstva ovo povjeravawe prethodno odobrio.
- Dijete se ne mo`e dati na za{titu, vaspitawe i obrazovawe licu koje ne mo`e biti starateq.
^lan 88.
Kad sud u bra~nom sporu odlu~i da se brak poni{tava ili da se razvodi, odlu~i}e u istoj presudi o povjeravawu djece na za{titu i vaspitawe.
^lan 89.
- Novu presudu o povjeravawu djece na za{titu i vaspitawe nadle`ni sud }e donijeti ako to zahtijevaju promijewene prilike, bez obzira na to koji je sud ranije o tome odlu~io.
- U postupku iz prethodnog stava organ starateqst-va ima sva ovla{}ewa iz ~lana 73. ovog zakona.
^lan 90.
- Sud, odnosno organ starateqstva koji donosi odluku o povjeravawu djece na za{titu i vaspitawe odlu~i}e, nakon {to ispita sve odlu~ne ~iwenice, da li }e sva djeca biti kod jednog roditeqa, ili }e neka biti kod majke, a neka kod oca.
- Kad to zahtijevaju wihovi interesi, djeca se mogu povjeriti na za{titu i vaspitawe drugom licu.
^lan 91.
- U slu~aju smrti roditeqa kome je dijete odlukom suda ili organa starateqstva povjereno na za{titu i vaspitawe, kao i smrti roditeqa koji je sam vr{io roditeqsko pravo ili je za{titu i vaspitawe djeteta povjerio drugom licu, pre`ivjeli roditeq ima pravo da tra`i da mu lice kod koga se dijete nalazi preda dijete na za{titu i vaspitawe.
- U slu~aju spora o predaji djeteta izme|u roditeqa
- lica kod kojeg se dijete nalazi, sud }e, na osnovu pred-loga i mi{qewa organa starateqstva, odlu~iti da li }e dijete povjeriti na za{titu i vaspitawe roditequ, nekom drugom licu ili odgovaraju}oj ustanovi.
^lan 92.
- Sud, odnosno organ starateqstva koji donosi odluku o povjeravawu djece na za{titu i vaspitawe, uze}e u obzir i `eqe djeteta ako je ono sposobno da ih izrazi.
- Sud, odnosno organ starateqstva mo`e ispitati dijete i bez prisustva roditeqa i drugih lica.
^lan 93.
- Ako dijete ne `ivi u zajednici sa oba roditeqa, roditeqi }e se sporazumjeti o na~inu odr`avawa li~nih odnosa s djetetom (posjete i sl.). Ako do takvog sporazu-ma ne do|e, odluku o tome donosi organ starateqstva.
- Organ starateqstva mo`e ponovno urediti na~in odr`avawa li~nih odnosa roditeqa s djecom, ako to zahtijevaju promijewene prilike.
- Odr`avawe li~nih odnosa roditeqa s djecom mo`e se ograni~iti ili zabraniti samo radi za{tite li~nosti i drugih interesa djece.
- Nadzor organa starateqstva
^lan 94.
Organ starateqstva du`an je da preduzima potrebne mjere radi za{tite li~nih i imovinskih prava i intere-sa djeteta.
^lan 95.
Ako to interesi djece zahtijevaju, organ starateqstva }e pru`iti pomo} roditeqima u sre|ivawu wihovih socijalnih, materijalnih i li~nih prilika i odnosa ili ih uputiti u odgovaraju}e savjetovali{te.
^lan 96.
Ako opravdani interesi djece zahtijevaju, organ starateqstva mo`e odrediti stalan nadzor nad vr{ewem roditeqskog prava u pogledu pojedinog djeteta.
^lan 97.
- Roditeqi i ostali ~lanovi porodice ne smiju dijete podvrgavati poni`avaju}im postupcima, du{evnom i tjelesnom ka`wavawu, odnosno zlostavqawu. Ako su roditeqi, odnosno onaj roditeq kod kojeg dijete `ivi zlostavqali dijete, ili zanemarili brigu o djete-tu, zanemarili vaspitawe djeteta ili je kod djeteta do{lo do poreme}aja u vaspitawu organ starateqstva mo`e dijete oduzeti i povjeriti ga drugom roditequ, nekom drugom licu ili odgovaraju}oj ustanovi ukoliko ne postoji sudska odluka o povjeravawu djeteta.
- Za vrijeme trajawa stalnog nadzora nad vr{ewem roditeqskog prava organ starateqstva }e savjetima i drugim odgovaraju}im metodama socijalnog rada poma-gati roditeqe u vr{ewu roditeqskog prava, pozivati roditeqe radi dogovora o vr{ewu roditeqskog prava, obilaziti roditeqe i djecu, pozivati roditeqe i djecu na redovne periodi~ne sastanke u prostorijama organa starateqstva i sli~no.
www.advokat-prnjavorac.com
Strana 8 – Broj 54 SLU@BENI GLASNIK REPUBLIKE SRPSKE Utorak, 27. avgust 2002.
^lan 98.
Organ starateqstva mo`e odrediti roditequ, usvo-jiocu, staratequ, drugoj porodici ili u specijalnoj ustanovi poja~an nadzor nad djetetom.
^lan 99.
- Mjeru poja~anog nadzora roditeqa, usvojioca ili staraoca odredi}e rje{ewem organ starateqstva, ako su roditeqi usvojilac, odnosno staralac propustili vr{ewe du`nog nadzora nad maloqetnikom, a u mogu}nosti su da ovaj propust isprave i ovakav nadzor uspje{no vr{e.
- Organ starateqstva izricawem mjere poja~anog nadzora obavezno }e dati roditequ, usvojiocu ili staraocu potrebna uputstva i odre|ene du`nosti u pogle-du postupaka i mjera prema maloqetniku koji se ti~u vaspitawa i popravqawa wegovog li~nog statusa.
^lan 100.
- Organ starateqstva mo`e zahtijevati u svako doba od roditeqa polagawe ra~una o upravqawu imovinom dijeteta.
- Organ starateqstva mo`e zahtijevati da sud, radi za{tite imovinskih interesa djeteta, dozvoli mjere obezbje|ewa na imovini roditeqa.
- Organ starateqstva mo`e, radi za{tite imovin-skih interesa djeteta, zahtjevati da sud u vanparni~nom postupku odlu~i da se roditeqi u pogledu upravqawa imovinom djeteta stave u polo`aj starateqa.
^lan 101.
- Ukoliko roditeqi, usvojilac, odnosno staralac nisu u stawu da vr{e mjeru poja~anog nadzora djeteta, organ starateqstva mo`e rije{iti da preda maloqetni-ka drugoj porodici koja ima mogu}nosti i dobrovoqno se prihvata vr{ewa nadzora.
- Poja~ani nadzor u drugoj porodici traje dok roditeqi, usvojilac ili staralac ne povrate mogu}nost
- sposobnost da nad djecom vr{e poja~an nadzor i kada nad djecom prestane potreba vr{ewa poja~anog nadzora.
^lan 102.
- Ako roditeqi, usvojilac, odnosno staralac nisu u mogu}nosti da vr{e poja~an nadzor nad maloqetnikom, a ne postoje uslovi za izvo|ewe poja~anog nadzora malo-qetnika u drugoj porodici, maloqetnik }e se staviti pod poja~ani nadzor organa starateqstva.
- Za vrijeme trajawa poja~anog nadzora organa starateqstva maloqetnik ostaje i daqe da `ivi u poro-di~nom doma}instvu s roditeqima, usvojiocem ili licem s kojim `ivi u ekonomskoj zajednici, jer ga to lice izdr`ava, a poja~ani nadzor nad djetetom vr{i ovla{}eni saradnik organa starateqstva.
- Ovla{}eni saradnik organa starateqstva brine se o lije~ewu, {kolovawu, zaposlewu i drugim poro-di~nim i socijalnim potrebama djeteta.
^lan 103.
- Pri izboru odgovaraju}e mjere starawa organ starateqstva }e uzeti u obzir uzrast djeteta, wegovu psi-hofizi~ku razvijenost, psihi~ka svojstva, sklonosti i navike, dotada{we vaspitawe i odgajawe, porodi~ne i socijalne uslove u kojima je `ivio i druge relevantne okolnosti.
- Pri izboru odgovaraju}e mjere organ starateqst-va vodi}e ra~una o po{tovawu principa najmaweg posezawa.
- Produ`ewe roditeqskog prava i du`nosti
^lan 104.
- Sud mo`e u vanparni~nom postupku po zahtjevu roditeqa, usvojioca ili organa starateqstva odlu~iti da se roditeqsko pravo produ`i i poslije punoqetstva djeteta, ako dijete zbog tjelesnog ili du{evnog nedostat-ka nije sposobno da se samo stara o sebi i o svojim prav-ima i interesima.
- Kad prestanu razlozi zbog kojih je roditeqsko pravo bilo produ`eno, sud }e na zahtjev roditeqa, odnosno usvojioca ili organa starateqstva odlu~iti o prestanku roditeqskog prava.
^lan 105.
- Na prijedlog organa starateqstva ili roditeqa, odnosno usvojioca, sud }e u vanparni~nom postupku, ako za to postoje opravdani razlozi i ako je to za dobrobit djeteta, uputiti dijete u odgovaraju}u vaspitno-obra-zovnu ustanovu na ~uvawe i vaspitawe.
- Trajawe mjere stacionarnog boravka u odgovara-ju}oj ustanovi zavisi od socijalnih, materijalnih, li~nih, zdravstvenih i porodi~nih prilika roditeqa i djeteta.
- Pra}ewe rezultata stacionarnog boravka djeteta u vaspitno-obrazovnoj ili zdravstvenoj ustanovi organ starateqstva vr{i permanentno. O svojim zapa`awima izvje{tava nadle`ni sud svakih {est mjeseci u pismenoj formi.
- Vanparni~ni sud, na osnovu izvje{taja organa starateqstva ili na osnovu opravdanog i obrazlo`enog zahtjeva roditeqa mo`e, ako je to za dobrobit djeteta, mjeru stacionarnog boravka djeteta u odgovaraju}oj ustanovi obustaviti od izvr{ewa ili zamijeniti nekom drugom mjerom nadzora.
- Oduzimawe roditeqskog prava i du`nosti
^lan 106.
- Roditequ koji zlostavqa dijete, zloupotrebqava roditeqsko pravo, ili je napustio dijete, zanemario brigu o djetetu i zanemario svoje roditeqske du`nosti sud }e u vanparni~nom postupku oduzeti roditeqsko pravo.
- Roditeq zloupotrebqava roditeqska prava i du`nosti:
- ako sprovodi fizi~ko ili psihi~ko nasiqe nad djetetom,
- ako seksualno iskori{}ava dijete,
- ako eksploati{e dijete prisiqavaju}i ga da pret-jerano radi ili da obavqa rad neprimjeren wegovom uzrastu,
- ako djetetu dozvoqava u`ivawe alkoholnih pi}a, droga ili drugih opojnih supstanci ili ga na to navodi,
- ako navodi dijete na bilo koji oblik dru{tveno neprihvatqivog pona{awa,
- ako na bilo koji drugi na~in grubo kr{i prava djeteta.
- Roditeq grubo zanemaruje roditeqske du`nosti i
prava:
- ako napusti dijete,
- ako ne brine du`e od mjesec dana o djetetu s kojim ne `ivi,
www.advokat-prnjavorac.com
Utorak, 27. avgust 2002. SLU@BENI GLASNIK REPUBLIKE SRPSKE Broj 54 – Strana 9
- ako u roku od godinu dana ne stvori uslove za zajed-ni~ki `ivot s djetetom koje je smje{teno u drugu porod-icu ili ustanovu, a za to nema nikakav opravdan razlog,
- ako je zanemario starawe o osnovnim `ivotnim potrebama djeteta s kojim `ivi ili se ne pridr`ava mjera koje je radi za{tite prava i dobrobiti djeteta prethodno donio nadle`ni organ.
- Sud mo`e roditeqsko pravo vratiti roditequ, ako prestane razlog zbog kojeg mu je to pravo oduzeto.
^lan 107.
- Postupak radi oduzimawa roditeqskog prava pokre}e organ starateqstva, roditeq, odnosno usvoji-lac.
- Organ starateqstva du`an je pokrenuti postu-pak za oduzimawe roditeqskog prava i u slu~aju kad na bilo koji na~in sazna da postoje okolnosti iz stava 1. prethodnog ~lana.
- Pravosna`na odluka o oduzimawu i vra}awu roditeqskog prava dostavqa se nadle`nom mati~aru, a ukoliko dijete ima neko pravo na nekretninama, odluka se dostavqa zemqi{no-kwi`nom, odnosno katastarsko-kwi`nom registru.
- Prestanak roditeqskog prava
^lan 108.
- Roditeqsko pravo prestaje kad dijete postane punoqetno ili kad prije punoqetstva zakqu~i brak.
- Dijete postaje punoqetno kad navr{i 18 godina `ivota.
- Nastupawem punoqetstva, kao i zakqu~ewem braka prije punoqetstva, sti~e se potpuna poslovna sposobnost.
- Utvr|ivawe o~instva i materinstva
^lan 109.
- Djetetova majka je `ena koja ga je rodila.
- Ocem djeteta ro|enog u braku ili u periodu do 300 dana po prestanku braka, smatra se mu` majke djeteta.
- Ocem djeteta koje je ro|eno van braka, smatra se lice koje dijete prizna za svoje ili ~ije je o~instvo utvr|eno pravosna`nom sudskom presudom.
- Ako je dijete ro|eno u kasnijem braku majke, ali prije isteka roka od 270 dana po prestanku wenog prethodnog braka, ocem }e se smatrati mu` majke iz prethodnog braka, osim ako mu` majke iz kasnijeg braka sa wenim pristankom prizna dijete za svoje.
