Na osnovu člana 18. tačka b) Ustava Kantona Sarajevo (“Službene novine Kantona Sarajevo”, broj 1/96, 2/96, 3/96, 16/97, 14/00, 4/01 i 28/04), Skupština Kantona Sarajevo, na sjednici održanoj 08. jula 2009. godine, donijela je
ZAKON
O SUDSKIM TAKSAMA
DIO PRVI. OPĆE ODREDBE
Član 1.
(Plaćanje sudske takse)
(1) Ovim zakonom utvr|uje se na~in pla}anja sudskih taksa (u daljnjem tekstu: takse) u postupku pred Kantonalnim sudom u Sarajevu i Op}inskim sudom u Sarajevu (u daljnjem tekstu: sud).
(2) Postupci u kojima se pla}a taksa i visina takse za pojedine radnje, utvr|eni su u Tarifi sudskih taksi, koja je sastavni dio ovog zakona.
Član 2.
(Obveznik pla}anja takse)
(1) Takse propisane ovim zakonom pla}a lice po ~ijem zahtjevu ili u ~ijem interesu se preduzimaju radnje u postupku, za koje je ovim zakonom utvr|eno pla}anje takse (u daljnjem tekstu: takseni obveznik).
(2) Za podneske i zapisnike koji zamjenjuju podneske taksu je du`no da plati lice koje podnosi podneske i lice na ~iji zahtjev se sastavlja zapisnik, odnosno lice u ~ijem interesu se preduzimaju radnje.
(3) Za odluku prvostepenog suda taksu je du`an da plati tu`ilac, odnosno predlaga~, a za sudsku nagodbu taksu su du`ne da plate obje strane, ukoliko u nagodbi nije druga~ije ugovoreno.
(4) Za odluku drugostepenog suda i za odluku po vanrednom pravnom sredstvu, taksu je du`an da plati podnosilac `albe, odnosno lice u ~ijem interesu je pokrenut postupak po vanrednom pravnom sredstvu.
(5) Kada su u skladu sa odredbama ovog zakona taksu du`na da plate dva ili vi{e lica zajedno, njihova obaveza je solidarna.
^lan 3.
(Obavezno dostavljanje dokaza o pla}enoj taksi)
(1) Uz podnesak (tu`ba, prijedlog, pravni lijek i dr.) obavezno se dostavlja dokaz o pla}enoj taksi.
(2) Ukoliko stranka smatra da ispunjava zakonom propisane uslove da bude oslobo|ena pla}anja takse, mora uz podnesak podnijeti i zahtjev za osloba|anje od pla}anja takse, kao i dokaz o postojanju uslova za osloba|anje od pla}anja takse iz ~l. 11. i 12. ovog zakona.
(3) U vlasni~kim sporovima o nekretninama, uz podnesak se obavezno prila`e i dokaz o utvr|enoj vrijednosti nekretnine, u skladu s odredbom ~lana 24. ovog zakona.
^lan 4.
(Uzajamnost pla}anja takse i preduzimanja radnji u postupku)
(1) Sud ne}e preduzimati nikakve radnje ako takseni obveznik nije platio taksu propisanu ovim zakonom. U slu~aju podno{enja podneska bez dokaza o pla}enoj taksi, sud }e pozvati stranku, odnosno njenog punomo}nika, da uplati taksu u roku od 8 dana, uz upozorenje da }e joj podnesak biti vra}en. Ako stranka ne ispo{tuje odre|eni rok, sud }e podnesak vratiti uz obavijest da je vra}en zbog nepla}anja sudske takse i smatrat }e se kao da nije bio podnesen.
(2) Sud }e postupati na na~in utvr|en u stavu 1. ovog ~lana i u slu~aju kada odbije zahtjev za osloba|anje pla}anja takse.
(3) Rokovi po Zakonu o parni~nom postupku ne po~inju te}i dok taksa nije pla}ena ili dok sud nije rije{io zahtjev za osloba|anje od pla}anja takse.
(4) Izuzetno od stava (1) ovog ~lana, ukoliko takseni obveznik ne postupi po pozivu suda i u ostavljenom roku ne uplati taksu na ulo`eni redovni ili vanredni pravni lijek, podnesak ne}e biti vra}en, ve} }e se nastaviti postupak po ulo`enom pravnom lijeku, a prinudnoj naplati sudske takse pristupi}e se u skladu sa odredbama ovog zakona.
^lan 5.
(Vrijeme nastanka obaveze pla}anja takse)
Ako ovim zakonom nije druga~ije propisano, taksena obaveza nastaje:
- a)za podneske – danom njihovog podno{enja;
- b)za sudske odluke – danom dono{enja sudske odluke, a ukoliko jedna od stranaka nije prisustvovala glavnoj raspravi, od dana dostavljanja pismene obavijesti o datumu dono{enja odluke, odnosno danom dostavljanja odluke ako se dostava vr{i u skladu sa zakonskim odredbama o dostavi;
- c)za sudske nagodbe – kada se zaklju~e;
- d)za pau{alnu taksu u postupku raspravljanja zaostav{tine – danom dono{enja rje{enja o naslje|ivanju;
- e)u postupku ste~aja – danom dono{enja rje{enja o glavnoj diobi u postupku ste~aja;
- f)u postupku likvidacije – danom dono{enja rje{enja o zaklju~enju likvidacionog postupka;
- g)za sudske prepi{e – kada se zatra`e od suda;
- h)za ostale radnje – kada se zatra`i njihovo preduzimanje.
^lan 6.
(Izuzeci od obaveze pla}anja takse)
(1) Izuzetno od obaveze iz ~lana 3. ovog zakona, za podneske i odluke u upravnim sporovima u stvarima penzijskog, invalidskog i zdravstvenog osiguranja, dje~ijeg dodatka, starateljstva i socijalne pomo}i, taksa se pla}a samo ako tu`ba bude odbijena ili odba~ena.
(2) Taksena obaveza iz stava (1) ovog ~lana nastaje danom dono{enja odluke.
^lan 7.
(Na~in pla}anja takse)
(1) Takse predvi|ene Tarifom sudskih taksa su prihod Bud`eta Kantona i pla}aju se u gotovom novcu uplatom na propisani ra~un javnih prihoda ili u sudskim taksenim markama.
(2) Takse se pla}aju u gotovom novcu ako je iznos takse ve}i od 50 KM.
^lan 8.
(Rok zastare naplate takse)
Pravo na naplatu takse zastarijeva u roku od pet (5) godina od dana nastanka taksene obaveze.
DIO DRUGI. OSLOBA\ANJE OD PLA]ANJA TAKSE
^lan 9.
(Oslobo|eni od obaveze pla}anja takse)
(1) Od pla}anja takse oslobo|eni su:
- a)dr`ava Bosna i Hercegovina i njeni organi;
- b)entiteti i njihovi organi;
- c)Br~ko Distrikt Bosne i Hercegovine;
- d)kantoni i njihovi organi;
- e)jedinice lokalne samouprave;
S L U @ B E N E N O V I N E Srijeda, 8. jula 2009. KANTONA SARAJEVO Broj 21 – Strana 281 |
- f)ustanove za socijalnu za{titu;
- g)izdr`avana lica u postupcima utvr|ivanja i ostvarivanja prava po osnovu zakonskog izdr`avanja;
- h)u~enici i studenti za vrijeme redovnog {kolovanja;
- i)lice u sporu u vezi s ostvarivanjem njegovih prava iz radnog odnosa;
- j)vojni invalidi i invalidi civilne za{tite, lica kojima je rje{enjem nadle`nog organa priznato svojstvo ~lana porodice poginulih, umrlih, nestalih i zarobljenih boraca i pripadnika civilne za{tite;
- k)stranke koje spor rije{e medijaciom.