^lan 110.
- ^im sazna za ro|ewe djeteta van braka, mati~ar je du`an da pozove majku da se izjasni ko je otac djeteta i da o tome obavijesti organ starateqstva.
- Izjavu iz prethodnog stava majka mo`e dati i bez poziva.
- Ako se majka izjasni o tome ko je otac djeteta, organ starateqstva }e pozvati to lice da izjavi da li je otac djeteta.
^lan 111.
- Ako lice iz stava 3. prethodnog ~lana izjavi na zapisnik pred organom starateqstva, mati~arem ili u ovjerenoj ispravi da je otac djeteta, mati~ar }e ga upisati kao oca djeteta u mati~nu kwigu ro|enih i o upisu obavijestiti majku djeteta.
- Ako lice iz prethodnog stava izjavi da nije otac djeteta ili u roku od 30 dana od dana dostavqawa poziva ne da nikakvu izjavu, mati~ar }e o tome obavijestiti majku djeteta.
^lan 112.
- O~instvo se mo`e priznati pred mati~arem, organom starateqstva, sudom ili nekim drugim dr`avnim organom ovla{}enim za sastavqawe javnih isprava. Organ pred kojim je dato ovo priznawe du`an je da bez odlagawa zapisnik dostavi mati~aru nadle`nom za upis djeteta u mati~nu kwigu ro|enih.
- Priznawe o~instva mo`e biti u~iweno i u testa-
mentu.
^lan 113.
- Izjava o priznawu o~instva pred organima nave-denim u prethodnom ~lanu mo`e se dati i preko punomo}nika.
- Punomo} mora biti ovjerena i sadr`avati izri~ito uputstvo punomo}niku da da izjavu o priz-navawu o~instva odre|enog djeteta koje je rodila odre|ena `ena.
^lan 114.
O~instvo mo`e priznati i maloqetnik ako je stari-ji od 16 godina, kao i lice kome je organi~ena poslovna sposobnost, ako su sposobni shvatiti prirodu i zna~ewe izjave o priznavawu o~instva.
^lan 115.
(1) O~instvo se mo`e priznati i prije ro|ewa djete-
ta.
- U slu~aju iz prethodnog stava priznawe o~instva proizvodi pravni u~inak ako se dijete rodi `ivo.
^lan 116.
- O~instvo djeteta mo`e se priznati i poslije smrti djeteta, ali samo ako je ono ostavilo potomstvo.
- Pod uslovima iz prethodnog stava, lica ovla{}ena ovim zakonom za podno{ewe tu`be za utvr|ivawe o~instva mogu tu`bom zahtijevati da se utvr-di o~instvo umrlog djeteta.
^lan 117.
- Priznawe o~instva upisuje se u mati~nu kwigu ro|enih ako se majka s priznawem saglasi. Wena saglas-nost mora biti data pred mati~arem, u javnoj ili u ovjerenoj ispravi.
- Ako se majka prethodno izjasnila da je otac djete-ta lice koje je priznalo o~instvo, ta }e se izjava sma-trati wenom saglasno{}u.
^lan 118.
Ako se majka nije koristila mogu}no{}u iz stava 3. ~lana 110. ovog zakona, mati~ar }e je pozvati da se o tome izjasni u roku od 30 dana nakon {to primi obavijest da je odre|eno lice priznalo o~instvo.
^lan 119.
- Ako je dijete starije od 16 godina, potrebna je i wegova saglasnost s priznawem o~instva. Saglasnost se daje na na~in propisan u ~lanu 117. stav 1. ovog zakona.
- Ako je dijete mla|e od 16 godina, ili starije od 16 godina a trajno je nesposobno za rasu|ivawe, a majka vi{e nije `iva, ili je progla{ena umrlom, ili je pot-puno li{ena poslovne sposobnosti, izjavu o saglasnosti s priznawem o~instva daje staralac djeteta s odobrewem organa starateqstva.
www.advokat-prnjavorac.com
Strana 10 – Broj 54 SLU@BENI GLASNIK REPUBLIKE SRPSKE Utorak, 27. avgust 2002.
^lan 120.
- Ako se majka ili dijete starije od 16 godina, odnosno staralac djeteta, kada je wihova saglasnost potrebna, ne saglase s priznawem o~instva ili se ne izjasne o tome u roku od 30 dana po prijemu obavje{tewa o priznawu, lice koje je priznalo dijete za svoje mo`e tu`bom tra`iti da sud utvrdi wegovo o~instvo.
- Tu`ba se mo`e podnijeti u roku od tri godine po prijemu obavje{tewa o nesaglasnosti lica iz prethodnog stava.
^lan 121.
Priznawe o~instva je neopozivo.
^lan 122.
- Lice koje je priznalo o~instvo, a kasnije sazna za okolnosti koje bi iskqu~ivale wegovo o~instvo, mo`e o~instvo osporavati tu`bom.
- Tu`ba iz prethodnog stava mo`e se podnijeti u roku od jedne godine po saznawu za okolnosti koje bi iskqu~ivale o~instvo, a najkasnije u roku od pet godina od davawa izjave o priznavawu o~instva.
^lan 123.
- Tu`bu radi utvr|ivawa o~instva mo`e podnijeti dijete do navr{ene 25. godine `ivota.
- Ako je dijete maloqetno ili poslovno nesposobno, tu`bu u wegovo ime podnosi osoba koja ga po zakonu zas-tupa, odnosno staralac s odobrewem organa starateqst-va.
^lan 124.
Tu`bu radi utvr|ivawa o~instva mo`e podnijeti majka do navr{ene 18. godine `ivota djeteta.
^lan 125.
Organ starateqstva mo`e u roku od jedne godine poslije ro|ewa djeteta tu`bom pokrenuti postupak za utvr|ivawe o~instva u slu~aju kad je majka ozna~ila odre|eno lice za oca djeteta pred mati~arem, a kasnije, zanemaruju}i interese djeteta, ne pokrene postupak za utvr|ivawe o~instva.
^lan 126.
Odredbe ovog zakona o utvr|ivawu o~instva shodno se primjewuju i na utvr|ivawe materinstva.
- Osporavawe o~instva i materinstva
^lan 127.
- Mu` mo`e osporavati o~instvo djeteta koje je rodila wegova `ena za vrijeme trajawa braka ili prije isteka 300 dana od prestanka braka, ako smatra da mu nije otac.
- Ako je mu`u potpuno oduzeta poslovna sposobnost, tu`bu radi osporavawa wegovog o~instva mo`e podni-jeti wegov starateq s odobrewem organa starateqstva.
^lan 128.
Tu`ba radi osporavawa o~instva iz prethodnog ~lana mo`e se podnijeti u roku od {est mjeseci od dana saznawa za ~iwenicu na osnovu koje se mo`e zakqu~iti da tu`ilac nije otac djeteta, ali najkasnije do navr{ene desete godine `ivota djeteta.
^lan 129.
U slu~aju iz ~lana 127. ovog zakona nasqednici mu`a nisu ovla{}eni da podnesu tu`bu radi osporavawa o~instva, ali mogu nastaviti zapo~eti postupak.
^lan 130.
- Majka mo`e osporavati da je otac wenog djeteta lice koje se po ovom zakonu smatra ocem djeteta.
- Tu`ba iz prethodnog stava mo`e se podnijeti u roku od {est mjeseci od ro|ewa djeteta.
^lan 131.
- Dijete mo`e osporavati da mu je otac lice koje se po ovom zakonu smatra wegovim ocem, osim u slu~aju kada je o~instvo utvr|eno pravosna`nom sudskom presudom.
- Tu`bu iz prethodnog stava dijete mo`e podnijeti do navr{ene 25. godine `ivota.
^lan 132.
- Lice koje sebe smatra ocem djeteta ro|enog van braka, mo`e osporavati o~instvo drugog lica koje je to dijete priznalo za svoje, ako istovremeno tra`i da se utvrdi wegovo o~instvo.
- Tu`ba iz prethodnog stava mo`e se podnijeti u roku od jedne godine od upisa osporenog o~instva u mati~nu kwigu.
^lan 133.
Ne mo`e se osporavati o~instvo poslije smrti djete-
ta.
^lan 134.
Odredbe ovog zakona o osporavawu o~instva shodno se primjewuju i na osporavawe materinstva.
- Utvr|ivawe i osporavawe o~instva djece za~ete vje{ta~kim putem
^lan 135.
Ne mo`e se utvr|ivati o~instvo djeteta koje je za~eto vje{ta~kim putem.
^lan 136.
- Mu` mo`e osporavati o~instvo djeteta koje je rodila wegova `ena, ako je do za~e}a vje{ta~kim putem do{lo sjemenom drugog mu{karca bez wegove saglasnos-ti.
- Tu`ba radi osporavawa o~instva u slu~aju iz prethodnog stava podnosi se u roku od {est mjeseci od dana saznawa za za~e}e djeteta vje{ta~kim putem, a najkasnije do navr{ene pete godine `ivota djeteta.
- Postupak u sporovima radi utvr|ivawa
- osporavawa o~instva i materinstva
^lan 137.
- Postupak u sporovima za utvr|ivawe, odnosno osporavawe o~instva i materinstva pokre}e se tu`bom.
- Stranke u sporu za utvr|ivawe o~instva su lice ~ije se o~instvo utvr|uje, dijete i majka djeteta.
- Stranke u sporu o osporavawu o~instva su lice koje se po ovom zakonu smatra ocem djeteta, dijete i majka djeteta.
- Kad tre}e lice osporava o~instvo licu koje je dijete priznalo za svoje, stranke u sporu su lice koje osporava o~instvo, lice ~ije se o~instvo osporava, dijete i majka djeteta.
^lan 138.
- Ako tu`bom za utvr|ivawe, odnosno za ospo-ravawe o~instva nisu kao tu`ilac ili kao tu`eni obuh-va}ene sve stranke u sporu, sud }e pozvati tu`ioca da dopuni tu`bu tako {to }e navesti i stranku koja tu`bom nije obuhva}ena.
www.advokat-prnjavorac.com
Utorak, 27. avgust 2002. SLU@BENI GLASNIK REPUBLIKE SRPSKE Broj 54 – Strana 11
- Ako tu`ilac u roku koji je sud odredio ne postupi na na~in iz prethodnog stava, tu`ba }e se odbaciti.
^lan 139.
- Stranke koje podnose tu`bu radi utvr|ivawa, odnosno osporavawa o~instva, odnosno protiv kojih je upravqen tu`beni zahtjev jedinstveni su suparni~ari.
- Ako je tu`bu za utvr|ivawe, odnosno osporavawe o~instva podnijelo ovla{}eno lice u zakonskom roku, tu`bi se, kao suparni~ar, mo`e pridru`iti i lice kome je istekao rok za podno{ewe tu`be.
^lan 140.
- Ako dijete i roditeq koji po zakonu zastupa dijete zajedno podnose tu`bu za utvr|ivawe ili osporavawe o~instva, odnosno ako su tu`eni istom tu`bom, taj }e roditeq zastupati dijete i u parnici, ali organ starate-qstva mo`e djetetu postaviti posebnog staraoca ako izme|u djeteta i roditeqa u toj parnici postoje suprot-ni interesi.
- Ako su dijete i roditeq koji po zakonu zastupa dijete, u parnici u suprotnim strana~kim ulogama tu`ioca i tu`enog, organ starateqstva postavi}e djete-tu posebnog staraoca.
^lan 141.
- U postupku u sporovima radi utvr|ivawa, odnos-no osporavawa o~instva i materinstva iskqu~ena je javnost.
- U sporovima za utvr|ivawe ili osporavawe o~instva ili materinstva ne mo`e se donijeti presuda zbog izostanka niti na osnovu priznawa.
- U parnicama za utvr|ivawe ili osporavawe o~instva ili materinstva odricawe od tu`benog zahtje-va ima isti pravni u~inak kao i povla~ewe tu`be.
^lan 142.
O tro{kovima postupka u parnicama radi utvr|ivawa, odnosno osporavawa o~instva ili materin-stva sud }e odlu~iti po slobodnoj ocjeni, vode}i ra~una o razlozima pravi~nosti.
^lan 143.
- U postupku za utvr|ivawe, odnosno osporavawe o~instva ili materinstva, sud mo`e po slu`benoj du`nosti odrediti privremene mjere radi za{tite, smje{taja i izdr`avawa djece.
- @alba protiv rje{ewa o privremenoj mjeri ne zadr`ava izvr{ewe rje{ewa.
^lan 144.
U postupku za utvr|ivawe i osporavawe o~instva ili materinstva primjewiva}e se odredbe Zakona o parni~nom postupku, ako ovim zakonom nije druk~ije odre|eno.
- E T V R T I D I O
USVOJEWE
I – ZAJEDNI^KE ODREDBE
^lan 145.
- Za punova`nost usvojewa potrebno je da su usvoji-lac i usvojenikovi roditeqi, odnosno staraoci usvo-jenika, o tome dali svoju saglasnost pred nadle`nim organom starateqstva. Ove izjave unose se u zapisnik, koji potpisuju sva lica koja su prisustvovala zasnivawu usvojewa.
- Za usvojewe maloqetnog lica starijeg od 10 godi-na potrebna je i wegova saglasnost.
^lan 146.
Usvojewe mora biti u interesu usvojenika.
^lan 147.
- Usvojilac mo`e biti samo dr`avqanin Republike Srpske.
- Izuzetno, usvojilac mo`e biti i strani dr`avqanin ako za to postoje naro~ito opravdani razlozi.