(2) Takse za podneske i radnje ne pla}a lice koje poklanja svoju imovinu kantonalnim organima, ustanovama ili fondacijama, socijalno-humanitarnim, nau~nim ili kulturnim organizacija- ma.
(3) Strano fizi~ko i pravno lice je oslobo|eno pla}anja takse ako je to predvi|eno me|unarodnim ugovorom ili pod uslovom reciprociteta. U slu~aju sumnje o postojanju reciprociteta, prethodno se pribavlja mi{ljenje nadle`nog ministarstva Bosne i Hercegovine.
^lan 10.
(Kada se po zakonu ne pla}a sudska taksa)
(1) U zemlji{no-knji`nim postupcima ne pla}a se taksa za:
- a)upis opravdanja predbilje`be;
- b)potpuno ili djelimi~no brisanje nekog upisanog prava;
- c)slu`bene radnje u postupku ure|enja, zasnivanja i ispravljanja zemlji{nih knjiga, osim ako je gre{ka nastala krivicom titulara prava, u postupku uskla|ivanja zemlji{nih knjiga sa fakti~kim stanjem, kao i u postupku za obnavljanje uni{tenih zemlji{nih knjiga, ukoliko se vjerodostojnom ispravom utvrdi da je upis bio prije proveden;
- d)upis sprovo|enja odluke o diobi prava vlasni{tva ili prava slu`nosti kori{tenja, ako su u~esnici diobe bili upisani kao suvlasnici tih prava;
- e)za zabilje`bu privremene uprave odre|ene u toku postupka prinudne javne prodaje, kao i za zabilje`bu prinudne uprave odre|ene umjesto prinudne javne prodaje;
- f)naknadni upis supru`nika kao suvlasnika na osnovu sudske odluke, ako je jedan od supru`nika upisan kao vlasnik u zemlji{nim knjigama, kao i za upis kojim se ozna~ava idealni dio svakog supru`nika na nekretninama koje su u njihovom suvlasni{tvu;
- g)upis u zemlji{ne knjige prava konstituisanih zakonom u korist gra|ana;
- h)sve ostale radnje koje se poduzimaju po slu`benoj du`nosti.
(2) Taksu za upis u zemlji{no-knji`nim postupcima du`no je platiti lice u ~iju se korist vr{i upis. Ako upis tra`i lice ~ije se pravo ograni~ava, optere}uje, ukida ili prenosi na drugo lice, to lice tako|e solidarno jam~i za pla}anje takse sa licima u ~iju se korist vr{i upis.
(3) Taksa za upis u zemlji{no-knji`nim postupcima pla}a se i kad se upis vr{i po slu`benoj du`nosti, ako se ne radi o upisu koji je oslobo|en od takse.
(4) Ako se u zemlji{no-knji`nim postupcima, na osnovu jednog zahtjeva, upisuje vi{e prava u korist jednog lica, taksa se pla}a onoliko puta koliko se upisa tra`i.
(5) Taksa za upis u zemlji{no-knji`nim postupcima pla}a se i kad se upis vr{i u toku parni~nog, vanparni~nog ili izvr{nog postupka.
(6) Za davanje usmenih informacija i obavje{tenja u zemlji{no-knji`nim postupcima se ne napla}uje ni sudska taksa ni dodatni tro{kovi.
(7) U postupku ste~aja i likvidacije taksa se ne pla}a za:
- a)podneske ste~ajnog ili likvidacionog upravnika,
- b)podneske kojima se prijavljuje upis ste~ajnog ili likvidacionog postupka, ili upis u sudski registar koji se vr{i po slu`benoj du`nosti.
- c)u postupcima koje u ime ste~ajnog du`nika pokre}e i provodi ste~ajni upravnik radi ostvarenja ste~ajne mase.
(8) Za upis odluke o otvaranju ste~ajnog postupka, odluke o pokretanju postupka likvidacije, kao i odluke o zabrani obavljanja odre|ene djelatnosti, odnosno poslova pravnog lica, ne pla}a se taksa.
^lan 11.
(Ko mo`e biti oslobo|en od obaveze pla}anja takse)
(1) Sud mo`e osloboditi obveznika od pla}anja takse ako bi pla}anjem takse, imaju}i u vidu visinu sredstava iz kojih se obveznik i ~lanovi njegovog doma}instva izdr`avaju, ta sredstva bila u tolikoj mjeri umanjena da bi time bila ugro`ena njihova egzistencija.
(2) Odluku iz stava (1) ovog ~lana donosi sud na pismeni zahtjev taksenog obveznika. Prije dono{enja odluke, sud }e cijeniti sve okolnosti, a naro~ito }e uzeti u obzir vrijednost mjerodavnu za naplatu takse, ukupan prihod i imovinu taksenog obveznika i ~lanova njegovog doma}instva, koje takseni obveznik izdr`ava.
(3) Pod doma}instvom u smislu odredaba ovog zakona se podrazumijeva zajednica `ivota, privre|ivanja i tro{enja osvarenih prihoda.
(4) Izdra`avana lica,u smislu ovog zakona su:
- a)maloljetna djeca i usvojenici;
- b)djeca i usvojenici na redovnom {kolovanju ili vanrednim studijama, ako su nezaposleni-do navr{ene 26. godine `ivota;
- c)djeca bez roditelja ako `ive u doma}instvu sa taksenim obveznikom;
- d)bra~ni drug;
- e)roditelji, odnosno usvojitelji ako `ive u zajedni~kom doma}instvu sa taksenim obveznikom i nemaju sopstvenih prihoda;
- f)izdr`avana lica po osnovu radne i poslovne nesposobnosti.
^lan 12.
(Dokazi za osloba|anje od obaveze za pla}anje takse)
(1) Visina prihoda taksenog obveznika i ~lanova njegovog doma}instva, dokazuje se na osnovu uvjerenja nadle`nog centra za socijalni rad, odnosno drugih pismenih dokaza koje je takseni obveznik du`an da podnese o svom imovnom stanju.
(2) Uvjerenje iz stava (1) ovog ~lana slu`i kao dokaz za osloba|anje od pla}anja takse samo ako od njegovog izdavanja do podno{enja zahtjeva za osloba|anje nije proteklo vi{e od {est mjeseci.
(3) Kada je to potrebno, sud mo`e, po slu`benoj du`nosti, pribaviti potrebne podatke i obavje{tenja o imovnom stanju taksenog obveznika i ~lanova njegovog doma}instva, a mo`e o tome saslu{ati i protivnu stranku.
(4) Protiv odluke suda kojom je usvojen prijedlog za osloba|anje od pla}anja takse nije dozvoljena posebna `alba.
^lan 13.
(Rje{enje o osloba|anju od obaveze pla}anja takse)
(1) Rje{enje o osloba|anju od obaveze pla}anja takse odnosi se na sve takse po odgovaraju}em predmetu, bez obzira kada je nastala taksena obaveza.