- Usvojewe iz prethodnog stava ne mo`e se zasnovati bez odobrewa organa uprave nadle`nog za poslove soci-jalne politike.
^lan 148.
Usvojewe se upisuje u mati~nu kwigu ro|enih.
- – VRSTE USVOJEWA
^lan 149.
Usvojewe mo`e biti nepotpuno i potpuno.
- Nepotpuno usvojewe
^lan 150.
- Nepotpunim usvojewem se izme|u usvojenika i usvojioca i wegovih potomaka zasnivaju odnosi srodst-va, kao i prava i du`nosti koja po zakonu postoje izme|u roditeqa i djece ako zakonom nije druk~ije odre|eno.
- Nepotpuno usvojewe ne uti~e na prava i du`nosti usvojenika prema wegovim roditeqima i drugim srod-nicima.
^lan 151.
- Usvojiti se mo`e samo maloqetno lice.
- Usvojiti mo`e samo lice koje je starije od usvo-jenika najmawe 18 godina.
- Ako bra~ni supru`nici zajedni~ki usvajaju isto lice, uslov iz prethodnog stava mora ispuwavati jedan od wih .
^lan 152.
- Za nepotpuno usvojewe potreban je pristanak oba roditeqa djeteta, ako dijete ima roditeqe.
- Nije potreban pristanak roditeqa:
- kome je oduzeto roditeqsko pravo,
- kome je oduzeta poslovna sposobnost,
- ~ije je boravi{te nepoznato najmawe jednu godinu, a u tom periodu se ne brine za dijete.
^lan 153.
Bra~ni supru`nici mogu zajedni~ki usvojiti isto dijete. Dijete mo`e usvojiti i samo jedan od wih, uz pris-tanak drugog bra~nog supru`nika.
^lan 154.
- Ne mo`e se usvojiti srodnik u pravoj liniji, ni brat ni sestra.
- Staralac ne mo`e usvojiti svog {ti}enika dok ga organ starateqstva ne razrije{i du`nosti staraoca.
^lan 155.
(1) Usvojiti ne mo`e:
- lice kome je oduzeto roditeqsko pravo,
- lice kome je oduzeta ili ograni~ena poslovna sposobnost,
www.advokat-prnjavorac.com
Strana 12 – Broj 54 SLU@BENI GLASNIK REPUBLIKE SRPSKE Utorak, 27. avgust 2002.
- lice koje ne pru`a dovoqno jemstva da }e usvojenika podizati i vaspitati tako da bude koristan ~lan dru{tvene zajednice,
- lice koje je du{evno bolesno ili slaboumno, odnos-no koje boluje od druge bolesti koja mo`e dovesti u opas-nost zdravqe ili `ivot usvojenika.
- Usvojiti ne mo`e ni lice kod ~ijeg se bra~nog supru`nika sti~e jedna od okolnosti iz prethodnog stava.
- Potpuno usvojewe
^lan 156.
Potpunim usvojewem se izme|u usvojioca i wegovih srodnika i usvojenika i wegovih potomaka zasnivaju odnosi srodstva, kao da se radi o krvnom srodstvu.
^lan 157.
Potpuno usvojiti se mo`e samo dijete uzrasta do pet godina, koje nema `ive roditeqe, ili su mu roditeqi nepoznati, odnosno koji su dijete napustili, a vi{e od jedne godine ne zna im se mjesto boravka, ili ~iji su roditeqi pred nadle`nim organima starateqstva pristali da wihovo dijete bude potpuno usvojeno.
^lan 158.
- Potpuno usvojiti mogu samo bra~ni supru`nici zajedni~ki, ako su oba ili jedan od wih stariji od usvo-jenika najmawe 18 godina.
- Potpuno usvojiti mo`e i bra~ni supru`nik roditeqa djeteta koje se usvaja, s tim {to u tom slu~aju razlika u godinama izme|u usvojenika i usvojioca mo`e biti i mawa od 18 godina.
^lan 159.
Potpuno usvojewe mo`e biti ako ne postoje smetwe iz ~l. 154. i 155. ovog zakona.
^lan 160.
Potpunim usvojewem prestaju sva me|usobna prava i du`nosti izme|u usvojenika i wegovih krvnih srodnika.
- – POSTUPAK ZA ZASNIVAWE USVOJEWA
^lan 161.
- Lice koje `eli usvojiti podnosi zahtjev organu starateqstva.
- Za vo|ewe postupka usvojewa nadle`an je organ starateqstva prema prebivali{tu maloqetnika, odnos-no boravi{tu, ako se prebivali{te ne mo`e utvrditi.
^lan 162.
- Organ starateqstva, na osnovu prilo`enih, odnosno po slu`benoj du`nosti pribavqenih dokaza, utvr|uje da li su ispuweni uslovi za zasnivawe usvojewa propisani ovim zakonom.
- U postupku za usvojewe organ starateqstva }e po slu`benoj du`nosti pribaviti mi{qewe o postojawu uslova i podobnosti lica koje `eli usvojiti od organa starateqstva prema prebivali{tu toga lica, odgovara-ju}ih organizacija i stru~waka (socijalni radnik, psi-holog, qekar, pedagog i drugi).
- Mi{qewa iz prethodnog stava moraju biti obra-zlo`ena i zasnovana na utvr|enim ~iwenicama.
- Organ uprave nadle`an za poslove socijalne za{tite u roku od tri mjeseca nakon stupawa na snagu ovog zakona donije}e uputstvo o postupku usvajawa djece.
^lan 163.
U postupku za usvojewe iskqu~ena je javnost.
^lan 164.
- Zasnivawu usvojewa prisustvuju usvojilac, wegov bra~ni drug i roditeqi, odnosno staralac usvojenika.
- Organ starateqstva, ako ocijeni da bi to bilo u interesu djeteta, mo`e odlu~iti da zasnivawu usvojewa ne prisustvuju roditeqi usvojenika.
^lan 165.
- U postupku za usvojewe organ starateqstva du`an je da roditeqa, usvojioca i usvojenika starijeg od 10 god-ina upozna o pravima i du`nostima koja proizilaze iz usvojewa.
- Kod nepotpunog usvojewa organ starateqstva posebno }e upozoriti stranke na zakonske odredbe o prezimenu i nasqednim pravima koje se odnose na usvo-jenika.
^lan 166.
- Ako organ starateqstva na|e da su ispuweni uslovi propisani ovim zakonom, donije}e rje{ewe o zas-nivawu usvojewa, a ako ti uslovi nisu ispuweni, rje{ewem }e odbiti zahtjev za usvojewe.
- Organ starateqstva rje{ewem o zasnivawu usvoje-wa mo`e odrediti probni smje{taj uz nadzor organa starateqstva od najdu`e tri mjeseca.
^lan 167.
- Rje{ewe o zasnivawu nepotpunog usvojewa sadr`i sporazum o prezimenu usvojenika i o nasqednim pravima usvojenika prema usvojiocu. Ako je usvojenik stariji od 10 godina, potrebna je i wegova saglasnost o prezimenu.
- Ukoliko se u roku odre|enom u rje{ewu o probnom smje{taju, nadzirani probni smje{taj poka`e uspje{nim s aspekta me|usobne adaptacije usvojioca i usvojenika, organ starateqstva }e potvrditi rje{ewe o usvojewu.
^lan 168.
Pravnosna`no rje{ewe o zasnivawu usvojewa organ starateqstva du`an je da u roku od 15 dana od dana pravosna`nosti dostavi nadle`nom mati~aru radi upisa u mati~nu kwigu ro|enih.
^lan 169.
- Protiv rje{ewa kojim se odbija zahtjev za usvo-jewe, lice koje `eli da usvoji mo`e izjaviti `albu u roku od 30 dana od dana dostavqawa rje{ewa. @alba se izjavquje drugostepenom organu nadle`nom za poslove socijalne politike.
- Protiv rje{ewa kojim se zasniva usvojewe `alba je dopu{tena samo u slu~aju zablude, prevare ili prin-ude.
- Izjavqivawe `albe iz prethodnog stava nije vezano za rok.
- Kod potpunog usvojewa mora biti sa~uvana tajnost podataka o wegovom zasnivawu, a u mati~nu kwigu ro|enih usvojioci se upisuju kao roditeqi usvo-jenika.
^lan 170.
- Organ starateqstva du`an je da vodi evidenciju i dokumentaciju o usvojenoj djeci.
- Uputstvo o vo|ewu evidencije i dokumentacije propisuje Republi~ki organ uprave za socijalnu za{titu.
www.advokat-prnjavorac.com
Utorak, 27. avgust 2002. SLU@BENI GLASNIK REPUBLIKE SRPSKE Broj 54 – Strana 13
IV – PRESTANAK USVOJEWA
^lan 171.
- Nepotpuno usvojewe mo`e prestati na osnovu rje{ewa organa starateqstva kad on utvrdi da to zahti-jevaju opravdani interesi usvojenika.
- Kad to zahtijevaju opravdani interesi malo-qetnog usvojenika svako mo`e kod organa starateqstva preduzeti inicijativu za prestanak usvojewa.
- U postupku za prestanak usvojewa organ starate-qstva, kada ocijeni da je to potrebno, pribavi}e odgo-varaju}e stru~no mi{qewe o cjelishodnosti daqeg pos-tojawa usvojewa.
^lan 172.
- Nepotpuno usvojewe mo`e prestati i na osnovu prijedloga usvojioca ili usvojenika, kao i na osnovu wihovog sporazumnog prijedloga.
- U slu~ajevima iz prethodnog stava organ starate-qstva donosi rje{ewe o prestanku usvojewa ako ocijeni da je to u interesu usvojenika.
^lan 173.
- Protiv rje{ewa organa starateqstva o prestanku usvojewa mo`e se izjaviti `alba u roku od 30 dana od dana dostavqawa rje{ewa.
- Pravosna`no rje{ewe o prestanku usvojewa organ starateqstva du`an je da dostavi nadle`nom mati~aru u roku od 15 dana od dana pravosna`nosti radi upisa u mati~nu kwigu ro|enih.
^lan 174.
Potpuno usvojewe ne mo`e se raskinuti.
P E T I D I O
STARATEQSTVO
- Poslovi starateqstva
^lan 175.
Poslove starateqstva vr{i organ starateqstva iz ~lana 13. ovog zakona.
^lan 176.
Organ starateqstva iz prethodnog ~lana poslove starateqstva vr{i preko postavqenog staraoca ili neposredno.
^lan 177.
- Organ starateqstva preduzima potrebne mjere da se na najboqi na~in ostvari svrha starateqstva.
- Organ starateqstva u pripremawu, dono{ewu i sprovo|ewu svojih rje{ewa, odnosno pojedinih mjera, koristi sve oblike socijalne za{tite, metode socijalnog
- drugog stru~nog rada, kao i usluge socijalnih, zdravstvenih, obrazovno-vaspitnih i drugih organizaci-ja.
- Organ starateqstva mo`e osnovati stru~no tijelo sastavqeno od odgovaraju}ih stru~waka (qekara, peda-goga, pravnika, psihologa, socijalnog radnika i drugih), sa zadatkom da razmatra stru~na pitawa i daje organu starateqstva prijedloge za preduzimawe pojedinih ciqeva starateqstva.
^lan 178.
- Organ starateqstva pru`a posebnu dru{tvenu za{titu i licima koja se nalaze pod roditeqskim starawem, pod uslovima i na na~in odre|en ovim zakonom i drugim propisima.
- Organ starateqstva stara se o primjeni vaspitne
- druge mjere izre~ene od sudova i drugih nadle`nih organa, radi vaspitawa i obrazovawa maloqetnika i drugih lica na koje se ove mjere odnose i vr{i druge poslove koji su mu stavqeni u nadle`nost posebnim zakonom ili propisima donesenim na osnovu zakona.
- Staralac
^lan 179.
- Licu pod starateqstvom organ starateqstva postavqa staraoca, ukoliko ne odlu~i da du`nost staraoca vr{i neposredno.
- Za staraoca se postavqa lice koje ima li~na svo-jstva i sposobnost za vr{ewe du`nosti staraoca, a koje prethodno da pristanak da bude staralac.
- Pri postavqawu staraoca, organ starateqstva uze}e u obzir i `eqe {ti}enika ako je ovaj u stawu da ih izrazi, kao i `eqe bliskih srodnika {ti}enika.
- Izuzetno, kada organ starateqstva ocijeni da je to neophodno, i bez wegovog prethodnog pristanka, za staraoca }e biti postavqen u pravilu najbli`i krvni srodnik u pravoj liniji ili pobo~noj liniji, koji ina~e ispuwava i sve druge potrebne uslove za vr{ewe du`nosti staraoca.
^lan 180.
Isto lice mo`e se postaviti za staraoca i za vi{e {ti}enika ako to nije u suprotnosti sa interesima poje-dinih {ti}enika i ako na to pristane.
^lan 181.
Licu pod starateqstvom koje je smje{tano u obra-zovno-vaspitnu, socijalnu ili drugu sli~nu ustanovu, organ starateqstva postavqa staraoca za vr{ewe onih poslova starateqstva koje ta ustanova ne vr{i u okviri-ma svoje redovne djelatnosti.
^lan 182.
- Organ starateqstva mo`e rje{ewem ograni~iti ovla{}ewe staraoca i odlu~iti da pojedine poslove staraoca vr{i neposredno.
- Ako organ starateqstva vr{i dru`nost staraoca u smislu prethodnog stava , mo`e da pojedine poslove povjeri stru~nim licima da ih vr{e u wegovo ime i pod wegovim nadzorom.
^lan 183.