(2) Sud mo`e u toku postupka ukinuti rje{enje o osloba|anju od pla}anja takse ako utvrdi da je takseni obveznik u stanju da plati taksu, a tom prilikom }e odlu~iti da li }e takseni obveznik u potpunosti ili djelimi~no platiti taksu od koje je bio ranije oslobo|en.
S L U @ B E N E N O V I N E Broj 21 – Strana 282 KANTONA SARAJEVO Srijeda, 8. jula 2009. |
^lan 14.
(Va`enje osloba|anja od obaveze pla}anja takse)
(1) Osloba|anje od obaveze pla}anja takse dato u parni~nom i vanparni~nom postupku, kao i u postupku u upravnim sporovima va`i i u postupku izvr{enja odluka donijetih u tim postupcima, ako se izvr{enje zahtjeva u roku od tri mjeseca po pravosna`nom okon~anju postupka.
(2) Osloba|anje od obaveze pla}anja takse u vanparni~nom i izvr{nom postupku va`i i u parni~nom postupku koji nastane u toku i povodom vanparni~nog i izvr{nog postupka.
^lan 15.
(Lica koja nisu du`na pla}ati taksu za drugog)
(1) Staralac lica ~ije je boravi{te nepoznato, staralac imovine ~iji je sopstvenik nepoznat, kao i privremeni zastupnik stranke koga sud postavi u postupku, nisu du`ni da pla}aju takse za lice koje zastupaju.
(2) Naplata takse u slu~ajevima iz stava (1) ovog ~lana vr{i se iz imovine lica koja se zastupaju.
(3) Nepla}enu taksu u slu~ajevima iz stava (1) ovog ~lana sud }e unositi u popis taksi i po zavr{etku postupka postupi}e u skladu sa odredbama ~lana 31. ovog zakona.
^lan 16.
(Lica na koje se odnosi osloba|anje od obaveze pla}anja takse)
(1) Osloba|anje od obaveze pla}anja takse odnosi se samo na lice kome je to osloba|anje priznato.
(2) Kada vi{e lica zajedni~ki predaju podnesak ili zajedno preduzmu radnju u postupku, a jedno ili vi{e njih je oslobo|eno od obaveze pla}anja takse, lice koje nije oslobo|eno du`no je da plati dio takse koji se odnosi na njega kao da nema oslobo|enih od obaveze pla}anja takse.
^lan 17.
(Uspjeh u postupku i obaveza pla}anja takse)
(1) Ako u parni~nom i izvr{nom postupku lice oslobo|eno od obaveze pla}anja takse uspije u postupku, taksu koju bi ono bilo du`no da plati da nije bilo oslobo|eno, plati}e stranka koja ne u`iva osloba|anje i to u srazmjeri u kojoj je oslobo|ena stranka uspjela u postupku.
(2) Ako se izme|u stranke oslobo|ene od obaveze pla}anja takse i stranke koja nije oslobo|ena zaklju~i sudska nagodba, taksu koju bi trebalo da plati oslobo|ena stranka plati}e stranka koja nije oslobo|ena, osim ako se stranke druga~ije ne dogovore.
^lan 18.
(Popis takse za pla}anje)
(1) Kada u postupku pred sudom u~estvuju na jednoj strani lice koje je oslobo|eno od obaveze pla}anja takse, a na drugoj lice koje nije oslobo|eno, sud je du`an da vodi i popis takse koju bi trebalo da plati oslobo|eno lice.
(2) Popis takse se zaklju~uje po zavr{etku postupka. Ako se postupak zavr{i na na~in predvi|en ~lanom 17. ovog zakona sud }e postupiti u skladu sa odredbama ~lana 31. ovog zakona.
^lan 19.
(Obra~un i kontrola pla}anja takse)
(1) Iznos takse, koju je takseni obveznik du`an da plati, obra~unava slu`beno lice koje preduzima radnju u postupku, rje{enjem protiv koga je dozvoljena `alba u roku od 8 dana po prijemu rje{enja.
(2) Izjavljena `alba ne odla`e izvr{enje rje{enja.
(3) Kontrolu naplate takse vr{i slu`beno lice koje preduzima radnju u postupku.
DIO TRE]I. UTVR\IVANJE VRIJEDNOSTI PREDMETA SPORA RADI NAPLATE TAKSE
^lan 20.
(Utvr|ivanje vrijednosti predmeta spora u parni~nom postupku)
(1) U parni~nom postupku taksa se pla}a prema vrijednosti predmeta spora.
(2) Ako ovim zakonom nije druga~ije odre|eno, odredbe propisa o parni~nom postupku, na osnovu kojih se utvr|uje vrijednost spora, primjenjuju se i prilikom odre|ivanja vrijednosti spora radi naplate takse.
^lan 21.
(Utvr|ivanje vrijednosti predmeta spora kod vi{e tu`enih)
Ako tu`ilac jednom tu`bom obuhvati dva ili vi{e tu`enih i tra`i da tu`beni zahtjev bude usvojen prema slijede}em tu`enom, u slu~aju da bude pravosna`no odbijen prema onome koji je u tu`bi naveden prije njega, ili ako prema svakom od njih isti~e isti zahtjev, ili ako prema pojedinim od njih isti~e razli~ite zahtjeve koji su u me|usobnoj vezi, vrijednost predmeta spora radi naplate takse odre|uje se prema zahtjevu ~ija je vrijednost najve}a.
^lan 22.
(Utvr|ivanje vrijednosti predmeta spora u sporovima u vezi sa zakonskim izdr`avanjem)
Ako je predmet spora pravo na zakonsko izdr`avanje ili potra`ivanje pojedinih iznosa zakonskog izdr`avanja, vrijednost predmeta spora radi naplate takse ra~una se prema zbiru davanja za tri mjeseca, ako se izdr`avanje ne tra`i za kra}e vrijeme.
^lan 23.
(Utvr|ivanje vrijednosti predmeta spora u sporovima iz nasljednog prava)
Ako je predmet spora nasljedno pravo na cijeloj zaostav{tini, kao vrijednost predmeta spora uzima se vrijednost ~iste zaostav{tine, a ako je predmet spora samo jedan dio zaostav{tine ili odre|ena stvar iz zaostav{tine, kao vrijednost predmeta spora uzima se ~ista vrijednost tog dijela, odnosno stvari.
^lan 24.
Utvr|ivanje vrijednosti predmeta spora u vlasni~ko-pravnim sporovima)
Vrijednost predmeta spora u vlasni~ko-pravnim sporovima o nepokretnostima, odre|uje se prema prometnoj vrijednosti nepokretnosti koja je predmet spora, a koju na zahtjev taksenog obveznika utvr|uje op}inska komisija koju, shodno Zakonu o porezu na promet nepokretnosti i prava (“Slu`bene novine Kantona Sarajevo”, br. 23/05-Pre~i{}en tekst i 26/06) formira op}ina na ~ijoj se teritoriji nepokretnost nalazi.
^lan 25.
([ta se uzima kao vrijednost predmeta spora radi naplate takse)
Kao vrijednost predmeta spora radi naplate takse uzima se:
- a)u diobnim parnicama – vrijednost dijela imovine koja se izdvaja iz zajedni~ke imovine koja je predmet diobe;
- b)u parnicama u kojima je predmet spora izvr{enje kakve radnje ili trpljenje ili ne~injenje ili izjava volje ili utvr|enje da postoji ili ne postoji neko pravo ili pravni odnos ili da se utvrdi istinitost ili neistinitost kakve isprave – iznos koji je tu`ilac ozna~io u tu`bi s tim da taj iznos ne mo`e biti manji od 500 KM;
- c)u parnicama za progla{enje prestanka va`nosti ugovora o arbitra`i – iznos od 500 KM;
- d)u sporovima o stvarnim i li~nim slu`nostima i o do`ivotnom izdr`avanju – iznos od 500 KM;
- e)u sporovima o utvr|ivanju reda prvenstva potra`ivanja u izvr{nom postupku – visina potra`ivanja, a najvi{e 1000 KM.
S L U @ B E N E N O V I N E Srijeda, 8. jula 2009. KANTONA SARAJEVO Broj 21 – Strana 283 |
^lan 26.
(Najni`i iznos predmeta vrijednosti spora)
Ako se po odredbama ~l. 20. do 26. ovog zakona ne mo`e utvrditi vrijednost predmeta spora, kao vrijednost se uzima iznos od 500 KM.
^lan 27.
(Utvr|ivanje vrijednosti predmeta spora u izvr{nom postupku)
(1) U izvr{nom postupku pla}a se taksa prema vrijednosti zahtjeva koji treba izvr{iti.
(2) Pri utvr|ivanju vrijednosti zahtjeva u izvr{nom postupku za naplatu takse shodno se primjenjuju odredbe ~l. 20. do 26. ovog zakona.
^lan 28.
(Utvr|ivanje vrijednosti predmeta spora u upravnim sporovima)
(1) U upravnim sporovima pla}a se taksa prema vrijednosti predmeta spora, ako je predmet spora procjenjiv.
(2) Vrijednost procjenjivog spora utvr|uje se shodno odredbama ~l. 20. do 26. ovog zakona.
(3) Ako predmet spora nije procjenjiv, pla}a se taksa kao u tarifnom broju 23 Tarife sudskih taksi.
^lan 29.
(Utvr|ivanje vrijednosti predmeta spora u ostalim postupcima)
Kada je u vanparni~nom postupku, u zemlji{no-knji`nom postupku, u ste~ajnom postupku i postupku likvidacije za pla}anje takse mjerodavna vrijednost zahtjeva, za njeno utvr|enje }e se shodno primjenjivati odredbe ~l. 20. do 26. ovog zakona, ako u Tarifi sudskih taksi nije druga~ije odre|eno.
^lan 30.
(Promjena vrijednosti predmeta spora u toku postupka)
(1) Prvobitno utvr|ena vrijednost predmeta spora ostaje kao osnov za pla}anje takse, bez obzira da li se ta vrijednost promijenila u toku postupka.
(2) Ako se pravnim lijekom, odnosno prigovorom protiv rje{enja o izvr{enju, odluka pobija samo u jednom dijelu, za pla}anje takse za pravni lijek, odnosno prigovor uzima se vrijednost samo pobijanog dijela.
(3) Ako pravni lijek ula`u obje stranke, taksa za pravni lijek odre|uje se posebno za svaku stranku prema vrijednosti onog dijela odluke koji se pravnim lijekom pobija.
(4) U statusnim sporovima, u sporovima za utvr|ivanje i u sporovima u kojima se tu`beni zahtjev ne odnosi na nov~ani iznos, za pla}anje takse za pravni lijek, mjerodavna je vrijednost prema kojoj je pla}ena taksa za tu`bu.
(5) Za pravni lijek koji se ula`e samo protiv odluke o tro{kovima postupka ili odluke o sporednim potra`ivanjima, taksa se pla}a samo prema iznosu tro{kova postupka ili iznosu sporednih potra`ivanja.
DIO ^ETVRTI. POSTUPAK ZA NAPLATU NEPLA]ENE TAKSE
^lan 31.
(Prinudna naplata nepla}ene takse)
(1) Takse ~iji se iznos odre|uje na kraju postupka, takseni obveznik je du`an platiti u roku od osam dana od prijema rje{enja iz ~lana 19. ovog zakona. Ako takseni obveznik ne plati taksu u navedenom roku, sud }e zatra`iti od nadle`ne ispostave Porezne uprave Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: nadle`na ispostava)a na ~ijoj teritoriji se nalazi prebivali{te, odnosno sjedi{te taksenog obveznika, da se naplata du`ne takse izvr{i prinudnim putem.
(2) Po prijemu rje{enja i zahtjeva suda u smislu stava (1) ovog ~lana nadle`na ispostava }e izdati nalog za pla}anje u skladu sa odredbama Zakona o poreznoj upravi Federacije Bosne i Hercegovine (“Slu`bene novine Federacije BiH”, broj 33/02 i 28/04).
(3) Nadle`na ispostava }e obavijestiti sud o rezultatima naplate takse izvr{ene prinudnim putem dostavom dokaza o naplati takse.
DIO PETI. POVRAT TAKSE
^lan 32.
(Pravo na povrat pla}ene takse)
(1) Lice koje je platilo taksu koju uop{te nije bilo du`no da plati ili je platilo taksu u iznosu ve}em od propisanog, kao i lice koje je platilo taksu za sudsku radnju, a ta radnja iz bilo kog razloga nije izvr{ena, ima pravo na povrat takse.
(2) Postupak za povrat takse pokre}e se na zahtjev lica iz stava (1) ovog ~lana.
^lan 33.
(Rok za podno{enje zahtjeva za povrat pla}ene takse)
Zahtjev za povrat takse se podnosi sudu u roku od 30 dana od dana kada je taksa pla}ena, odnosno od dana saznanja da sudska radnja nije izvr{ena, a najkasnije u roku od godinu dana od dana kada je taksa pla}ena.
^lan 34.
(Zahtjev za povrat pla}ene takse u slu~aju medijacije)
Ako se stranke, u toku postupka, a najkasnije do zaklju~enja glavne rasprave, sporazumiju da }e pristupiti rje{avanju spora u postupku medijacije i u postupku medijacije postignu sporazum, imaju pravo na povrat napla}ene takse u punom iznosu.
^lan 35.
(Rje{enje o usvajanju zahtjeva za povrat pla}ene takse)
Ukoliko usvoji zahtjev za povrat takse, sud }e primjerak rje{enja dostaviti i nadle`nom ministarstvu, radi izvr{enja povrata.
^lan 36.
(Kada se ne pla}a taksa)
U postupku povrata takse ne pla}a se taksa.
DIO [ESTI. NADZOR NAD PRIMJENOM OVOG ZAKONA
^lan 37.
(Nadle`an organ za vr{enje nadzora)
Nadzor nad provedbom odredaba ovog zakona vr{i Ministarstvo finansija Kantona Sarajevo.
DIO SEDMI. PRIJELAZNE I ZAVR[NE ODREDBE
^lan 38.
(Pla}anje takse u prelaznom razdoblju)
(1) Za podneske, radnje i isprave po kojima je taksena obaveza nastala do dana stupanja na snagu ovog zakona, a taksa nije pla}ena, taksa }e se platiti u skladu sa propisima i tarifom koji su va`ili do njegovog stupanja na snagu.
(2) Ako je do stupanja na snagu ovog zakona pla}ena taksa za radnju, koja }e se izvr{iti poslije njegovog stupanja na snagu, ne}e se pla}ati nova taksa po ovom zakonu, niti }e se vra}ati vi{e napla}ena taksa.