Za staraoca se ne mo`e postaviti lice:
- kome je oduzeto roditeqsko pravo,
- kome je oduzeta ili ograni~ena poslovna sposob-
nost,
- ~iji su interesi u suprotnosti sa interesima {ti}enika, odnosno koje ne pru`a dovoqno jemstva da }e {ti}enika vaspitati i odgajati tako da postane odgovo-ran ~lan zajednice,
- od koga se, s obzirom na wegovo ranije i sada{we vladawe, li~na svojstva i odnose sa {ti}enikom i wegov-im roditeqima, ne mo`e o~ekivati da }e pravilno vr{iti du`nost staraoca.
^lan 184.
- Organ starateqstva, rje{ewem kojim postavqa staraoca, odre|uje wegove dru`nosti i obim wegovih ovla{}ewa.
www.advokat-prnjavorac.com
Strana 14 – Broj 54 SLU@BENI GLASNIK REPUBLIKE SRPSKE Utorak, 27. avgust 2002.
- Organ starateqstva, prije dono{ewa rje{ewa iz prethodnog stava, upoznaje staraoca sa zna~ajem starate-qstva, wegovim pravima i du`nostima i sa drugim va`nijim podacima potrebnim za vr{ewe du`nosti staraoca.
^lan 185.
- O stavqawu pod starateqstvo i o prestanku starateqstva organ starateqstva obavje{tava nadle`nog mati~ara u roku od 15 dana od dana pravosna`nosti rje{ewa.
- Ako lice stavqeno pod starateqstvo ima nepokretnu imovinu, organ starateqstva obavje{tava nadle`ni sud ili katastar radi upisa starateqstva u zemqi{no kwi`ne evidencije.
^lan 186.
Staralac je du`an da se savjesno stara o li~nosti, pravima, obavezama i interesima {ti}enika i upravqawu wegovom imovinom.
^lan 187.
- Ako {ti}enik ima imovinu, organ starateqstva preduzima mjere da se ta imovina popi{e, procijeni i preda staraocu na upravqawe.
- Popisu imovine, pored ~lanova komisije koju obrazuje organ starateqstva, prisustvuju staralac, {ti}enik ako je u stawu da shvati o ~emu se radi i dr`alac imovine {ti}enika.
^lan 188.
- Organ starateqstva, nakon {to je pokrenut postu-pak da se neko lice stavi pod starateqstvo, mo`e popisati i procijeniti wegovu imovinu i preduzeti druge mjere za osigurawe te imovine i prije dono{ewa rje{ewa o stavqawu toga lica pod starateqstvo.
- U slu~aju neposredne opasnosti po interes {ti}enika u pogledu wegove nepokretne imovine, organ starateqstva mo`e i prije popisa i procjene imovine zatra`iti od suda zabiqe`bu u zemqi{no-kwi`noj evi-denciji o pokretawu postupka za stavqawe toga lica pod starateqstvo.
^lan 189.
- Staralac je du`an da uz pomo} organa starateqst-va preduzme sve potrebne mjere da se pribave sredstva neophodna za sprovo|ewe mjera, koje je u interesu {ti}enika, odredio organ starateqstva.
- Pri pribavqawu sredstava za ostvarivawe poje-dinih mjera koje se preduzimaju u interesu {ti}enika, staralac je du`an da koristi izvore prihoda redoslije-dom navedenim u ~lanu 229. ovog zakona.
^lan 190.
Staralac ne mo`e bez prethodnog odobrewa organa starateqstva preduzimati poslove koji prelaze okvire redovnog poslovawa ili upravqawa {ti}enikovom imovinom.
^lan 191.
- Staralac mo`e samo sa odobrewem organa starate-qstva, u pogledu raspolagawa i upravqawa imovinom i pravima {ti}enika, preduzimati slijede}e poslove:
- otu|iti ili opteretiti nepokretnu imovinu {ti}enika,
- otu|iti iz imovine {ti}enika pokretne stvari ve}e
- posebne li~ne vrijednosti ili raspolagati imovin-skim pravima ve}e vrijednosti,
– odre}i se nasqedstva ili legata, ili odbiti pok-lon,
– preduzimati druge mjere odre|ene zakonom.
- Organ starateqstva, u postupku davawa odobrewa staraocu u pogledu raspolagawa i upravqawa imovinom, odnosno pravima {ti}enika, odre|uje namjenu prib-avqenih sredstava i nadzire wihovu upotrebu.
^lan 192.
- Staralac zastupa {ti}enika.
- Organ starateqstva zastupa {ti}enika ako du`nost staraoca taj organ vr{i neposredno ili ako je ograni~io ovla{}ewe staraoca i odlu~io da {ti}enika sam zastupa.
^lan 193.
- Staralac samostalno, u ime {ti}enika i za wegov ra~un, vr{i poslove koji spadaju u redovno poslovawe i upravqawe imovinom.
- Pri preduzimawu svakog va`nijeg posla staralac }e se, kada je to mogu}e, posavjetovati sa {ti}enikom, ako je ovaj u stawu da razumije o ~emu se radi.
^lan 194.
- Staralac mo`e da zakqu~i pravni posao sa {ti}enikom samo ako organ starateqstva na|e da to zahtijevaju interesi {ti}enika i ako to prethodno odobri.
- Staralac ne mo`e da obavezuje {ti}enika kao
jemca.
^lan 195.
- Staralac je du`an da podnese organu starateqstva izvje{taj i polo`i ra~un o svom radu svake godine, kao i kad to zatra`i organ starateqstva. U slu~aju neposrednog starateqstva, izvje{taj je du`an da podnese radnik organa starateqstva ili drugo lice koje u ime organa starateqstva vr{i poslove starateqstva. Izvje{taj se podnosi pismeno ili usmeno na zapisnik.
- Iz izvje{taja se mora vidjeti kako se staralac ili drugo stru~no lice koje vr{i poslove starateqstva stara o li~nosti {ti}enika, a naro~ito o wegovom zdravqu, vaspitawu i obrazovawu, kao i o svemu drugom {to je od zna~aja za li~nost {ti}enika.
- Izvje{taj mora sadr`avati i podatke o upravqawu i raspolagawu {ti}enikovom imovinom i o svim {ti}enikovim prihodima i rashodima u protekloj godini i kona~nom stawu {ti}enikove imovine.
- Organ starateqstva du`an je da savjesno razmotri izvje{taj staraoca i da po potrebi preduzme odgovara-ju}e mjere da se za{tite interesi {ti}enika.
- Pored kontrole rada staraoca prihvatawem izvje{taja o wegovom radu, organ starateqstva du`an je
- da povremeno, li~nim uvidom, kontroli{e kako staralac vr{i svoje du`nosti prema {ti}eniku.
^lan 196.
- Staralac vr{i svoju du`nost, po pravilu, bez nagrade.
- Organ starateqstva mo`e odrediti staraocu nagradu ako se posebno zalagao i istakao u vr{ewu du`nosti.
- Staralac ima pravo na naknadu opravdanih tro{kova u~iwenih u vr{ewu svojih du`nosti.
- Visinu naknade tro{kova staraocu utvr|uje organ starateqstva.
www.advokat-prnjavorac.com
Utorak, 27. avgust 2002. SLU@BENI GLASNIK REPUBLIKE SRPSKE Broj 54 – Strana 15
- Nagradu i naknadu tro{kova odobrava organ starateqstva iz prihoda {ti}enika, a ukoliko bi ta isplata i{la na {tetu izdr`avawa {ti}enika, ti tro{kovi padaju na teret sredstava op{tine.
^lan 197.
- Staralac odgovara {ti}eniku za {tetu koju je skrivio u obavqawu du`nosti staraoca.
- Organ starateqstva utvr|uje iznos {tete i poziva staraoca da u odre|enom roku {tetu naknadi. Ukoliko staralac ne naknadi utvr|enu {tetu u odre|enom roku, organ starateqstva neposredno nakna|uje {tetu {ti}eniku.
- Organ starateqstva mo`e kod nadle`nog suda zahtijevati od staraoca naknadu ispla}enog iznosa iz prethodnog stava, ako je tu {tetu staralac po~inio nam-jerno ili iz krajwe nepa`we.
- Radi obezbje|ewa prava {ti}enika, koja su povri-je|ena nepravilnim radom staraoca, organ starateqstva du`an je prema staraocu preduzeti i druge mjere pred-vi|ene zakonom.
^lan 198.
Ako staralac umre ili samovoqno prestane da vr{i du`nost staraoca, ili ako nastanu takve okolnosti koje spre~avaju staraoca da vr{i svoju du`nost, organ starateqstva du`an je da bez odlagawa preduzme mjere za za{titu interesa {ti}enika do postavqawa novog staraoca.
^lan 199.
- Organ starateqstva razrije{i}e staraoca od du`nosti ako utvrdi da je u vr{ewu du`nosti staraoca nemaran, da zloupotrebqava svoja ovla{}ewa, da se wegovim radom ugro`avaju interesi {ti}enika, ili ako smatra da bi za {ti}enika bilo korisnije da mu se postavi drugi staralac.
- Organ starateqstva razrije{i}e staraoca od du`nosti kad ovaj sam to zatra`i, a najkasnije u roku od tri mjeseca od dana podno{ewa zahtjeva. Organ starate-qstva mora istovremeno preduzeti sve potrebne mjere za za{titu interesa {ti}enika.
- Staralac kome je prestala du`nost staraoca du`an je da podnese izvje{taj i polo`i ra~un o svom radu organu starateqstva.
^lan 200.
- U slu~aju trajnog prestanka starateqstva, organ starateqstva poziva staraoca da u odre|enom roku pod-nese izvje{taj o svom radu i o stawu {ti}enikove imovine, i da preda svu imovinu na upravqawe {ti}eniku, odnosno roditequ ili usvojiocu.
- Predaja imovine se vr{i u prisustvu staraoca, {ti}enika, odnosno roditeqa ili usvojioca i pred-stavnika organa starateqstva.
- Starateqstvo nad maloqetnim licima
^lan 201.
Pod starateqstvo stavi}e se maloqetno lice:
- ~iji su roditeqi umrli, nestali, nepoznati ili su nepoznatog boravi{ta du`e od jedne godine,
- ~ijim roditeqima je oduzeto roditeqsko pravo,
- ~ijim roditeqima je oduzeta poslovna sposobnost, odnosno koji jo{ nisu stekli poslovnu sposobnost ili im je poslovna sposobnost organi~ena,
- ~iji su roditeqi kroz du`e vrijeme zanemarili ~uvawe i vaspitawe djece,
- ~iji su roditeqi odsutni i nisu u mogu}nosti da se redovno staraju o svome djetetu, a nisu ga povjerili na ~uvawe i vaspitawe licu za koje je organ starateqstva utvrdio da ispuwava uslove za staraoca.
^lan 202.
Staralac maloqetnog {ti}enika du`an je da se kao roditeq stara o wegovoj li~nosti, a naro~ito o zdravqu, vaspitawu, obrazovawu i osposobqavawu za samostalan `ivot i rad.
^lan 203.
- Staralac je ovla{}en da u ime i za ra~un {ti}enika zakqu~uje pravne poslove. Za one pravne poslove koje staralac, u smislu ovog zakona, ne mo`e sam zakqu~ivati, potrebno je odobrewe organa starateqstva.
- Maloqetni {ti}enik koji je navr{io 15 godina `ivota mo`e sam, bez odobravawa staraoca, zasnovati radni odnos i raspolagati li~nim dohotkom, pri ~emu je du`an doprinositi za svoje izdr`avawe, vaspitawe i obrazovawe.
^lan 204.
Staralac mo`e samo sa odobrewem organa starate-qstva:
- smjestiti maloqetnika u vaspitno-obrazovnu ustanovu i povjeriti ga drugom licu na ~uvawe i vaspitawe,
- prekinuti {kolovawe maloqetnika ili promijeni-ti vrstu {kole,
- odlu~iti o izboru, vr{ewu ili promjeni zanimawa maloqetnika,
- preduzimati i druge mjere odre|ene zakonom.
^lan 205.
- Organ starateqstva mo`e maloqetnog {ti}enika povjeriti drugom licu na ~uvawe i vaspitawe, ako na|e da za to postoje opravdani razlozi.
- Smje{taj maloqetnog {ti}enika na ~uvawe i vaspitawe kod drugog lica treba da odgovara, ukoliko je mogu}e, na~inu i uslovima ~uvawa i vaspitawa maloqet-nika pod roditeqskim starawem.
^lan 206.
Vaspitno-obrazovna ustanova ili zdravstvena organizacija ili druga ustanova u kojoj je privremeno smje{ten maloqetni {ti}enik, a posebno lice kojem je maloqetnik povjeren na ~uvawe i vaspitawe, du`ni su obavje{tavati starateqa i organ starateqstva o svim va`nijim promjenama u pogledu `ivota, zdravqa, vaspitawa i obrazovawa {ti}enika.
- Organizacija ili ustanova i lice iz prethodnog stava ne mogu se osloboditi du`nosti ~uvawa malo-qetnog {ti}enika bez prethodne saglasnosti staraoca, odnosno organa starateqstva.
^lan 207.
- Starateqstvo nad maloqetnim {ti}enikom prestaje wegovim punoqetstvom, zakqu~ewem braka, wegovim usvojewem ili kada prestane neki od razloga navedenih u ~lanu 201. ovog zakona.
- Organ starateqstva }e produ`iti da pru`a odgo-varaju}e oblike socijalne i druge za{tite licu nad kojim je prestalo starateqstvo zbog nastupawa punoqet-stva, ako se ono do tog vremena nije uspjelo osposobiti za samostalan `ivot i rad.
www.advokat-prnjavorac.com
Strana 16 – Broj 54 SLU@BENI GLASNIK REPUBLIKE SRPSKE Utorak, 27. avgust 2002.
^lan 208.