(3) Ako je takseni obveznik oslobo|en pla}anja takse u postupku, koji do stupanja na snagu ovog zakona nije okon~an, dato osloba|anje va`i i poslije stupanja na snagu ovog zakona.
^lan 39.
(Prestanak primjene ranijih propisa)
Danom po~etka primjene ovog zakona prestaje da va`i Zakon o sudskim taksama (“Slu`bene novine Kantona Sarajevo”, br. 3/97, 11/97 i 10/98).
S L U @ B E N E N O V I N E Broj 21 – Strana 284 KANTONA SARAJEVO Srijeda, 8. jula 2009. |
^lan 40.
(Zavr{ne odredbe)
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u “Slu`benim novinama Kantona Sarajevo”.
Broj 01-05-20943/09
8. jula 2009. godine
Sarajevo
Predsjedavaju}i
Skup{tine Kantona Sarajevo
Dr. Denis Zvizdi}, s. r.
TARIFA SUDSKIH TAKSI
DIO PRVI. PARNI^NI I IZVR[NI POSTUPAK
Tarifni broj 1.
(Taksa za podneske)
(1) Za tu`bu, protivtu`bu, prijedlog za ponavljanje postupka, prijedlog da se prizna odluka stranog suda i odluka stranog arbitra`nog suda, pla}a se, prema vrijednosti predmeta spora, slijede}a taksa:
- a)do 500 KM 20 KM;
- b)preko 500 do 1.000 KM 30 KM;
- c)preko 1.000 do 1.500 KM 50 KM;
- d)preko 1.500 do 3.000 KM 100 KM;
- e)preko 3.000 do 10.000 KM 200 KM;
- f)preko 10.000 do 50.000 KM 500 KM;
- g)preko 50.000 do 100.000 KM 000 KM;
- h)preko 100.000 KM 1% na ozna~enu vrijednost spora, ali ne vi{e od 10.000 KM;
(2) Za tu`bu za utvr|ivanje i osporavanje o~instva, pla}a se taksa u iznosu od 50 KM.
(3) Za tu`bu kojom se tra`i razvod braka, poni{tenje braka, utvr|ivanje postojanja i nepostojanja braka i utvr|ivanje da je brak zaklju~en pla}a se taksa u iznosu od 200 KM.
(4) Za tu`bu zbog smetanja posjeda pla}a se taksa u iznosu od 100 KM.
(5) Za tu`bu zbog iseljenja pla}a se taksa u iznosu od 100 KM.
(6) Za tu`bu zbog otkaza ugovora o zajmu ili zakupu stvari, za tu`bu o otkazu ugovora o zakupu poslovnih prostorija pla}a se taksa u iznosu od 200 KM.
(7) Za prijedlog da se dozvoli izvr{enje ili obezbje|enje ili izda privremena mjera, za prijedlog za povrat u prija{nje stanje, za prijedlog za obezbje|enje dokaza prije pokretanja parnice, za prijedlog za odre|ivanje sudske mjere osiguranja, za odgovor na tu`bu ili reviziju, pla}a se polovina takse propisana ovim tarifnim brojem, a ne vi{e od 1.000 KM.
(8) Izuzetno od stava (7) ovog tarifnog broja za prijedlog da se dozvoli izvr{enje po osnovu vjerodostojne isprave (izvodi iz poslovnih knjiga), pla}a se taksa u iznosu od 10 KM.
(9) Za prijedlog kojim se daje otkaz ugovora o zakupu poslovnih prostorija, pla}a se taksa u iznosu od 100 KM.
(10) Za prijedlog da se prizna odluka inostranog suda u statusnim stvarima pla}a se taksa u iznosu od 100 KM, a za `albu protiv donesenog rje{enja-200 KM.
(11) Za `albu ili reviziju protiv presude i za `albu protiv rje{enja u sporovima zbog smetanja posjeda, pla}a se dvostruka taksa propisana stavom (1) ovog tarifnog broja.
(12) Za `albu protiv rje{enja kojim je odbijen prijedlog za povrat u prija{nje stanje pla}a se polovina takse prema vrijednosti predmeta spora iz stava (1) ovog tarifnog broja, ali ne vi{e od 200 KM.
(13) Za `albu ili reviziju protiv ostalih rje{enja pla}a se taksa propisana u stavu (1) ovog tarifnog broja.
(14) Za podnesak primljen na zapisnik kod suda, kao i za podnesak primljen na zapisnik u toku rasprave, pla}a se taksa za odnosni podnesak, propisana ovim tarifnim brojem.
(15) Kad je u tu`bi stavljen prijedlog za odre|ivanje sudske mjere osiguranja ili kada se u `albi stavi prijedlog za povrat u prija{nje stanje, pla}a se, pored takse na tu`bu, odnosno `albu i taksa na prijedlog propisana stavom (7) ovog tarifnog broja.
(16) Za prijedlog da se dozvoli izvr{enje ili obezbje|enje ili da se odredi sudska mjera osiguranja, pla}a se jedna taksa i kad se predlo`i istovremeno ili naknadno vi{e sredstava izvr{enja, odnosno obezbje|enja.
Tarifni broj 2.
(Taksa za odluke)
(1) Za presudu prvostepenog suda i rje{enje o priznavanju odluke stranog suda ili odluke stranog arbitra`nog suda, pla}a se taksa prema taksenoj osnovici, propisanoj tarifnim brojem 1. ove Tarife.
(2) Za presudu zbog propu{tanja, presudu zbog odricanja i za presudu na osnovu priznanja donesenu najkasnije na pripremnom ro~i{tu, odnosno na ro~i{tu za glavnu raspravu, ako pripremno ro~i{te nije odr`ano, pla}a se polovina takse propisane tarifnim brojem 1. ove Tarife, a ne vi{e od 100 KM.
(3) Za rje{enje o odbacivanju tu`be, koje se shodno Zakonu o parni~nom postupku donosi prije ili u toku prvostepenog postupka, pla}a se polovina takse propisane tarifnim brojem 1. ove Tarife, a ne vi{e od 100 KM.
(4) Za rje{enje o prijedlogu za dozvolu izvr{enja ili obezbje|enja, kao i za rje{enje o odre|ivanju sudske mjere osiguranja, odnosno naredbe, pla}a se polovina takse propisane tarifnim brojem 1. ove Tarife, a ne vi{e od 1.000 KM.
(5) Taksa za kona~nu odluku pla}a se prema vrijednosti ostatka spornog predmeta koji nije obuhva}en dopunskom presudom.
(6) Za presudu prvostepenog suda koja je donesena u vezi sa protivtu`bom pla}a se taksa kao da je o protivtu`bi posebno raspravljano.
(7) Ako je vi{e parnica spojeno radi zajedni~kog raspravljanja, taksa za presudu pla}a se posebno za svaku parnicu, kao da ne postoji spajanje vi{e parnica.
(8) Za dopunsku presudu ili rje{enje ne}e se pla}ati taksa ako je za odluku koja je dopunjena pla}ena taksa prema punoj vrijednosti spora. Tako|e se ne}e pla}ati taksa za dono{enje odluke kojom se vr{i naknadna ispravka ranije donijete odluke.
(9) Za rje{enje o izvr{enju ili obezbje|enju, pla}a se jedna taksa, bez obzira da li je odlu~eno o vi{e sredstava izvr{enja, odnosno obezbje|enja i bez obzira da li je odlu~eno istovremeno ili naknadno.
Tarifni broj 3.
(Taksa za sudsku nagodbu)
Za sudsku nagodbu u toku prvostepenog postupka pla}a se prema vrijednosti na koju su se stranke poravnale, polovina takse propisane tarifnim brojem 1. ove Tarife.
DIO DRUGI. VANPARNI^NI POSTUPAK
Tarifni broj 4.
(Op}e odredbe)
(1) Za prijedlog kojim se pokre}e postupak u vanparni~noj stvari, izuzev kada se radi o postupcima koji su predvi|eni u tarifnim brojevima 8. do12. ove Tarife, pla}a se taksa u iznosu od 60 KM.
(2) Za prijedlog i odluku za progla{enje nestalog lica u ratu umrlim i dokazivanje smrti lica u ratu, ne pla}a se taksa.
(3) Taksa na nalog za iseljenje iz poslovnih prostorija ura~unava se u taksu na odluku suda koja bude donijeta povodom prigovora protiv naloga. Ako je taksa na nalog ve}a od takse koja je pla}ena na odluku povodom prijedloga za izdavanje naloga za iseljenje iz poslovnih prostorija, u tom slu~aju }e se naplatiti razlika.
S L U @ B E N E N O V I N E Srijeda, 8. jula 2009. KANTONA SARAJEVO Broj 21 – Strana 285 |
Tarifni broj 5.
(Taksa za odluku u vanparni~nom postupku)
(1) Za odluku suda u vanparni~nom postupku pla}a se taksa u iznosu od 100 KM.
(2) U svim vanparni~nim postupcima primjenjiva}e se shodno odredbe stava (8) iz tarifnog broja 2. ove Tarife.
Tarifni broj 6.
(Taksa za sudsku nagodbu u vanparni~nom postupku)
Za sudsku nagodbu u svim vanparni~nim postupcima pla}a se taksa u iznosu od 50 KM.
Tarifni broj 7.
(Taksa za `albu u vanparni~nom postupku)
Za `albu protiv odluke prvostepenog suda u vanparni~nom postupku, pla}a se taksa u iznosu od 100 KM.
Tarifni broj 8.
(Taksa za raspravljanje zaostav{tine)
(1) Za raspravljanje zaostav{tine pla}a se taksa prema vrijednosti ~iste zaostav{tine i to:
- a)do 5.000 KM – 50 KM,
- b)preko 5.000 KM do 20.000 KM -100 KM,
- c)preko 20.000 KM do 50.000 KM -150 KM,
- d)preko 50.000 KM do 100.000 KM – 200 KM,
- e)preko 100.000 do 200.000 KM – 300 KM,
- f)preko 200.000 do 500.000 KM – 500 KM,
- g)preko 500.000 KM – 500 KM + 1 % na razliku iznad 500.000 KM ali ne vi{e od 5.000 KM.
(2) Taksa se pla}a samo ako je postupak za raspravljanje zaostav{tine zavr{en dono{enjem rje{enja o naslje|ivanju. Taksa na rje{enje o naknadno prona|enoj imovini pla}a se prema vrijednosti naknadno prona|ene imovine, a u skladu sa stavom (1) ovog tarifnog broja.
(3) Taksu pla}aju nasljednici u srazmjeri nasljednih dijelova.
(4) Taksu ne pla}aju nasljednici prvog nasljednog reda i bra~ni drugovi iz drugog nasljednog reda.
(5) Prilikom utvr|ivanja ~iste vrijednosti zaostav{tine odbi}e se ostavio~evi dugovi, tro{kovi sahrane ostavioca, legati i drugi tereti, tro{kovi popisa i procjene zaostav{tine i drugi tro{kovi.
(6) Ne pla}a se posebna taksa za diobu nasljedstva ako nasljednici sporazumno predlo`e diobu i sporazum o diobi bude unesen u rje{enje o naslje|ivanju.
(7) Za zabilje`bu prvenstvenog reda i uknji`bu ustupanja prvenstva kao i za ostale zabilje`be vezane za zaostav{tinu pla}a se taksa propisana tarifnim brojem 14. ove Tarife.
Tarifni broj 9.
(Taksa za sastavljanje i ~uvanje testamenta)
Taksa u iznosu od 50 KM pla}a se za:
- a)prijedlog za sastavljanje sudskog testamenta,
- b)sastavljanje sudskog testamenta,
- c)prijedlog kojim se tra`i ~uvanje testamenta u sudu,
- d)opoziv testamenta sastavljenog pred sudom,
- e)prijedlog za vra}anje testamenta koji se nalazi na ~uvanju u sudu,
- f)vra}anje testamenta koji se zamjenjuje.
Tarifni broj 10.
(Taksa za prijedlog i odluku u postupku diobe zajedni~ke imovine)
Za prijedlog i odluku da se provede dioba zajedni~ke imovine taksa se pla}a prema vrijednosti imovine i to:
- a)do 5.000 KM – 50 KM,
- b)preko 5.000 KM do 20.000 KM -100 KM,
- c)preko 20.000 KM do 50.000 KM -150 KM,
- d)preko 50.000 KM do 100.000 KM – 200 KM,
- e)preko 100.000 do 200.000 KM – 300 KM,
- f)preko 200.000 do 500.000 KM – 500 KM,
- g)preko 500.000 KM vrijednosti – 500 KM + 1% na razliku iznad 500.000 KM ali ne vi{e od 5.000 KM.
Tarifni broj 11.
(Taksa za prijedlog za ure|enje me|e)
Za prijedlog za ure|enje me|e pla}a se taksa u iznosu od 100 KM.
Tarifni broj 12.
(Taksa za ovjeru potpisa, rukopisa, prijepisa i prevoda)
1) Za podnesak kojim se tra`i ovjera potpisa, rukopisa, prijepisa i prevoda pla}a se taksa u iznosu od 10 KM.
2) Za ovjeru prepisa pla}a se taksa – za prvi polutabak 10 KM, a za svaki slijede}i polutabak iznos od 5 KM.
3) Za ovjeru rukopisa pla}a se taksa za prvi polutabak 10 KM, a za svaki slijede}i novi polutabak iznos od 5 KM.
4) Za ovjeru potpisa sudskog tuma~a na prijevodima pla}a se taksa u iznosu od 10 KM.
5) Za ovjeru potpisa na punomo}i pla}a se taksa u iznosu od 10 KM.
6) Potpis na ispravi koju izdaju dr`avni organi, potpisi ovla{}enih lica za potpisivanje firmi ili pravnog lica smatraju se kao jedan potpis, ako su propisima ili pravilima za potpisivanje ovla{}ena dva ili vi{e lica.
7) Za podnesak kojim se tra`i ovjera potpisa (rukoznaka) na ispravi pla}a se jedna taksa, bez obzira koliko se potpisa (rukoznaka) na ispravi ovjerava.
8) Za ovjeru potpisa (rukoznaka) i pe~ata, pla}a se jedna taksa.
9) Ako se jednim podneskom tra`i ovjera potpisa (rukoznaka) na vi{e isprava pla}a se taksa na podnesak.
10) Pod polutabakom podrazumijeva se list hartije od dvije strane formata A-4. Zapo~eti polutabak ra~una se kao cijeli. Kada je vrijednost ugovora procjenjiva, ali nije u ugovoru ozna~ena, za ovjeru potpisa na ugovoru pla}a se dvostruka taksa iz stava (6) ovog tarifnog broja.