Ako i po nastupawu punoqetstva, zbog psihofizi~kih nedostataka, {ti}enik nije sposoban da se brine o svojoj li~nosti, pravima i interesima, staralac, uz odobrewe organa starateqstva ili organ starateqstva neposredno, pokre}e kod nadle`nog suda postupak za oduzimawe poslovne sposobnosti {ti}enika, u ciqu ponovnog stavqawa pod starateqst-vo.
- Starateqstvo nad licima kojima je oduzeta poslovna sposobnost
^lan 209.
- Lice kome je pravosna`nom odlukom suda djeli-mi~no ili potpuno oduzeta poslovna sposobnost, organ starateqstva stavi}e pod starateqstvo.
- Pravosna`nu odluku o oduzimawu, odnosno organi~ewu poslovne sposobnosti sud je du`an da bez odlagawa dostavi nadle`nom organu starateqstva, koji }e u roku od 30 dana od dana prijema odluke, lice kome je oduzeta poslovna sposobnost staviti pod starateqstvo.
^lan 210.
Staralac lica kome je oduzeta ili ograni~ena poslovna sposobnost du`an je naro~ito da se stara o wegovoj li~nosti, vode}i ra~una o uzrocima zbog kojih mu je oduzeta, odnosno ograni~ena poslovna sposobnost, i nastojati da se ti uzroci otklone i to lice osposobi za samostalan rad.
^lan 211.
- Staralac lica kome je potpuno oduzeta poslovna sposobnost, u du`nostima i pravima izjedna~en je sa staraocem maloqetnog lica koje nije navr{ilo 15 godi-na `ivota.
- Staralac lica kome je djelimi~no oduzeta poslov-na sposobnost ima du`nosti i prava staraoca malo-qetnog lica koje je navr{ilo 15 godina `ivota, ali organ starateqstva mo`e, kad je to potrebno, odrediti poslove koje lice sa djelimi~no oduzetom poslovnom sposobno{}u mo`e preduzimati samostalno.
^lan 212.
- Sud kod koga je pokrenut postupak da se nekom licu oduzme ili ograni~i poslovna sposobnost du`an je da odmah izvijesti o tome organ starateqstva koji }e, ako je potrebno, tome licu postaviti privremenog staraoca.
- U slu~aju iz prethodnog stava primjewuju se odredbe o starateqstvu nad maloqetnicima koji su navr{ili 15 godina `ivota, ali organ starateqstva mo`e, ako je potrebno, pro{iriti na wega odredbe o starateqstvu nad maloqetnicima koji nisu navr{ili 15 godina `ivota.
- Du`nost privremenog staraoca prestaje kad se postavi stalni staralac ili kad odluka suda kojom se utvr|uje da nema mjesta oduzimawu, odnosno ograni~ewu poslovne sposobnosti postane pravosna`na.
^lan 213.
- Starateqstvo nad licima kojima je oduzeta, odnosno ograni~ena poslovna sposobnost prestaje kada im se odlukom suda donesenom u vanparni~nom postupku vrati poslovna sposobnost.
- Pravosna`nu odluku o vra}awu poslovne sposob-nosti sud odmah dostavqa organu starateqstva.
- Staraoci za posebne slu~ajeve
^lan 214.
- Organ starateqstva postavi}e staraoca za poje-dine poslove ili odre|enu vrstu poslova odsutnom licu ~ije je boravi{te nepoznato a koje nema zastupnika, nepoznatom vlasniku imovine kada je potrebno da se neko o toj imovini stara, kao i u drugim slu~ajevima kada je to potrebno radi za{tite prava i interesa odre|enog lica.
- Licima iz prethodnog stava mo`e, pod uslovima odre|enim zakonom, postaviti staraoca i organ pred kojim se vodi postupak. Ovaj organ du`an je da o tome bez odlagawa obavijesti nadle`ni organ starateqstva.
- Organ starateqstva ima prema staraocu postavqenom u smislu prethodnog stava sva ovla{}ewa kao i prema staraocu koga je sam postavio.
^lan 215.
- Poseban staralac postavi}e se licu nad kojim roditeqi ili usvojioci vr{e roditeqsko pravo za vo|ewe spora izme|u wega i wegovih roditeqa ili usvo-jioca, za zakqu~ewe pojedinih pravnih poslova izme|u wih, kao i u drugim slu~ajevima kada su wihovi intere-si u suprotnosti.
- Licu pod starateqstvom postavi}e se poseban staralac za vo|ewe spora izme|u wega i staraoca, za zakqu~ewe pravnih poslova, kao i u drugim slu~ajevima kada su wihovi interesi u suprotnosti.
- Kada me|u maloqetnicima nad kojima isto lice vr{i roditeqsko pravo ili me|u licima koja imaju istog staraoca treba da se vodi spor ili zakqu~i pravni posao u kome su interesi maloqetnika, odnosno {ti}enika u suprotnosti, postavi}e se svakom od wih poseban staralac za vo|ewe spora, odnosno zakqu~ewa posla.
- Kada roditeqi, usvojioci, staraoci ili pojedini organi, odnosno organizacije u vr{ewu svojih poslova saznaju za slu~ajeve iz st. 1. do 3. ovog ~lana, du`ni su da o tome obavijeste nadle`ni organ starateqstva.
^lan 216.
Ako me|unarodnim ugovorom nije druk~ije odre|eno, organ starateqstva u slu~ajevima predvi|enim ovim zakonom preduze}e potrebne mjere za za{titu li~nosti, prava i interesa stranog dr`avqanina, dok organ dr`ave ~iji je on dr`avqanin ne donese potrebnu odluku i ne preduzeme odre|ene mjere.
^lan 217.
Pri postavqawu staraoca za posebne slu~ajeve, organ starateqstva odredi}e obim du`nosti i prava staraoca imaju}i u vidu okolnosti svakog pojedinog slu~aja.
- Nadle`nost i postupak
^lan 218.
- Mjesna nadle`nost organa starateqstva odre|uje se prema prebivali{tu, a ako se ovo ne mo`e utvrditi, prema boravi{tu lica koje treba staviti pod starate-qstvo.
- Prebivali{te, odnosno boravi{te odre|uje se prema vremenu kada su se stekli uslovi za stavqawe odre|enog lica pod starateqstvo.
www.advokat-prnjavorac.com
Utorak, 27. avgust 2002. SLU@BENI GLASNIK REPUBLIKE SRPSKE Broj 54 – Strana 17
^lan 219.
- Ako se promijeni prebivali{te {ti}enika mije-wa se i nadle`nost organa starateqstva.
- Novi nadle`ni organ starateqstva odlu~i}e da li }e se mijewati mjere koje je odredio ranije organ starateqstva.
- U slu~aju sukoba nadle`nosti u vezi sa promjenom prebivali{ta {ti}enika, organ starateqstva nadle`an za {ti}enika do pokretawa postupka o sukobu nadle`nosti, du`an je i daqe da se u svemu stara o {ti}eniku do dono{ewa pravosna`nog rje{ewa u tom postupku.
^lan 220.
Ne mijewa se nadle`nost organa starateqstva za vri-jeme dok se {ti}enik nalazi privremeno van podru~ja tog organa, zbog {kolovawa, profesionalne rehabilitacije, socijalne ili zdravstvene za{tite ili iz sli~nih razlo-ga.
^lan 221.
- Postupak za stavqawe pod starateqstvo i prestanak starateqstva pokre}e se i vodi po slu`benoj du`nosti.
- Postupak iz prethodnog stava je hitan.
^lan 222.
Postupak za stavqawe nekog lica pod starateqstvo ili da se na wega primijeni neki drugi oblik za{tite koju pru`a organ starateqstva, pokre}e organ starate-qstva na osnovu neposrednog saznawa ili povodom obav-ijesti koju mu dostave:
- mati~ar, organi uprave i drugi dr`avni organi kada u vr{ewu svojih dru`nosti saznaju za takav slu~aj,
- bra~ni supru`nik i ostali srodnici, ~lanovi doma}instva i druga lica koja imaju uvid u `ivotne pri-like takvog lica.
^lan 223.
- Kad organ starateqstva sazna da neko lice treba staviti pod starateqstvo, preduze}e odmah potrebne mjere za za{titu li~nosti, prava i interesa tog lica, te pokrenuti postupak za wegovo stavqawe pod starateqst-vo.
- Organ starateqstva, u slu~aju iz prethodnog stava, du`an je da, prema potrebi, odredi odgovaraju}e privremene mjere koje smatra neophodnim.
- Prilikom odlu~ivawa o obliku za{tite koji }e se primijeniti na {ti}enika, organ starateqstva }e se rukovoditi prvenstveno interesima {ti}enika i mater-ijalnim mogu}nostima koje mu stoje na raspolagawu, primjewuju}i pri tom odgovaraju}e metode socijalnog i drugog stru~nog rada.
^lan 224.
Kod odre|ivawa mjera, u smislu prethodnog ~lana, organ starateqstva du`an je da pribavi mi{qewe odgo-varaju}ih organizacija, odnosno stru~waka i da, u ciqu {to potpunije za{tite li~nosti, prava i interesa {ti}enika i wegove porodice, sara|uje sa odgovaraju}im organizacijama i organima.
^lan 225.
- Ako lice pod starateqstvom ima nepokretnu imovinu na podru~ju drugog organa starateqstva, nadle`ni organ starateqstva mo`e tu imovinu povjeri-ti na starawe organu starateqstva na ~ijem se podru~ju nalazi ta imovina.
- Odobrewe za raspolagawe imovinom daje organ starateqstva nadle`an za cjelokupno starawe o {ti}eniku.
^lan 226.
- Organ starateqstva postupa po odredbama Zakona o op{tem upravnom postupku kad odlu~uje o stavqawu nekog lica pod starateqstvo, kad postavqa ili razr-je{ava od du`nosti staraoca, kad odlu~uje o obimu ovla{}ewa staraoca i o pravima i pravnim interestima {ti}enika.
- Organ starateqstva mo`e mijewati svoja ranije donesena rje{ewa kad to zahtjevaju interesi {ti}enika, ako se time ne vrije|aju prava tre}ih lica.
^lan 227.
[ti}enik, wegovi srodnici, organi bezbjednosti i pravosudni organi, javne slu`be, vladine i nevladine organizacije, kao i svaki gra|anin, mogu ulo`iti prigovor na rad staraoca i organa starateqstva.
^lan 228.
- Prigovor u smislu prethodnog ~lana mo`e se pod-nijeti:
- nadle`nom organu starateqstva – na rad staraoca,
- organu nadle`nom za rje{avawe u drugom stepenu u upravnim stvarima starateqstva- na rad organa starate-qstva.
- Organ starateqstva ispituje prigovore koji su mu podneseni i ako na|e da su osnovani, odre|uje mjere koje }e se preduzimati.
- Ako drugostepeni organ na|e da je prigovor osno-van, daje uputstva organu starateqstva kako da postupi. Organ starateqstva, po primqenom uputstvu, odlu~uje koje }e mjere preduzeti i o tome obavje{tava drugoste-peni organ.
^lan 229.
Izdaci za sprovo|ewe odre|enih mjera koje se preduz-imaju u interesu {ti}enika, podmiruju se:
- iz prihoda {ti}enika,
- iz sredstava dobijenih od lica koja su obavezna da daju za izdr`avawe {ti}enika,
- iz ostale imovine {ti}enika,
- iz sredstava dobijenih za {ti}enika po osnovu socijalne za{tite,
- iz drugih izvora.
^lan 230.
- Organ starateqstva du`an je da vodi evidenciju o licima stavqenim pod starateqstvo, o preduzetim mjera-ma starateqstva i o imovini {ti}enika.
- Uputstvo o vo|ewu evidencije i ~uvawu doku-mentacije iz prethodnog stava propisuje nadle`ni Republi~ki organ uprave za poslove socijalne za{tite.
[ E S T I D I O
IZDR@AVAWE
^lan 231.
- Me|usobno izdr`avawe ~lanova porodice i drugih srodnika je wihova du`nost i pravo.
- U slu~ajevima u kojima se me|usobno izdr`avawe ~lanova porodice ili drugih srodnika ne mo`e ostvari-ti u cijelosti ili djelimi~no, dru{tvena zajednica pru`a, pod uslovima odre|enim zakonom, neobezbije|enim ~lanovima porodice sredstva neophod-na za izdr`avawe.
www.advokat-prnjavorac.com
Strana 18 – Broj 54 SLU@BENI GLASNIK REPUBLIKE SRPSKE Utorak, 27. avgust 2002.
- Odricawe od prava na izdr`avawe nema pravnog u~inka.
^lan 232.
- Me|usobnom izdr`avawu ~lanovi porodice i drugi srodnici doprinose, srazmjerno svojim mogu}nos-tima i sposobnostima, u skladu s potrebama lica kojem se daje izdr`avawe.
- Roditeqi su prvenstveno obavezni da izdr`avaju maloqetnu djecu i u izvr{avawu te obaveze moraju da iskoriste sve svoje mogu}nosti.
- Izdr`avawe djece, roditeqa i drugih srodnika ^lan 233.
- Ako se djeca nalaze na redovnom {kolovawu, roditeqi su du`ni da im prema svojim mogu}nostima obezbijede izdr`avawe i nakon punoqetnosti, a najdaqe do navr{ene 26. godine `ivota, osim ako redovno {kolo-vawe nije u tom vremenu zavr{eno iz opravdanih razlo-ga.
- Ako je punoqetno dijete zbog bolesti, fizi~kih ili psihi~kih nedostataka nesposobno za rad, a nema dovoqno sredstava za `ivot ili ih ne mo`e ostvariti iz svoje imovine, roditeqi su du`ni da ga izdr`avaju dok ta nesposobnost traje.