11) Za ovjeru potpisa na punomo}ju, odnosno ugovoru pla}a se jedna taksa, bez obzira da li se ovjerava jedan ili vi{e potpisa.
DIO TRE]I. ZEMLJI[NO-KNJI@NI POSTUPAK
Tarifni broj 13.
(Taksa za podneske)
Za podnesak kojim se tra`i upis prava vlasni{tva, upis ili brisanje uknji`be, zabilje`be ili predbilje`be kao i upis prava upravljanja ili prava kori{}enja na nekretninama, pla}a se taksa u iznosu od 10 KM.
Tarifni broj 14.
(Taksa za upise podataka)
(1) Sudsku taksu snosi lice u ~iju korist se vr{i uknji`ba, osim ako ugovorne strane ne utvrde druga~ije.
(2) Za uknji`bu u zemlji{nu knjigu pla}a se:
- a)uknji`ba vlasni{tva 50 KM,
- b)uknji`ba hipoteke, zemlji{nog duga ili do`ivotnog prava u`ivanja, trajnog prava kori{tenja, stvarnih slu`nosti i tereta, pravo dugoro~nog najma i zakupa, prava pre~e kupovine i realnih tereta 50 KM
- c)uknji`ba predbilje`be ili zabilje`be napla}uje
se pau{alno 10 KM.
Tarifni broj 15.
(Takse za prijepise i izvatke)
(1) Za prijepise i izvatke pla}a se slijede}a taksa:
S L U @ B E N E N O V I N E Broj 21 – Strana 286 KANTONA SARAJEVO Srijeda, 8. jula 2009. |
- a)za izdavanje ovjerenog prijepisa ili slu`benog
izvatka 10 KM, - b)za izdavanje uvjerenja i potvrda 5 KM.
(2) Za dopune i potvrde prijepisa i izvadaka napla}uje se ista taksa kao i za njihovo izdavanje
Tarifni broj 16.
(Taksa za `albu ili prigovor)
Za `albu ili prigovor protiv rje{enja u zemlji{no-knji`nim postupcima pla}a se taksa u iznosu od 10 KM.
DIO ^ETVRTI. TAKSE U POSTUPKU STE^AJA I LIKVIDACIJE
Tarifni broj 17.
(Takse za podneske)
(1) Za prijedlog da se otvori postupak ste~aja ili likvidacije, pla}a se taksa u iznosu od 100 KM.
(2) Za prijavu povjerilaca u postupku ste~aja ili likvidacije, pla}a se taksa u iznosu od 1% od vrijednosti potra`ivanja, s tim da ne mo`e biti manja od 20 KM, niti ve}a od 10.000 KM.
(3) Na `albu protiv odluke u ste~ajnom ili likvidacijskom postupku povjerioca koji ula`e `albu, pla}a se taksa u iznosu od 1% od vrijednosti potra`ivanja, s tim da ne mo`e biti manja od 100 KM, niti ve}a od 10.000 KM.
(4) Kao osnov za pla}anje takse na prijave povjerilaca uzima se iznos potra`ivanja koji povjerilac prijavljuje. Pri tome }e se uzimati da uslovljena tra`bina nije uslovljena. Ako jedan povjerilac prijavi vi{e potra`ivanja taksa se pla}a na ukupan iznos tih potra`ivanja.
Tarifni broj 18.
(Taksa u ste~ajnom postupku)
(1) U ste~ajnom postupku, od zbira iznosa koji su upotrebljeni ili stoje na raspolaganju za podmirenje dugova ste~ajne mase, pla}a se taksa u iznosu od 100 KM do 1.000 KM, u zavisnosti od slo`enosti postupka.
(2) Taksu u ste~ajnom postupku odre|uje sud po okon~anju postupka, a du`an je platiti ste~ajni upravnik iz ste~ajne mase nakon pravosna`nosti rje{enja o glavnoj ili naknadnoj diobi.
DIO PETI. PREKR[AJNI POSTUPAK
Tarifni broj 19.
(Takse u prekr{ajnom postupku)
(1) Na zahtjev o sudskom odlu~ivanju po prekr{ajnom nalogu pla}a se taksa u iznosu od 10 KM.
(2) Na prijedlog za povrat u pre|a{nje stanje pla}a se taksa u iznosu od 10 KM.
(3) Na `albu za rje{enje pla}a se taksa u iznosu od 10 KM.
DIO [ESTI. UPIS U SUDSKI REGISTAR
Tarifni broj 20.
(Taksa za podneske)
(1) Za prijavu u sudski registar pla}a se taksa u iznosu od 10 KM.
(2) Ako se jednom prijavom tra`i vi{e upisa za isto pravno lice, pla}a se samo jedna taksa iz ovog tarifnog broja.
Tarifni broj 21.
(Taksa za upise u sudski registar)
(1) Za rje{enje o upisu osnivanja privrednog dru{tva pla}a se taksa u iznosu od 200 KM.
(2) Za rje{enje o upisu osnivanja dijelova privrednog dru{tva, pla}a se taksa u iznosu od 100 KM.
(3) Za rje{enje o upisu osnivanja drugih pravnih lica koji nisu navedeni u st. (1) i (2) ovog tarifnog broja pla}a se taksa u iznosu od 200 KM.
(4) Za rje{enje o upisu lica ovla{}enog za zastupanje pravnog lica pla}a se taksa u iznosu od 100 KM.
(5) Za rje{enje o upisu prava vr{enja spoljnotrgovinskog prometa pla}a se taksa u iznosu od 200 KM, pored iznosa iz stava (1) ovog tarifnog broja.
(6) Za rje{enje o upisima koji nisu obuhva}eni prethodnim stavovima ovog tarifnog broja pla}a se taksa u iznosu od 150 KM po jednom upisu.
(7) Za zahtjev za brisanje upisa iz sudskog registra pla}a se taksa u iznosu od 50 KM.
(8) Za rje{enje po zahtjevu za brisanje upisa, pla}a se taksa u iznosu od 50 KM.
(9) Kada se vi{e privrednih dru{tava spajaju u jedno, pored takse za podnesak pla}a se i taksa iz stava (6) ovog tarifnog broja, kao i taksa za upis novoosnovanog privrednog dru{tva.
(10) Ako se jednim podneskom tra`i vi{e upisa, pla}a se taksa za svaki upis posebno.
(11) Za `albu na rje{enje donijeto u postupku upisa u sudski registar pla}a se taksa u iznosu od 100 KM.
Tarifni broj 22.
(Taksa za objavljivanje upisnih podataka)
(1) Za dostavljanje upisnih podataka radi objavljivanja u “Slu`benom glasniku Bosne i Hercegovine” pla}a se taksa u iznosu od 10 KM.
(2) Za objavljivanje podataka ~ije je upisivanje tra`eno jednim podneskom, pla}a se samo jedna taksa iz ovog tarifnog broja.
DIO SEDMI. UPRAVNI SPOR I POSTUPAK ZA SUDSKU ZA[TITU
Tarifni broj 23.
(Taksa za tu`bu u upravnim sporovima)
(1) Za tu`bu protiv upravnog akta pla}a se taksa u iznosu od 100 KM.
(2) Za odbijenu ili odba~enu tu`bu u sporovima iz zdravstvenog, penzijskog i invalidskog osiguranja, dje~ijeg dodatka, starateljstva, usvojenja i socijalne pomo}i pla}a se taksa u iznosu od 20 KM.
(3) Za tu`bu za ponavljanje postupka pla}a se taksa u iznosu od 100 KM.
(4) Za zahtjev za vanredno preispitivanje sudske odluke u upravnom sporu pla}a se taksa u dvostrukom iznosu od takse iz st. (1) i (2) ovog tarifnog broja.
(5) Ako je uz tu`bu protiv upravnog akta stavljen i zahtjev za odlaganje od izvr{enja upravnog akta, pla}a se taksa u iznosu od 150 KM.
Tarifni broj 24.
(Taksa za odluke)
Za presudu u postupku u upravnom sporu pla}a se taksa:
- a)kada je predmet spora procjenjiv – 1% od vrijednosti spornog predmeta, s tim da ne mo`e biti manja od 100 KM ni ve}a od 5.000 KM;
- b)kada je predmet spora neprocjenjiv -100 KM;
- c)ako je predmet spora djelimi~no procjenjiv, taksa se pla}a kao da je predmet procjenjiv.
DIO OSMI. POSEBNI SLU^AJEVI
Tarifni broj 25.
(Taksa za sudska uvjerenja i potvrde)
(1) Za podnesak kojim se tra`i izdavanje uvjerenja pla}a se taksa u iznosu od 5 KM.
S L U @ B E N E N O V I N E Srijeda, 8. jula 2009. KANTONA SARAJEVO Broj 21 – Strana 287 |
(2) Za izdato uvjerenje se pla}a taksa u iznosu od 10 KM.
(3) Za potvrdu o pravosna`nosti ili izvr{nosti koja se stavlja na sudski otpravak pla}a se taksa u iznosu od 5 KM.
(4) Ako se jednim uvjerenjem potvr|uje vi{e ~injenica, pla}a se jedna taksa.
(5) Pla}anju takse iz stava (1) ovog tarifnog broja podlije`u i elektronski podnesci kao i svaki naknadni podnesak kojim se dopunjava ili mijenja prvobitni podnesak.
Tarifni broj 26.
(Taksa za punomo})
(1) Za izdavanje usmene punomo}i pred sudom, za usmeno opozivanje ili otkaz punomo}i pred sudom pla}a se taksa u iznosu od 10 KM.
(2) Za sudsku obavijest o opozivu ili otkazu punomo}i pla}a se taksa u iznosu od 5 KM.
(3) Ako vi{e lica ovla{}enih za potpisivanje pravnog lica izdaju punomo} jednom zastupniku, pla}a se taksa za jednu punomo}.
(4) Za izdavanje usmene punomo}i po stavu (1) ovog tarifnog broja, pla}a se jedna taksa i kad vi{e lica istovremeno izdaju punomo} jednom ili ve}em broju lica.
Tarifni broj 27.
(Taksa za razmatranje spisa)
Za pismeni podnesak za razmatranje zavr{enih sudskih spisa pla}a se taksa u iznosu od 5 KM.
Tarifni broj 28.
(Takse za prijepise)
(1) Za pismeni ili usmeni zahtjev da se izvr{i prepisivanje sudskog akta, pla}a se taksa u iznosu od 5 KM.
(2) Za prepisivanje sudskih akata kao i za prepisivanje akata iz zbirke isprava koje je sud izvr{io na zahtjev stranke, pla}a se od svake zapo~ete stranice originala taksa u iznosu od po 5 KM.
(3) Za izdavanje prijepisa raspravnog zapisnika pla}a se polovina takse iz stava (1) ovog tarifnog broja.
(4) Za izdavanje transkripta audio zapisa pla}a se taksa od 2 KM po stranici. Kao cijela stranica smatra se svaka zapo~eta stranica teksta u standardnom formatu.
(5) Za izdavanje audio zapisa na CD-u pla}a se taksa u iznosu od 5 KM.
(6) Ako se istovremeno sudski prijepis ovjerava pla}a se posebna taksa za ovjeravanje u iznosu od 5 KM.
(7) Za prijepis raspravnog zapisnika koji je izra|en istvoremeno sa sastavljanjem originala pla}a se polovina takse iz stava (1) ovog tarifnog broja.
(8) Pod prepisom se ne podrazumijevaju: fotokopija ili kopija, koja je preslikani original ili matrica, uklju~uju}i uve}anje i umanjenje, mehani~kim ili elektronskim presnimavanjem, hemijskom reprodukcijom ili nekom drugom ekvivalentnom tehnikom kojom se precizno reprodukuje original.
(9) Za fotokopiju ili kopiju pla}a se taksa u iznosu od 0,5 KM po svakoj stranici.
Tarifni broj 29.
(Taksa za izvode iz sudskog registra i drugih javnih knjiga)
(1) Za izvode iz sudskog registra ili drugih javnih knjiga koje vodi sud, ako se izdaju na zahtjev stranke, pla}a se taksa u iznosu od 10 KM po stranici.
(2) Kada je izvod sastavila sama stranka i podnijela ga sudu na potvrdu pla}a se polovina takse iz ovog tarifnog broja.
Tarifni broj 30.
(Taksa za sudski depozit)
(1) Za ~uvanje (depozit) novca, stvari i papira od vrijednosti na zahtjev stranke, pla}a se godi{nje 1% vrijednosti, s tim da iznos takse ne mo`e biti manji od 100 KM.
(2) Taksa se pla}a za svaku godinu unaprijed, a zapo~eta godina ra~una se kao cijela.
(3) Ako se vrijednost stvari ne mo`e procijeniti po njihovoj prirodi, izvr{i}e se procjena od strane vje{taka o tro{ku deponenta.
Tarifni broj 31.
(Taksa za protest isprava)
(1) Za molbu za protest mjenice, ~eka i drugih isprava ili ugovora zbog neakceptiranja, neisplate ili neispunjenja, pla}a se taksa u iznosu od 5 KM.
(2) Za protest isprave se pla}a taksa prema vrijednosti, i to:
- a)do 50 KM – 5 KM,
- b)preko 50 KM do 500 KM – 25 KM,
- c)preko 500 KM – 50 KM.
(3) Ako se jednom molbom tra`i vi{e protesta odnosno zamjena protesta, pla}a se jedna taksa za molbu, ali se u tom slu~aju pla}a posebna taksa za svaki protest, odnosno zamjenu protesta.
Tarifni broj 32.
(Taksa za ostale upise)
Za podnesak koji stranka usmeno daje na zapisnik pred sudom pla}a se taksa predvi|ena u ovoj Tarifi za odnosni podnesak.
Tarifni broj 33.
(Taksa za postupke pred arbitra`om)
(1) Za prijedlog stranke da sud postavi arbitra ili predsjednika arbitra`e pla}a se taksa u iznosu od 10 KM.
(2) Za prijedlog o izuze}u arbitra pla}a se taksa u iznosu od 10 KM.
(3) Za sastavljanje potvrde o pravosna`nosti i izvr{nosti presude arbitra`e pla}a se taksa u iznosu od 10 KM.
Tarifni broj 34.
(Taksa za zahtjev za izuze}e)
Za zahtjev za izuze}e pla}a se taksa u iznosu od 10 KM
ADVOKATSKA KANCELARIJA HRVAČIĆ