^lan 234.
- Dijete koje je navr{ilo 15 godina `ivota i radom ostvaruje prihode, du`no je, pod uslovima iz ~lana 231. ovog zakona, da doprinosi za svoje izdr`avawe, kao i za izdr`avawe ~lanova porodice u kojoj `ivi.
- Maloqetno dijete koje ima imovinu i prihode od te imovine, du`no je pod uslovima iz ~lana 231. ovog zakona, da doprinosi za svoje izdr`avawe, kao i za izdr`avawe porodice u kojoj `ivi.
^lan 235.
Roditeq kome je oduzeto roditeqsko pravo ne oslo-ba|a se od du`nosti izdr`avawa svoje maloqetne djece.
^lan 236.
- Djeca su du`na da izdr`avaju svoje roditeqe koji su nesposobni za rad, a nemaju dovoqno sredstava za `ivot ili ih ne mogu ostvariti iz svoje imovine.
- Dijete se mo`e osloboditi du`nosti izdr`avawa roditeqa koji ga iz neopravdanih razloga nije izdr`avao u vrijeme kad je to bila wegova zakonska obaveza.
^lan 237.
- O~uh i ma}eha du`ni su da izdr`avaju svoje malo-qetne pastorke, ako ovi nemaju srodnika koji su ih po odredbama ovog zakona du`ni da izdr`avaju.
- Obaveza o~uha i ma}ehe da izdr`avaju svoje malo-qetne pastorke ostaje i nakon smrti roditeqa djeteta, ako je u ~asu smrti postojala porodi~na zajednica izme|u o~uha i ma}ehe i pastoraka.
- Ako je brak izme|u roditeqa i o~uha, odnosno ma}ehe djeteta poni{ten ili razveden ili je utvr|eno da brak ne postoji, obaveza izdr`avawa o~uha, odnosno ma}ehe prema pastorcima prestaje.
^lan 238.
- Pastorak je du`an da, pod uslovima iz ~lana 231. ovog zakona, izdr`ava o~uha, odnosno ma}ehu, ako su ovi wega du`e vremena izdr`avali i brinuli se o wemu.
- Ako o~uh, odnosno ma}eha imaju i svoju djecu, du`nost izdr`avawa je zajedni~ka za djecu i pastorke.
^lan 239.
Obaveza izdr`avawa postoji i izme|u ostalih krvnih srodnika u pravoj liniji, kao i izme|u ro|ene bra}e i sestara kao i bra}e i sestara po ocu, odnosno majci u odnosu na maloqetna lica, a u odnosu na punoqetna lica samo pod uslovima iz ~lana 233. stav 2. ovog zakona.
^lan 240.
- Pravo na izdr`avawe ostvaruje se onim redom kojim su davaoci izdr`avawa pozvani na nasqe|ivawe.
- Ako obaveza izdr`avawa pada na vi{e lica zajed-no, ona se dijeli me|u wima prema wihovim mogu}nosti-ma.
- Izdr`avawe bra~nog supru`nika
^lan 241.
Bra~ni supru`nik koji nema dovoqno sredstava za `ivot, ili ih ne mo`e ostvariti iz svoje imovine, a nes-posoban je za rad ili se ne mo`e zaposliti, ima pravo na izdr`avawe od svog bra~nog supru`nika srazmjerno wegovim mogu}nostima.
^lan 242.
- Ako je u toku parnica za razvod ili za poni{tewe braka, zahtjev za izdr`avawe bra~nog supru`nika mo`e se postaviti najkasnije do zakqu~ewa glavne rasprave.
- Izuzetno od odredbe prethodnog stava, bra~ni supru`nik mo`e posebnom tu`bom, u roku od jedne godine nakon prestanka braka, tra`iti izdr`avawe samo ako su uslovi za izdr`avawe, koji su predvi|eni u ~lanu
- ovog zakona, postojali u vrijeme zakqu~ewa glavne rasprave i bez prestanka trajali do zakqu~ewa glavne rasprave u parnici za izdr`avawe.
^lan 243.
Sud mo`e odbiti zahtjev za izdr`avawe ako izdr`avawe tra`i bra~ni supru`nik koji se bez ozbiqnog povoda od strane drugog bra~nog supru`nika grubo ili nedoli~no pona{ao u bra~noj zajednici, ili ako bi wegov zahtjev predstavqao o~itu nepravdu, za dru-gog bra~nog supru`nika.
^lan 244.
Sud mo`e odbiti zahtjev za izdr`avawe postavqen u parnici za poni{tewe braka ili nakon {to je brak poni{ten, ako bi obaveza za izdr`avawe predstavqala o~itu nepravdu za drugog bra~nog supru`nika.
^lan 245.
Sud mo`e odbiti zahtjev za izdr`avawe ako su bra~ni supru`nici, kroz du`i period odvojenog `ivota, pot-puno samostalno obezbje|ivali sredstva za vlastito izdr`avawe, ili ako se iz okolnosti slu~aja utvrdi da bra~ni supru`nik koji zahtijeva izdr`avawe, prestankom braka koji je trajao kra}e vrijeme, nije dove-den u te`i materijalni polo`aj od onog u kome se nalazio prilikom stupawa u brak.
^lan 246.
- Sud mo`e odlu~iti da obaveza izdr`avawa bra~nog supru`nika traje odre|eno vrijeme, naro~ito u slu~ajevima kada je brak trajao kra}e vrijeme ili kada je tra`ilac izdr`avawa u mogu}nosti da u dogledno vri-jeme na drugi na~in obezbijedi sredstva za `ivot.
- U opravdanim slu~ajevima sud mo`e obavezu pla}awa izdr`avawa produ`iti.
www.advokat-prnjavorac.com
Utorak, 27. avgust 2002. SLU@BENI GLASNIK REPUBLIKE SRPSKE Broj 54 – Strana 19
- Tu`ba za produ`ewe davawa izdr`avawa mo`e se podnijeti samo do isteka vremena za koje je izdr`avawe odre|eno.
^lan 247.
Pravo na izdr`avawe prestaje ako razvedeni bra~ni supru`nik ili bra~ni supru`nik iz poni{tenog braka koji to pravo koristi, zakqu~i novi brak ili ako sud utvrdi da je postao nedostojan tog prava.
- Izdr`avawe lica iz vanbra~ne zajednice
^lan 248.
- Ako je prestala vanbra~na zajednica koja je tra-jala tri godine i du`e, lice koje iz te zajednice ispuwa-va uslove iz ~lana 241. ovog zakona, ima pravo na izdr`avawe od drugog lica.
- Tu`ba za izdr`avawe iz prethodnog stava mo`e se podnijeti u roku od jedne godine od prestanka vanbra~ne zajednice.
^lan 249.
Sud mo`e odbiti zahtjev ako izdr`avawe tra`i lice koje se bez ozbiqnog povoda od strane drugog lica grubo ili nedoli~no pona{alo u vanbra~noj zajednici, ili ako bi wegov zahtjev predstavqao o~itu nepravdu za drugo lice.
^lan 250.
- Sud mo`e odlu~iti da obaveza izdr`avawa lica traje odre|eno vrijeme, naro~ito u slu~aju kada je tra`ilac izdr`avawa u mogu}nosti da u dogledno vri-jeme na drugi na~in obezbijedi sredstva za `ivot.
- U opravdanim slu~ajevima sud mo`e obavezu izdr`avawa produ`iti.
- Tu`ba za produ`ewe izdr`avawa mo`e se podni-jeti samo do isteka vremena za koje je izdr`avawe odre|eno.
^lan 251.
Pravo na izdr`avawe prestaje ako lice koje to pravo koristi, stupi u brak ili je postalo nedostojno tog prava.
^lan 252.
Vanbra~ni otac du`an je da, srazmjerno svojim mogu}nostima, izdr`ava majku svog vanbra~nog djeteta za vrijeme od tri mjeseca prije poro|aja i jednu godinu nakon poro|aja, ako majka nema dovoqno sredstava za `ivot.
- Odre|ivawe izdr`avawa
^lan 253.
- Prilikom utvr|ivawa potreba lica koje tra`i izdr`avawe, sud }e uzeti u obzir wegovo imovno stawe, sposobnost za rad, mogu}nost za zapo{qavawe, zdravstveno stawe i druge okolnosti od kojih zavisi ocjena wegovih potreba.
- Kad se izdr`avawe tra`i za dijete, sud }e uzeti u obzir i uzrast djeteta, kao i potrebe za wegovo {kolo-vawe.
- Prilikom utvr|ivawa mogu}nosti lica koje je du`no da daje izdr`avawe, sud }e uzeti u obzir sva wego-va primawa i stvarne mogu}nosti da sti~e pove}anu zaradu, kao i wegove vlastite potrebe i zakonske obaveze po osnovu izdr`avawa.
^lan 254.
U sporu roditeqa o izdr`avawu djeteta sud }e, roditequ kome je dijete povjereno na za{titu i vaspitawe, posebno cijeniti kao doprinos za izdr`avawe djeteta, rad i brigu tog roditeqa koju ula`e u vaspitawe i podizawe djeteta.
^lan 255.
Kad sud utvrdi da roditeqi ni zajedni~ki nisu u mogu}nosti da podmiruju potrebe izdr`avawa djeteta, obavijesti}e o tome organ starateqstva radi obezbje|ewa sredstava za izdr`avawe djeteta.
^lan 256.
- Organ starateqstva mo`e u ime maloqetnog djete-ta pokrenuti spor o izdr`avawu, odnosno za pove}awe izdr`avawa, kad roditeq kod koga se dijete nalazi na za{titi i vaspitawu bez opravdanih razloga ne koristi to pravo.
- Ako roditeq ne tra`i izvr{ewe dosu|enog izdr`avawa, organ starateqstva je ovla{}en da u ime maloqetnog lica podnese sudu prijedlog za izvr{ewe.
^lan 257.
- Organ starateqstva }e nastojati da se roditeqi sporazumiju o izdr`avawu djeteta, odnosno o povi{ewu doprinosa za izdr`avawe djeteta kada to zahtijevaju pove}ane potrebe djeteta ili to omogu}avaju boqe mater-ijalne prilike roditeqa.
- Sporazum iz prethodnog stava ima snagu izvr{ne isprave.
- Organ starateqstva vodi evidenciju o izdr`avawu djece i roditeqa, prema uputstvu koje propisuje rukovodilac Republi~kog organa uprave za poslove socijalne za{tite.
^lan 258.
Organ starateqstva mo`e, u svojstvu punomo}nika, uz prethodnu saglasnost starih i samohranih lica, da u wihovo ime pokrene i vodi parnicu za ostvarivawe prava na izdr`avawe prema srodnicima koji su po odred-bama ovog zakona du`ni ih izdr`avati.
^lan 259.
- Lice koje je du`no da daje izdr`avawe, a nalazi se u radnom odnosu ili je korisnik penzije, ili ostvaruje stalnu nov~anu rentu u mjese~nim iznosima, sud }e obavezati na pla}awe budu}ih mjese~nih iznosa izdr`avawa koji se odre|uju u procentu od li~nog dohot-ka, penzije, ili stalne nov~ane rente.
- Ako se plata, penzija ili stalna nov~ana renta, iz kojih se alimentira izdr`avawe ostvaruje u inos-transtvu, pla}awe budu}ih mjese~nih iznosa mo`e se odrediti i u fiksnom iznosu i u valuti u kojoj se ti pri-hodi ostvaruju.
- Postupak izvr{ewa radi naplate izdr`avawa iz prethodnog stava pokre}e sud po slu`benoj du`nosti.
^lan 260.
- Lice koje je du`no da daje izdr`avawe, a koje nije u radnom odnosu ni korisnik penzije, a niti ostvaruje stalnu nov~anu rentu u mjese~nim iznosima, sud }e obavezati na pla}ewe budu}ih mjese~nih iznosa izdr`avawa u nov~anim iznosima koji se odre|uju u pro-centu od zajam~enog li~nog dohotka u Republici.
- Izuzetno ako je iznos izdr`avawa u slu~aju iz prethodnog stava ve}i od zajam~enog li~nog dohotka, sud ga odre|uje u fiksnom nov~anom iznosu.
www.advokat-prnjavorac.com
Strana 20 – Broj 54 SLU@BENI GLASNIK REPUBLIKE SRPSKE Utorak, 27. avgust 2002.
- Odre|ivawe visine izdr`avawa u procentima prema odredbama ~lana 261. sud }e izre}i samo ako je davaocu izdr`avawa plata, penzija ili stalna nov~ana renta, tolika da se iz wene visine mo`e alimentirati izdr`avawe.
^lan 261.
Procenat iz ~l. 259. i 260. ovog zakona ne mo`e biti mawi od 15% za svako izdr`avano lice, a procenat za sva lica koja tra`e izdr`avawe ne mo`e biti ve}i od 50%.
^lan 262.
- Ukoliko lice koje je po li~nom odnosu koji zakon priznaje kao osnov obaveze izdr`avawa pozvano od dru-gog lica da daje izdr`avawe, a bavi se nekom djelat-no{{}u od koje ostvaruje prihode, sud }e visinu izdr`avawa utvrditi u fiksnom iznosu.
^lan 263.
- Zainteresovano lice mo`e tra`iti da sud povisi, snizi ili ukine izdr`avawe dosu|eno ranijom pravos-na`nom presudom ako su se izmijenile okolnosti na osnovu kojih je donesena ranija presuda.
- Prava i obaveze utvr|ene izmijewenom odlukom ne mogu djelovati prije podno{ewa zahtjeva.
^lan 264.
Organ, organizacija ili zajednica, odnosno lice koje je imalo tro{kove radi izdr`avawa nekog lica, mo`e tra`iti naknadu tih tro{kova od lica koje ga je po ovom zakonu du`no da izdr`ava, ako su u~iweni tro{kovi bili opravdani.
- Postupak u sporovima za izdr`avawe
^lan 265.
- Sud }e po slu`benoj du`nosti odlu~iti o izdr`avawu djece kada odlu~uje o povjeravawu djece na za{titu i vaspitawe jednom od roditeqa, nekom drugom licu ili odgovaraju}oj organizaciji ili ustanovi.
- Sud }e po slu`benoj du`nosti odlu~iti o izdr`avawu djeteta kada u sporu za utvr|ivawe o~instva utvrdi da je tu`eni otac djeteta.
^lan 266.
- U sporovima o izdr`avawu maloqetne djece ili punoqetne djece nad kojom je produ`eno roditeqsko pravo, sud mo`e i po slu`benoj du`nosti odrediti privremene mjere radi davawa izdr`avawa.
- U ostalim sporovima o izdr`avawu sud }e odred-iti privremene mjere radi davawa izdr`avawa.
- Privremene mjere odredi}e se ako se u~ini vjerovatnim da postoje ~iwenice od kojih zavisi pravo na izdr`avawe, a u sporovima za utvr|ivawe o~instva i ako se u~ini vjerovatnim da je tu`eni otac djeteta.
^lan 267.
- Ako se u parnici odlu~uje o izdr`avawu malo-qetne djece ili punoqetne djece iz ~lana 233. ovog zakona, organ starateqstva u~estvuje u tom postupku radi za{tite interesa djece, sa ovla{}ewima iz ~lana 73. ovog zakona.
- Sud koji odlu~uje u parnici o izdr`avawu obavi-jesti}e organ starateqstva o postupku i pozivati ga na sva ro~i{ta, kao i dostavqati mu sve odluke donesene u postupku.
^lan 268.
Organ starateqstva du`an je da na zahtjev suda prib-avi sve podatke od zna~aja za dono{ewe odluke o izdr`avawu.
S E D M I D I O IMOVINSKI ODNOSI 1. Imovina bra~nih supru`nika ^lan 269.
Imovina bra~nih supru`nika mo`e biti posebna i zajedni~ka.
^lan 270.
- Imovina koju bra~ni supru`nik ima u ~asu zakqu~ewa braka ostaje wegova posebna imovina.
- Imovina koja je data kao miraz smatra se poseb-nom imovinom `ene.
- Dobitak od igre na sre}u je zajedni~ka imovina.
- Imovinska dobit (tantijema) od autorskog prava
- autorskom pravu srodnih prava, ostvarena u toku tra-jawa braka zajedni~ka je imovina.
- Imovina koju su bra~ni supru`nici stekli radom tokom bra~ne zajednice, kao i prihodi iz te imovine, ~ine zajedni~ku imovinu.
- Pokloni tre}ih lica u~iweni tokom bra~ne zajednice (u novcu, stvarima, pru`awu pomo}i radom i sl.), ulaze u zajedni~ku bra~nu imovinu, bez obzira koji ih je bra~ni drug primio, ukoliko druk~ije ne proizlazi iz namjene poklona, ili se iz okolnosti u momentu davawa poklona mo`e zakqu~iti da je poklonodavac `elio u~initi poklon samo jednom od bra~nih supru`nika.
- Imovina koju u toku bra~ne zajednice jedan bra~ni supru`nik stekne po nekom drugom zakonskom osnovu, wegova je posebna imovina.
^lan 271.
- Zajedni~kom imovinom bra~ni supru`nici raspo-la`u sporazumno.
- Svojim udjelom u zajedni~koj imovini jedan bra~ni supru`nik ne mo`e samostalno raspolagati niti ga opteretiti pravnim poslom me|u `ivima.
- @enik i nevjesta, odnosno bra~ni supru`nici mogu bra~nim ugovorom druga~ije urediti svoje odnose u pogledu zajedni~ke imovine.
- Bra~nim ugovorom mogu se urediti imovinsko-pravni odnosi na postoje}oj ili budu}oj imovini.
- Bra~ni ugovor zakqu~uje se u pismenoj formi, a potpisi bra~nih supru`nika moraju biti ovjereni od starne sudije ili notara.
- Na zajedni~ku imovinu primjewuju se odredbe stvarnog i obligacionog prava, ako ovim zakonom nije druga~ije ure|eno.
- Dioba zajedni~ke imovine bra~nih supru`nika ^lan 272.
- Svakome od bra~nih supru`nika pripada po jedna polovina zajedni~ke imovine.
- Bra~ni supru`nici mogu zajedni~ku imovinu spo-razumno podijeliti tako da odrede dijelove u ~itavoj imovini ili jednom dijelu imovine ili na pojedinoj stvari, kao i da svakom bra~nom supru`niku pripadnu pojedine stvari ili prava iz te imovine, ili da jedan bra~ni supru`nik isplati drugom nov~anu vrijednost wegovog dijela.
www.advokat-prnjavorac.com
Utorak, 27. avgust 2002. SLU@BENI GLASNIK REPUBLIKE SRPSKE Broj 54 – Strana 21
^lan 273.
- Svaki bra~ni supru`nik mo`e zahtijevati da mu sud odredi ve}i dio od pripadaju}e mu polovine zajed-ni~ke imovine, ako doka`e da je wegov doprinos u sti-cawu zajedni~ke imovine o~igledno ve}i od doprinosa drugog bra~nog supru`nika.
- U slu~ajevima iz prethodnog stava sud odre|uje veli~inu udjela bra~nog supru`nika prema wegovom doprinosu u sticawu zajedni~ke imovine, pri ~emu vodi ra~una ne samo o li~nom dohotku i zaradi svakog bra~nog supru`nika, ve} i o pomo}i jednog bra~nog supru`nika drugome, o radu u doma}instvu i porodici, o brizi oko vaspitawa i podizawu djece, kao i o svakom drugom vidu rada i saradwe u upravqawu, odr`avawu i pove}awu zajedni~ke imovine.
- Na visinu udjela bra~nog supru`nika u imovini koja je prete`nim dijelom ste~ena u bra~noj zajednici ne}e uticati okolnost {to je tu imovinu drugi bra~ni supru`nik uve}ao nakon raskida bra~ne zajednice, ako je svojim pona{awem sprije~io u~e{}e bra~nog supur`nika u daqem sticawu.
- Bra~ni supru`nik koji je svojim radom u toku bra~ne zajednice doprinio odr`avawu i pove}awu posebne imovine drugog bra~nog supru`nika (npr. unapre|ivawem poqoprivrednog imawa i sli~no), mo`e tu`bom zahtijevati da mu drugi bra~ni supru`nik da odgovaraju}u naknadu u novcu.
- Supru`nik ~ije udio u sticawu zajedni~ke imovine ili pojedine stvari iz zajedni~ke imovine znat-no ni`i od udjela drugog bra~nog supru`nika, ili kada to opravdavaju posebne okolnosti, mo`e tu`bom zahtije-vati diobu zajedni~ke imovine i tako da sud obave`e dru-gog bra~nog supru`nika da mu naknadi protuvrijednost wegovog udjela u novcu, srazmjerno vrijednosti zajed-ni~ke imovine na dan dono{ewa presude.
^lan 274.
- Prilikom diobe zajedni~ke imovine, na zahtjev bra~nog supru`nika, u wegov }e se dio prvenstveno uni-jeti oni predmeti iz zajedni~ke imovine koji slu`e za obavqawe wegovog zanimawa.
- Iz zajedni~ke imovine izdvoji}e se i predati bra~nom supru`niku, pored wegovog dijela, i one stvari ste~ene radom u toku bra~ne zajednice koje slu`e iskqu~ivo wegovoj li~noj upotrebi.
- Ako je vrijednost stvari iz st. 1. i 2. ovog ~lana nesrazmjerno velika u odnosu na vrijednost cjelokupne zajedni~ke imovine, izvr{i}e se dioba i tih stvari, osim ako bra~ni supru`nik koji bi ove stvari trebao da dobije ne naknadi drugom bra~nom supru`niku odgovara-ju}u vrijednost ili ne ustupi drugom bra~nom supru`niku, po wegovom pristanku, druge stvari.
^lan 275.
- Bra~nom supru`niku kome se povjeravaju zajed-ni~ka djeca na za{titu i vaspitawe daju se, pored wegov-og dijela, i stvari koje slu`e samo djeci ili su namijew-ene samo wihovoj neposrednoj upotrebi.
- Kod diobe zajedni~ke imovine bra~nom supru`niku kome su povjerena zajedni~ka djeca na za{titu i vaspitawe dodjequju se one stvari za koje je o~igledno da je u interesu da budu u posjedu i valas-ni{tvu bra~nog supru`nika kome su djeca povjerena.
^lan 276.
- Kod diobe zajedni~ke imovine svakom }e se bra~nom supru`niku ura~unati u wegov dio srazmjerna vrijednost onog {to se duguje po osnovu zajedni~kog sti-cawa u braku.
- Kao dugovawa u smislu prethodnog stava ura~una}e se i potra`ivawa tre}ih lica koja su nastala radi pove}awa ili odr`avawa postoje}e zajedni~ke imovine, a ta potra`ivawa terete samo jednog bra~nog supru`nika prema drugom po osnovu ~lana 273. stav 2. ovog zakona.
- Nenamireni dugovi iz stava 2. ovog ~lana ne}e se uzeti u obzir prilikom odre|ivawa udjela u zajedni~koj imovini.
^lan 277.
Ako je u izvr{nom postupku odre|ena prodaja stvari iz zajedni~ke imovine radi namirewa udjela jednog bra~nog supru`nika, taj bra~ni supru`nik ima pravo pre~e kupovine tih stvari.
- Odgovornost bra~nih supru`nika za dugove prema tre}im licima
^lan 278.
- Za obaveze koje je jedan bra~ni supru`nik imao prije stupawa u brak ne odgovara drugi bra~ni supru`nik.
- Za obaveze iz prethodnog stava bra~ni supru`nik odgovara svojom posebnom imovinom i svojim dijelom u zajedni~koj imovini.
- Tu`bu za utvr|ewe dijela bra~nog supru`nika u zajedni~koj imovini mo`e podi}i i povjerilac bra~nog supru`nika.
^lan 279.
Za obaveze koje je jedan bra~ni supru`nik preuzeo radi podmirewa teku}ih potreba bra~ne, odnosno poro-di~ne zajednice, kao i za obaveze za koje po zakonu odgo-varaju zajedni~ki oba bra~na supru`nika, odgovaraju bra~ni supru`nici solidarno kako zajedni~kom tako i svojom posebnom imovinom.
^lan 280.
Ako je radi namirewa zajedni~kih obaveza iz dijela jednog od bra~nih supru`nika u zajedni~koj imovini ili iz wegove posebne imovine napla}eno vi{e nego {to iznosi wegov dio duga, taj bra~ni supru`nik ima prema drugom bra~nom supru`niku pravo na naknadu tog iznosa iz wegovog dijela, odnosno iz wegove posebne imovine.
- Upravqawe zajedni~kom imovinom bra~nih supru`nka ^lan 281.
- Bra~ni supru`nici zajedno posjeduju, upravqaju i koriste zajedni~ku imovinu.
- Bra~ni supru`nici se mogu sporazumjeti da se jed-nom od wih povjeri upravqawe i kori{}ewe ili samo upravqawe zajedni~kom imovinom ili wenim dijelom.
- Svaki bra~ni supru`nik mo`e odustati od spo-razuma o povjeravawu upravqawa i kori{}ewa zajed-ni~kom imovinom.
- Vra}awe poklona bra~nih supru`nika
^lan 282.
- U slu~aju razvoda ili poni{tewa braka, pokloni koji su bra~ni supru`nici u~inili jedan drugom prije zakqu~ewa braka ili u toku braka, ne vra}aju se.
www.advokat-prnjavorac.com
Strana 22 – Broj 54 SLU@BENI GLASNIK REPUBLIKE SRPSKE Utorak, 27. avgust 2002.
- Pokloni iz posebne imovine bra~nog supru`nika koji su nesrazmjerno velike vrijednosti u odnosu na vri-jednost wegove cjelokupne imovine u vrijeme postavqawa zahtjeva za vra}awe, vra}aju se poklonodavcu u slu~aju razvoda ili poni{tewa braka. Takav poklon nije du`an da vrati bra~ni supru`nik ako bi to zna~ilo o~itu nepravdu za wega ili ako bi ga to dovelo u te{ke mater-ijalne prilike.
^lan 283.
- Umjesto poklona koji su otu|eni, vra}aju se nov~ane vrijednosti ili za wih primqene stvari.
- Vrijednost u novcu utvr|uje se, prema izboru pok-lonodavca, u visini za koju je otu|ena poklowena stvar ili u vrijednosti koju je imala poklowena stvar u vri-jeme otu|ewa.
- Ako je poklowena stvar otu|ena ili uni{tena u zloj namjeri, poklonoprimac je du`an da poklonodavcu naknadi vrijednost stvari po tr`i{noj cijeni u vrijeme kada je stvar trebalo vratiti.
- Odredbe iz ~lana 282. ovog zakona, kao i st. 1. do 3.ovog ~lana, primjewuju se i u slu~aju utvr|ewa da je pos-tojao osnov za poni{tewe, odnosno razvod braka.
- Imovinski odnosi lica iz vanbra~ne zajednice ^lan 284.
- Imovina ste~ena radom lica u vanbra~noj zajed-nici koja je trajala du`e vremena smatra se wihovom zajedni~kom imovinom.
- Kod diobe imovine iz prethodnog stava shodno se primjewuju odredbe o diobi zajedni~ke imovine bra~nih supru`nika.
- Imovinski odnosi roditeqa i djece
^lan 285.
- Maloqetna djeca mogu imati svoju imovinu koju steknu radom ili je dobiju nasqedstvom, poklonom ili po nekom drugom zakonskom osnovu.
- Imovinom iz prethodnog stava, osim one koju je maloqetnik stekao radom, do wegove punoqetnosti, u wegovom interesu, upravqaju roditeqi maloqetnika.
^lan 286.
- Prihode iz imovine maloqetnog djeteta roditeqi prvenstveno mogu koristiti za wegovo izdr`avawe, lije~ewe, vaspitawe i obrazovawe.
- Roditeqi mogu prihode iz prethodnog stava koristiti i za izdr`avawe ~lanova porodice, pod uslovima iz ~lana 234. stav 2. ovog zakona.
^lan 287.
Roditeqi mogu samo s odobrewem nadle`nog organa starateqstva otu|iti ili opteretiti vrednije stvari i prava iz imovine svog maloqetnog djeteta radi wegovog izdr`avawa, lije~ewa, vaspitawa i obrazovawa ili ako to zahtijeva drugi va`an interes djeteta.
^lan 288.
Pravni poslovi o regulisawu imovinskih odnosa izme|u bra~nih supru`nika i lica koja `ive u vanbra~noj zajednici kao i pravni poslovi koji zna~e zna~ajno raspolagawe imovinom maloqetnika ili poslovno nesposobnih lica moraju biti sa~iweni u pis-menoj formi, ovjereni od strane sudije koji }e upozoriti stranke na pravne posqedice takvih poslova ili ovjereni od strane notara.
- Tro{kovi trudno}e i poro|aja vanbra~nog djeteta ^lan 289.
- Tro{kove izazvane trudno}om i poro|ajem van-bra~nog djeteta snose otac i majka prema svojim imovin-skim mogu}nostima.
- U slu~aju spora sud }e, na zahtjev jednog od rodite-qa, odrediti udio svakog od wih u sno{ewu tro{kova iz prethodnog stava.
O S M I D I O
PRELAZNE I ZAVR[NE ODREDBE
^lan 290.
Odredbe ovog zakona o pravima i du`nostima bra~nih supru`nika, roditeqa i djece, usvojilaca i usvojenika, staralaca i {ti}enika, davalaca i primala-ca izdr`avawa, kao i o prestanku tih odnosa, primjewi-va}e se i u slu~ajevima kad su ti odnosi nastali prije dana stupawa na snagu ovog zakona.
^lan 291.
Odredbe ovog zakona koje se odnose na brak i odnose u braku, odnose roditeqa i djece, usvojewe, starateqstvo i izdr`avawe, primjewuju se u postupku pred sudom odnos-no organom starateqstva u predmetima u kojima do dana stupawa na snagu ovog zakona, nije donesena prvostepena odluka.
^lan 292.
- Ako je prije stupawa na snagu ovog zakona donese-na pravosna`na odluka, pred sudom, daqi postupak nas-tavi}e se po propisima koji su va`ili do dana stupawa na snagu ovog zakona.
- Ako poslije stupawa na snagu ovog zakona bude ukinuta prvostepena odluka iz prethodnog stava, daqi postupak sprove{}e se po odredbama ovog zakona.
- Odredbe ovog zakona o mirewu u postupku za razvod braka ne}e se primjewivati ako je postupak radi poku{aja mirewa sproveden prije stupawa na snagu ovog zakona.
^lan 293.
Brak zakqu~en prije stupawa na snagu ovog zakona koji po ranijim propisima ne bi bio postoje}i ili vaqan, ne mo`e se poni{iti, ako razlog za poni{tewe nije predvi|en ovim zakonom.
^lan 294.
Odredbe ovog zakona primjewuju se i na imovinske odnose bra~nih supru`nika iz brakova zakqu~enih prije stupawa na snagu ovog zakona, ako zahtjevi stranaka nisu pravnosna`no rije{eni do dana stupawa na snagu ovog zakona.
^lan 295.
Rukovodilac Republi~kog organa uprave za socijalnu za{titu donije}e bli`e propise iz ~lana 170. stav 2, ~lan 230. stav 2. i ~lan 257. ovog zakona u roku od tri mjeseca od dana stupawa na snagu ovog zakona.
^lan 296.
Danom stupawa na snagu ovog zakona prestaje da va`i
Porodi~ni zakon (“Slu`beni list SR Bosne i
Hercegovine”, broj 21/79 i 44/89).
^lan 297.
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana obv-javqivawa u “Slu`benom glasniku Republike Srpske”.
Broj: 01-633/02 | Predsjednik |
26. jula 2002. godine | Narodne skup{tine, |
Bawa Luka | Dr Dragan Kalini}, s.r. |
www.advokat-prnjavorac.com
Utorak, 27. avgust 2002. SLU@BENI GLASNIK REPUBLIKE SRPSKE Broj 54 – Strana 23
Republi~ka uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove
Republi~ka uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove, na osnovu ~lana 92. Zakona o premjeru i katastru nekretnina (“Slu`beni glasnik Republike Srpske”, br. 19/96 i 15/00), d o n o s i
R J E [ E W E
O STUPAWU NA SNAGU KATASTRA NEKRETNINA ZA KATASTARSKU OP[TINU DERVENTSKI LUG, OP[TINA DERVENTA
I
Utvr|uje se da je katastar nekretnina na dijelu op{tine Derventa, i to za katastarsku op{tinu Derventski Lug u ukupnoj povr{ini od 740 ha 78 a 74 m2 izra|en u skladu sa propisima.
II
Katastar nekretnina za katastarsku op{tinu Derventski Lug stupa na snagu osmog dana od dana objavqivawa u “Slu`benom glasniku Republike Srpske”.
III
Danom stupawa na snagu katastra nekretnina iz ta~ke I ovog rje{ewa, stavqa se van snage i prestaje da va`i katastar zemqi{ta za katastarsku op{tinu Derventski Lug.
IV
Ovo rje{ewe stupa na snagu danom dono{ewa, a objavi}e se u “Slu`benom glasniku Republike Srpske”.
Broj: 03-952-302/02
- avgusta 2002. godine Direktor
Bawa Luka Dr Tihomir Gligori}, s.r.
Na osnovu ~lana 67. Zakona o premjeru i katastru nekretnina (“Slu`beni glasnik Republike Srpske”, broj 19/96) i ~lana 3. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o premjeru i katastru nekretnina (“Slu`beni glasnik Republike Srpske”, broj 15/00), direktor Republi~ke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove, d o n o s i
R J E [ E W E
O OBRAZOVAWU KOMISIJE ZA IZLAGAWE NA JAVNI UVID PODATAKA O NEKRETNINAMA I UTVR\IVAWU PRAVA NA NEKRETNINAMA ZA KATASTARSKU OP[TINU PRIBOJ I OSTALE KATASTARSKE OP[TINE NA PODRU^JU OP[TINE LOPARE
I
Komisija za izlagawe na javni uvid podataka o nekretninama i utvr|ivawu prava na nekretninama za katastarsku op{tinu Priboj i sve katastarske op{tine na podru~ju op{tine Lopare obrazuje se u slijede}em sas-tavu:
- Mirjana Tasovac, dipl. pravnik, predsjednik Komisije;
- Branko Bjelica, dipl. pravnik, zamjenik predsjed-nika Komisije;
- Borka Savi}, in`ewer geodezije, ~lan Komisije;
- Stojan Jovi}, in`ewer geodezije, zamjenik ~lana Komisije;
- Jovan Tasovac, ~lan Komisije iz reda gra|ana;
- Mirko Milovanovi}, zamjenik ~lana Komisije iz reda gra|ana.
II
Komisija }e u skladu sa odredbama Zakona o premjeru i katastru nekretnina i Pravilnika o izlagawu na javni uvid podataka premjera i katastarskog klasirawa zemqi{ta i odre|ivawa upisa prava na nekretninama (u
daqem tekstu: Pravilnik) izlo`iti na javni uvid i utvrditi prava na nekretninama za katastarsku op{tinu Priboj i za ostale katastarske op{tine na podru~ju op{tine Lopare.
III
Prije po~etka radova izlagawa, Komisija }e prema odredbama ~lana 40. Pravilnika, pribaviti sav elabo-rat i dokumentaciju potrebnu za vo|ewe postupka izla-gawa podataka.
IV
Komisija }e oglasom odrediti mjesto i vrijeme izla-gawa podataka na javni uvid i utvr|ivawe prava na nekretninama.
V
Na osnovu ~iwenica utvr|enih u postupku izlagawa podataka Komisija donosi rje{ewe.
VI
Tro{kovi rada Komisije padaju na teret sredstava za uspostavu katastra nekretnina podru~ja op{tine Lopare.
VII
Kada se zavr{i izlagawe podataka i kada se prime i ovjere radovi i elaborat izlagawa od strane Republi~ke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove, Komisija }e zapisni~ki predati elaborat izlagawa kako to predvi|a ~lan 84. Pravilnika.
VIII
Za obezbje|ewe potrebnih uslova za rad Komisije zadu`uje se Republi~ka uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove – Podru~na jedinica Lopare.
IX
Ovo rje{ewe }e se objaviti u “Slu`benom glasniku Republike Srpske”.
Broj: 03-952-13/02
- avgusta 2002. godine Direktor
Bawa Luka Dr Tihomir Gligori}, s.r.
Na osnovu ~lana 67. Zakona o premjeru i katastru nekretnina (“Slu`beni glasnik Republike Srpske”, broj 19/96) i ~lana 3. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o premjeru i katastru nekretnina (“Slu`beni glasnik Republike Srpske”, broj 15/00), direktor Republi~ke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove, d o n o s i
R J E [ E W E
O IZMJENI RJE[EWA O OBRAZOVAWU KOMISIJE ZA IZLAGAWE NA JAVNI UVID PODATAKA O NE-KRETNINAMA I UTVR\IVAWU PRAVA NA NEKRETNINAMA ZA KATASTARSKE OP[TINE U OP[TINI VI[EGRAD
I
U Rje{ewu o obrazovawu Komisije za izlagawe podataka o nekretninama i utvr|ivawu prava na nekret-ninama za katastarske op{tine u op{tini Vi{egrad, broj: 01-117/00, od 8. avgusta 2000. godine, u ta~ki I pod rednim brojem 3. umjesto Radomira Vasi}a imenuje se Radislav Stojanovi}, geometar, za ~lana Komisije.
II
Ovo rje{ewe stupa na snagu danom dono{ewa, a objavi}e se u “Slu`benom glasniku Republike Srpske”.
Broj: 03-117/00
- avgusta 2002. godine Direktor
Bawa Luka Dr Tihomir Gligori}, s.r.
www.advokat-prnjavorac.com
Strana 24 – Broj 54 SLU@BENI GLASNIK REPUBLIKE SRPSKE Utorak, 27. avgust 2002.
S A D R @ A J
PREDSJEDNIK REPUBLIKE SRPSKE
703 Odluka o pomilovawu osu|enih lica . . . . . . . . . .1
NARODNA SKUP[TINA REPUBLIKE SRPSKE 704 Porodi~ni zakon . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .1
REPUBLI^KA UPRAVA ZA GEODETSKE I IMOVINSKO-PRAVNE POSLOVE
Rje{ewe o stupawu na snagu katastra nekre-tnina za katastarsku op{tinu Derventski
Lug, op{tina Derventa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .23
Rje{ewe o obrazovawu Komisije za izlagawe
na javni uvid podataka o nekretninama i utvr|i-
vawu prava na nekretninama za katastarsku
op{tinu Priboj i ostale katastarske op{-
tine na podru~ju op{tine Lopare . . . . . . . . . . .23
Rje{ewe o izmjeni Rje{ewa o obrazovawu
Komisije za izlagawe na javni uvid podata-
ka o nekretninama i utvr|ivawu prava na
nekretninama za katastarske op{tine u
op{tini Vi{egrad . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .23
N O V O ! ! !
U izdawu Javnog preduze}a Slu`beni glasnik Republike Srpske iz {tampe je iza{la kwiga:
“Priru~nik za polagawe op{teg dijela stru~nog ispita zaposlenih sa vi{om i visokom stru~nom spremom u organima
dr`avne uprave, lokalne samouprave i organizacijama koje
obavqaju javna ovla{}ewa”.
Ukoliko `elite da nabavite ovaj priru~nik, ~iji su autori prof. dr Petar Kuni}, doc. dr Mirjana Ra|enovi}, doc. dr Mile Dmi~i}, Anto Nikoli}, Aleksandar ]ulum, Boro Bovan i Jovo Erceg, sve informacije mo`ete dobiti putem na{eg telefona 051-311-545.
Redakcija
Osniva~: Narodna skup{tina Republike Srpske. Izdava~: Javno preduze}e Slu`beni glasnik Republike Srpske, Bawa Luka, po{tanski fah 88. @iro-ra~uni: 562-099-00004292-34 kod Razvojne banke AD Bawa Luka i 567-162-10000010-81 kod Zepter komerc banke AD Bawa Luka. Direktor i glavni i odgovorni urednik Milivoje Tutwevi}. Urednik Vi{wa Baji}-Preradovi}. Tehni~ki urednik Veseqko Kne`evi}. Telefon/faks: (051) 311-532, 302-708, redakcija: (051) 311-545. Rje{ewem Ministarstva informacija Republike Srpske broj 01-411/93 list je upisan u registar javnih glasila pod brojem 37. [tampa AD “Grafi~ar” Doboj.
ADVOKATSKA KANCELARIJA HRVAČIĆ